Máte problémy s Python skripty pro Blender? - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Máte problémy s Python skripty pro Blender?

4. února 2002, 00.00 | Kdo používá Blender, ví, že pro něj existuje celá řada užitečných python scriptů, které rozšiřují možnosti tohoto mocného nástroje. Mnozí uživatelé mají ovšem problémy některé skripty spustit, což většinou bývá způsobeno tím, že nemají správně nainstalován Python. Právě jim je určen tento článek.

Kdo používá Blender, ví, že pro něj existuje celá řada užitečných python scriptů, které rozšiřují možnosti tohoto mocného nástroje. Mnozí uživatelé mají ovšem problémy některé skripty spustit, což většinou bývá způsobeno tím, že nemají správně nainstalován Python. Právě jim je určen tento článek.

Pokud vám nejde spustit nějaký skript, ujistěte se, zda máte nainstalován Python a pokud ano, zda je to nejnovější verze. Některé skripty instalaci Pythonu nevyžadují, pracují s interní implementací Blenderu. Většina těch nových však ke svému chodu Python potřebuje.

Prostá instalace programu Python však zpravidla nestačí a je třeba provést několik dalších kroků, ve kterých vložíte systémové cesty, zkontrolujete je a upravíte autoexec.bat. Následující krátký návod na kompletní instalaci je určen uživatelům Windows9x/Me. Uživatelé jiných operačních systémů najdou návod na instalaci přímo na stránkách výrobce.

Instalační "samorozbalovací" soubor si můžete stáhnout z adresy www.python.org/download/. Jeho spuštěním započne obvyklá instalace, na jejímž konci je třeba restartovat počítač.

Z adresáře, kam jste Python nainstalovali (defaultní adresář je C:\Python20), spusťte soubor python.exe. Mělo by se objevit okno interpreteru:

Napište
import sys
print sys.path

Měli byste dostat podobnou hlášku jako je tato:

['', 'c:\\python20', 'c:\\python20\\dlls', 'c:\\python20\\lib\plat-win', 'c:\\python20\\lib\\lib-tk´]

Nyní spusťe Blender a otevřete textové okno kombinací kláves Shift+F11. Přidejte nový text klepnutím na roll menu vedle tlačítka Screen xx, ze kterého vyberte "Add new".

Napište opět "import sys" a na dalším řádku "print sys.path". Tímto jste vlastně napsali takový malý python skript a jako takový jej spusťe, tedy klávesami Alt+p.

Podívejte se do dosového okna Blenderu, abyste zkontrolovali, že akce opravdu proběhla. Pokud se vypíše podobná hláška jako na obrázku, je vše v pořádku. Pokud se nevypíše žádná, tak proces neproběhl (znovu Alt+p) a je-li výsledkem nějaký error, zkontrolujte skript, zda jste se nepřepsali. Pokud ne, opakujte celý proces znovu, dokud nebude vše jak má být.

Nakonec upravte svůj autoecex.bat. Do něj dopište

set pythonpath=cesty oddělené středníkem

Cesty opište z řádků, které dostanete právě oním příkazem print sys.path v Pythonu. V našem případě tedy bude celý řádek vypadat takto:

set pythonpath="c:\python20; c:\python20\dlls;c:\python20\lib; c:\python20\lib\lib-tk

Nakonec ještě jednou restartujte počítač a můžete si začít hrát se skripty. Některé skripty bohužel nebudou fungovat ani po instalaci Pythonu a je třeba opravit jejich zdrojový kód. V mnoha případech stačí upravit různé cesty na soubory nebo do adresářů, na které se skript odkazuje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: