Texturové plug-iny do Blenderu - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Texturové plug-iny do Blenderu

Blender zed

30. května 2001, 00.00 | V zásadě existují dva druhy plug-inů pro Blender: Sequence plug-ins a Texture plug-ins. A protože práce v sequence editoru na stránkách Grafiky nebyla dosud popsána, zaměřím se dnes na použití Texture plug-ins.

Různé vlastnosti Blenderu je možné rozšiřovat v podstatě dvěma způsoby. Jednak je tu množství Python skriptů, které umožňují převádět blend soubory do jiných formátů a naopak, vytvářet zcela nové funkce nebo prostě jen parametricky animovat různé objekty a detekovat kolize s jinými. Druhou možností jsou plug-iny. V zásadě existují dva druhy plug-inů pro Blender: Sequence plug-ins a Texture plug-ins. A protože práce v sequence editoru na stránkách Grafiky nebyla dosud popsána, zaměřím se dnes na použití Texture plug-ins.

Plug-iny pro Blender pod Windows obecně jsou soubory s příponou .dll. V tomto formátu jsou také většinou nabízeny ke stažení, nicméně vyskytují se stále i takové, které jsou distribuovány ve zdrojovém kódu a pro Windows je třeba je zkompilovat v některém z kompilerů jazyka C. To je však již úkol pro pokročilejší uživatele a přesahuje rámec tohoto článku.

Texturové plug-iny představují v drtivé většině další typ procedurální textury, která buď napodobuje a vylepšuje stávající (různé typy clouds, marble atd.) anebo se jedná o zbrusu nový typ (např. plug-in Voronoi nebo LED).

Vlastní použití plug-inu je velmi jednoduché. Přiřadíte materiálu texturu a v texturovém menu (F6) zvolíte "Plugin". Poté klepnete na Load Plugin a v důvěrně známém menu najdete dll soubor požadovaného zásuvného modulu.

Po načtení se objeví vlastní nastavení parametrů plug-inové textury, kterých je více či méně, podle toho, jak variabilní plug-in autor naprogramoval. Plug-in na obrázku výše se jmenuje LED a generuje texturu zobrazující číslice a čas na digitálním displeji.

Zde jsou další příklady některých texturových plug-inů:

Nakonec to nejdůležitější, tedy kde plug-iny do Blenderu sehnat. Velká část je jich k dispozici přímo na stránkách výrobce v sekci Resources->Plugins a další je možné sehnat na různých osobních stránkách uživatelů. Všechny plug-iny jsou pochopitelně zcela zdarma.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: