Animace průletu kamerou nad nerovným povrchem - 3DStudioMax - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Animace průletu kamerou nad nerovným povrchem - 3DStudioMax

3D kraj II

6. dubna 2001, 00.00 | Dneska se proletíme mezi horami a uvidíme nepoznané. V praxi si předvedeme, jak pracovat s kamerou v 3DStudiu MAX.

Dnes zkusíme udělat pěknou animaci průletu kamerou nad nějakým povrchem s pomocí animace po křivce. Výsledek (pokud použijete mnou udělané objekty) bude vypadat nějak takto - samozřejmě, že u vás se to bude hýbat.

Samozřejmě si každý může udělat objekty vlastnoručně, ale pro tento tutorial vyjdeme z daných objektů - zdroják si stáhněte zde.

 

Resetujte 3D Maxko a otevřete si scénu pouze_teren.max.

Jak vidíte, máte před sebou jakous takous krajinu. Já jsem si přiřadil Maxkem předdefinovaný materiál písek v Material Editoru, ale pro zrychlení celé scény doporučuji texturu přiřadit až úplně na konec.

Nad krajinou budeme chtít co možná nejelegantněji proletět. Ruční animaci rovnou zavrhneme a použijeme target kameru, kterou přichytíme ke křivce. Takže nejdříve načrtneme křivku.

V top view si nazoomujte pohled tak, abyste viděli celou krajinu a vyberte nástroj Create/Shape/Line - Creation method, všude si zaškrtněte Smooth, aby nebyla křivka hranatá a nakreslete přibližný tvar trajektorie, po které si přejete, aby kamera prolétla.

Křivka by už měla být v bočním pohledu trochu na povrchem, ale kdyby ne, tak ji trochu vyzdvihněte. Poněvadž je terén vlnitý, pro větší efekt budeme chtít, aby kamera trochu kopírovala terén a v některých okamžicích třeba udělala záběr vyšší.

Naeditujeme si křivku v bočních pohledech (nahoru a dolů) - označíme si křivku a klikneme na záložku Modify/Edit spline. Zobrazí se nám všechny kontrol pointy, kterými můžeme podle libosti hýbat (kdyby se vám zdálo, že máte kontrol pointů málo, tak si vytvořte nové v ../Edit spline/Edit Vertex/Insert) - takže fantazii se meze nekladou.

Už nám zbývá pouze kamera. V Create/Cameras vyberte Target a v top view ji vytvořte.

Teďka ten fígl - Klepněte na panel Motion a rozbalte Assign Controller. Vyberte v nějakém pohledu kameru. Označte Position a klikněte na ikonku Assign Conteroller (zelený trojúhelník). Z nabídky vyberte Path.

Rozbalí se vám další nabídky:

Klikněte na Pick Path a potom klikněte na naši křivku. Kamera se nám automaticky přichytí na začátek křivky a pokud pohýbáte s Time sliderem, tak vidíte, jak kamera následuje určenou cestu a přitom sleduje svůj target. Ten si přesuňte tam, kde chcete, aby se kamera stále dívala. Mohli bychom si udělat další křivku a přiřadit ji Camera targetu a tím animovat i její pohled.

Hodně štěstí při experimentování.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: