Lidská hlava v Blenderu snadno a rychle - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Lidská hlava v Blenderu snadno a rychle

12. prosince 2000, 00.00 | Kdo již někdy v nějakém 3D programu modeloval lidskou hlavu, mi jistě dá zapravdu, že se nejedná o zrovna nejjednodušší úkol. Je však možné si jej výrazně usnadnit.

Kdo již někdy v nějakém 3D programu modeloval lidskou hlavu, mi jistě dá zapravdu, že se nejedná o zrovna nejjednodušší úkol. Jen vystihnout základní tvar zabere určitý čas a je třeba do jisté míry znát i anatomii obličeje, pokud nechcete mít ve své scéně rodinku Simpsonových. Právě pro ulehčení počátečních prací na modelu hlavy vznikl teprve nedávno skript pro Blender s výmluvným názvem Head Creator. První verze skriptu se hodila pro nízké rozlišení spíše k demonstraci zajímavého nápadu než ke skutečné práci, ale verze 0.3 již vytváří dostatečně detailní model pro případné další úpravy.

Jak vidíte na obrázku, obrazovka je rozdělena na 3 části. V 3d okně je základní model poloviny hlavy a napravo od něj se po spuštění skriptu (Alt+p) objeví 18 sliderů, kterými se nastavují jednotlivé proporce obličeje jako jsou délka nosu, tvar brady, obočí, lícních kostí, tvar skrání atd., přičemž každou změnu je třeba potvrdit tlačítkem Make.

HeadCreator v akci

Když jste pak s výsledkem nastavování spokojeni, stačí již jen zduplikovat polovinu hlavy, kopii zrcadlově obrátit a obě poloviny spojit do jednoho meshe. V editačním menu (F9) pak můžete použít příkaz Set Smooth, aby hlava nebyla tak hranatá.

Možný výsledek

Hlava, kterou Head Creator vygeneruje, samozřejmě kvalitativně nekonkuruje tomu, na co jsme zvyklí. Ostatně to ani není účel tohoto skriptu. Získáte však výborný základ pro tvorbu složitějších a detailnějších modelů a to velice rychlou a intuitivní cestou. Skript je ke stažení na www.chez.com/blenderconnection a jako většina (ne-li všechny) skripty do Blenderu je i tento zcela zdarma.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: