Oheň v Blenderu - dokončení - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Oheň v Blenderu - dokončení

Blender oheň

14. prosince 2001, 00.00 | Oheň je jeden z nejrozšířenějších efektů, ke kterému se používá částicový systém. Po poněkud suché teorii z minula si na praktickém příkladu ukážeme obecný postup vytváření plamenů a kouře.

Změna na výstupu je již patrná, ale stále to není ono:

Částice přejímají materiál emitoru, ale nezacházejí s ním stejným způsobem, jako mesh. Každá částice je totiž v podstatě halo, a její materiál je tedy také typ halo (používali jsme jej např. při vytváření světelného meče rytířů Jedi v jednom z prvních dílů tohoto seriálu). Proto v material buttons zaklikneme volbu halo a hned pod ní i volbu HaloTex, aby se na halo mapovala i textura. Takto můžeme ovlivňovat tvar plamene i pomocí paramteru HaloSize podle svých potřeb. Kromě toho nám ovšem nyní bude fungovat i průhlednost podle alpha, takže ji taktéž zaklikneme.

Pomalu, ale jistě se blížíme ke konečné podobě ohně.

Zbývá dodat kouř. Ten vytvoříme podobným způsobem, jako oheň. Vytvoříme druhý emitor (mesh circle) a nastavíme podobné hodnoty částic, jako u plamene. Nastavíme o něco větší Force Z a můžeme i prodloužit životnost (Life) částic, protože kouř se dostane výše než plamen. Hlavní rozdíl oproti ohni bude v materiálu. Ten bude mít šedou barvu a jeho textura bude typu Cloud a bude o něco tmavší, než materiál:

A toto je výsledek. Pro lepší vzhled si můžete hrát s materiálovým nastavením, velikostí halo a pro plynulejší animaci můžete zvětšit počet klíčových pozic particlů (Keys: - viz minulý díl) a zakliknutím volby Bspline (taktéž popsáno v minulém díle).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: