Pár tipů pro Blender - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Pár tipů pro Blender

25. března 2002, 00.00 | Některé funkce Blenderu jsou méně známé a ve většině tutoriálů, ať již českých nebo zahraničních, je nenajdete. Rozhodně to však není tím, že by byly nezajímavé, právě naopak...

Tyto tipy jsem "posbíral" z odpovědí na vaše maily a také z diskuzních fór různých zahraničních serverů zabývajících se Blenderem. Mnohé z funkcí, které tu popisuji, se možná stanou vaším každodenním "spojencem" při práci tak, jako tomu bylo i u mě.

Více kamer ve scéně

Jedna kamera někdy zkrátka nestačí, zvláště když je vámi připravovaná scéna jedna z těch složitějších a vy si potřebujete udělat kontrolní render z více úhlů pohledu.

Novou kameru můžete vložit příkazem Add->Camera, nebo zkopírovat tu stávající, což je zpravidla výhodnější, protože tak kopírujete i nastavení kamery jako je dosah, čočka atd. Poté musíte kameru ještě zaktivovat jako hlavní a to tak, že ji vyselektujete a stisknete CTRL+0 na numerické klávesnici.

Poznámka na závěr: aktivaci kamery musíte provést mimo Local view.

Local view

Máte složitou scénu se stovkou objektů, z nichž každý má několik tisíc polygonů. V takové situaci je i výkonný počítač jako hlemýžď a jistě oceníte, když si budete moci vybrat zobrazení jen těch objektů, které momentálně upravujete. Stačí je jen vyselektovat a stisknout / na numerické klávesnici, čímž se dostanete do Local view. Jeho výhodou je i to, že při renderu Local view světla i kamera zůstávají původní, jako byste renderovali mimo lokální pohled.

V local view nemůžete měnit aktivní kameru a přesouvat objekty do jiných vrstev.

Hide vertices

Tato funkce je požehnání při práci na objektu s velkým množstvím vertexů, např. při modelování hlavy. Stiskem klávesy h schováte vyseletované vertexy, takže vám zůstanou jen ty, které momentálně chcete vidět. V jedné knížce o Blenderu jsem viděl docela trefný název tohoto tipu, který zněl "your sanity saving tip" (tip zachovávající vás při zdravém rozumu) a tento titul mu skutečně náleží, protože změť vertexů bývá často opravdu k zešílení.

A ještě dvě další horké klávesy k této funkci. Stiskem Alt+h opět zviditelníte schované vertexy a kombinace Shift+h schová vertexy inverzně, tj. schovají se ty vertexy, které nejsou vyselektovány.

Vymazání materiálu

Docela dost čtenářů se mě ptalo, jak úplně vymazat materiál z banky. Prostý klik na křížek s výmluvnou popiskou "Delete link to this Datablock" vedle názvu materiálu totiž většinou nestačí. Tím se smaže pouze přiřazení materiálu k objektu, nikoli materiál samotný.

Blender ovšem materiál sám vyřadí, pokud není tento přiřazen k vůbec žádnému objektu. Postup pro vymazání materiálu je tedy následující:

Vyselektujte objekt, který má přiřazen nežádoucí materiál. Pokud je v Material Buttons vedle názvu tlačítko s nějakým číslem n , znamená to, že je materiál přiřazen k celkem n objektům ve scéně. U všech těchto objektů je tedy třeba zrušit link k materiálovému databloku kliknutím na onen křížek.

Samozřejmě, je-li objektů používajících jeden materiál opravdu hodně, je mnohem rozumější materiál nemazat, ale změnit jej nastavením nových parametrů.

Každopádně, když již materiál není přiřazen k žádnému objektu, stačí uložit scénu a restartovat Blender, nežádoucí materiál již v uloženém souboru není obsažen.

Představme si ovšem situaci, kdy je materiál přiřazen k 6 objektům. U 5 z nich jej chceme změnit, ale u toho zbývajícího ponechat. V tom případě je možné u tohoto objektu kliknutím na číslo udávající počet uživatelů vytvořit nový materiál, který bude kopií toho původního, ale bude přiřazen pouze tomuto objektu. Ostatní objekty budou sdílet původní materiál, který nyní můžeme změnit.

Příští díl seriálu bude věnován dalším tipům a to zejména o rychlém kontrolním renderu a renderování výřezu scény.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: