Booleans v Blenderu - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Booleans v Blenderu

17. srpna 2001, 00.00 | Jeden z nejčastějších dotazů těch, kdo začínají s Blenderem, směřuje k booleovským operacím známých z většiny 3D programů. A protože jsem takovýchto dotazů dostal v poslední době hned několik, rozhodl jsem se napsat tento malý tutoriál.

Booleans v Blenderu

Jeden z nejčastějších dotazů těch, kdo začínají s Blenderem, směřuje k booleovským operacím známých z většiny 3D programů. A protože jsem takovýchto dotazů dostal v poslední době hned několik, rozhodl jsem se napsat tento malý tutoriál.

Narozdíl od 3D studia či jiných programů, v Blenderu nenajdete funkce Add nebo Sub atd. Blender řeší booleovské operace s originalitou sobě vlastní pomocí jediné funkce s názvem Intersect, kterou najdete v Edit menu (F9).

Řekněme, že se chystáme proříznout válec menším válcem. Nejprve tedy vložte objekt Cylinder, vyskočte z edit módu a válec zkopírujte. Kopii zmenšete a zarotujte tak, aby vzniknul jakýsi kříž.

Intersect funguje tak, že prolne vyselektované face-y a upraví podle potřeby strukturu vertexů a hran. Oba objekty (operandy) tedy musí být ve stejném mesh-i.

Proto vyselektujte oba válce, stiskněte Shift+j a potvrďte. Tímto jsme již vlastně provedli první z booleovských operací a to sjednocení, neboli Add (součet).

V editačním módu vyselektujte vertexy, které tvoří face-y určené k prolnutí. V tomto případě se operace týká všech ploch a proto stačí stisknout a. Klepněte na tlačítko Intersect a uvidíte, co se stane.

Funkce rozdělila objekt na 4 části. Stačí postupně vyselektovat vždy jeden vertex z každé jednotlivé části a stiskem l se označí všechny ostatní vertexy, které jsou spojené hranami. Stiskem p poté spojené vertexy osamostatníte jako individuální objekt.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: