Déšť v Blenderu - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Déšť v Blenderu

9. ledna 2002, 00.00 | Déšť je další z klasických případů, kdy ke slovu přichází částicový systém. V tomto tutoriálu si ukážeme, jak na déšť s particle systémem Blenderu, kde je třeba použít malé finty, aby déšť vypadal dobře.

Déšť je další z klasických případů, kdy ke slovu přichází částicový systém. V tomto tutoriálu si ukážeme, jak na déšť s particle systémem Blenderu, kde je třeba použít málé finty, aby déšť vypadal dobře.

Narozdíl od některých jiných programů Blender totiž nedisponuje více druhy částic. Když částici vyrenderujeme, vypadá spíše jako sněhová vločka z japonských animovaných filmů. Aby se tvarem přiblížila deštové kapce, používá se většinou volba Vect, která ovšem stále nezajistí příliš kvalitní výsledek.

Mnohem lepších výsledků dosáhneme, když částicový systém použijeme pouze pro simulaci pohybu kapek a vlastní kapku dodáme v podobě mesh, která bude duplikována namísto každé částice. Je nasnadě, že při tomto postupu se mnohonásobně zvětší požadavky na výpočet, a proto je třeba držet model kapky na co nejmenším možném počtu vertexů.

Jedním ze způsobů, jak vymodelovat kapku s malým počtem vertexů, je protáhnout kouli pomocí mesh proportion tool (pod klávesou "o" v edit módu;popsáno v Tutoriálu "Hořící svíčka v Blenderu") a poté zredukovat počet polygonů pomocí decimatoru, který naleznete v Edit buttons (F9). Nástroj se používá tak, že sliderem zmenšíte počet vertexů vyselektovaného mesh objektu a pokud se vám náhled zamlouvá, potvrdíte redukci tlačítkem Apply.

Když je model kapky hotov, přistoupíme k částicovému systému. Jako emitor nám poslouží mesh typu Grid, jejíž hustotu volíme podle zamýšlené hustoty samotného deště. Stejně jako minule u fontány, i zde připravíme mesh pro využití parametru Norm a tedy v editačním módu označíme všechny vertexy, které pak přesuneme o něco níž, než je centre objektu. Pro jistotu ještě přepočítáme normály ven (v edit módu označit všechny vertexy a stisknout Ctrl+n).

Již známým způsobem přiřadímě emitoru efekt Particles a nastavujeme.

Povšimněte si, že se tentokrát nenastavuje žádná náhodnost (parametr Rand). Je tomu tak proto, že by se v opačném případě kapky nejen náhodně zjevovaly, ale také by se náhodně pohybovaly. Ve většině případů je tento efekt nežádoucí, nicméně existují vyjímky, jako například déšť za silnějšího větru mezi domy - turbulence proudícího vzduchu způsobí, že na různých místech kapky dopadají pod různým úhlem a nastavením Rand tohoto efektu snadno dosáhnete.

Náhodnost objevování se kapek zajistíme tím, že pozpřeházíme pořadí vertexů v emitoru nástojem Hash, který naleznete v Edit buttons (F9) a který působí na vyselektované vertexy (v našem případě vyselektujeme všechny).

A nyní to nejdůležitější z celého dnešního tutoriálu. Vyselektujte objekt kapky a poté emitor. Ten by měl být nyní zobrazen světlejší barvou. Stiskem Ctrl+p nadřadíte emitor kapce. S vyselektovaným emitorem se přepněte do animačního menu (F7), kde klepněte na tlačítko DupliVerts, čímž se na místo každé částice objeví kopie kapky. Sympatické je, že tyto kapky jsou jen klony a tedy se na nich projeví veškeré změny, které provedete na originálním objektu.

Nakonec ještě emitor trochu natočte, aby déšť získal sklon. Stejně tak natočte i samotnou kapku.

Zbývá již jen nastavit materiál kapky a vložit nějaké pozadí, na kterém se bude déšť vyjímat.

Materiál kapky sestává z barvy a průhlednosti. Pro barvu doporučuji velmi světlou modrou a průhlednost o něco větší než poloviční (slider Alpha tedy na hodnotách okolo 0,4). Výběr pozadí již nechám na vás :-)

Na velmi podobném principu je možné taktéž naanimovat sníh, pouze je třeba pohyb částic zpomalit a dát jim onen "taneční" pohyb, s jakým se snášejí vločky sněhu dolů, ale o tom až zase někdy příště.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: