3DSMax - padající mince I. díl - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

3D grafika

3DSMax - padající mince I. díl

3D mince

8. června 2001, 00.00 | Poněkud náročnější animace dopadu kovové mince na lesklý dřevěný povrch v prostředí 3D Studia MAX.

Dneska bych se chtěl vrhnout na něco trošičku složitějšího (ale o to efektnějšího). Protože budu zabíhat do podrobností, rozdělím tento tutorial na dvě části. Taky se trochu více rozepíšu na téma mapování mince a osvětlení scény.

Animace bude spočívat v upuštění mince na podložku a její interakce (odskok, ...). Využijeme k tomu do Maxka implementovaný fyzikální modul (mimochodem celkem zdařilý), takže se nic nebude animovat ručně, nýbrž necháme program propočítat "reálné" fyzikální vlastnosti dopadu.

Výsledek bude takový (stejně si počkejte, až se to bude hýbat !):

Jako základ si vytvořme jakoukoliv podložku. Já jsem použil box (se zaoblenými hranami - nebo by se dal použít Chamfer Box - Extended primitives), ale můžete si jako podklad použít cokoliv. Dejte si pozor v průběhu tutorialu, kdy se budu odkazovat na Box !

V Top view si tedy vytvořte Box a umístěte ho přibližně jako na obrázku do Perspective view:

Z obrázku jde vidět, že ve scéně jsou pouze dva objekty. Minci si vytvoříme z nevelkého válce (Cylinder). Vytvořte ji klidně od ruky (myslím, že jste v ruce už někdy minci měli :-) opět v Top view. Tak aby se nacházela nad Boxem.

Pro pozdější využití fyzikálních vlastností si minci trošičku natočte na hranu podél os X a Y (aby mince nedopadla naplocho).

Velice důležitým objektem v naší scéně bude zemská gravitace, která nám způsobí onen zmiňovaný pád na podložku.

Proto vyberte v Create/Spacewarps/Particles-Dynamics/ Gravity. V horním pohledu poté klikněte a táhněte. Bude se vám zvětšovat obdélník se šipkou směřující dolů. Na velikosti obdélníku vůbec nezáleží, nakreslili jsme si vlastně pouze symbolizující ikonu.

V podstatě je naše scéna hotová, ale chybí nám její animace. Teď přijde na řadu fyzikální modul, který se nachází v záložce Utilities/Dynamics.

Mnou popisované události se mohou lišit v závislosti na použité verzi Maxka (dokonce jsem zjistil, že např. Dynamické scény z Max R2 jsou v R3 odlišně propočítávány) a snapshoty obrazovky se nemusí shodovat (tlačítka jsou ale jenom trochu jinak uspořádané).

Po kliknutí na Dynamics se nám rozbalí její nabídka:

Klikněte na New.

Simulaci si můžete podle sebe pojmenovat, ale v tomto případě budeme pracovat pouze s jednou simulací, takže to není potřeba.

Otevřte si Edit Object List. V této nabídce si vyberete objekty, které budou v simulaci participovat. Jednoduše si označte Box i Cylinder a šipkou je přesuňte na druhou stranu:

Potvrďte výběr OK a klikněte na Edit Object.

Vyskočivší dialog slouží k editaci objektů, které jsme určili. V roletce úplně v rohu nahoře vyberte Box. Nevšímejte si okolních nastavovaček, nás zajímá, aby byla naše podložka odrazovou plochou. Stačí nám tedy zaškrtnout This Object is Immovable (ve verzi 3 je to myslím Unyielding).

Pak v roletce vyberte Cylinder a zaškrtněte a upravte následující položky:

- collision test - Cylinder

- Override Material Bounce a nastavte 0,5

Klikněte na Assign Object Effects... Objeví se dialog a v něm vyberte Gravity. Tímto úkonem přiřadíme Cylindru gravitaci, která bude působit pouze na něj.

Potvrďte OK a klikněte na Assign Object Collisions. Tady vybíráme, na které objekty bude náš zvolený během simulace narážet. Vyberte Box.

OK. OK.

V tomto okamžiku máme scénu připravenou. Zbývá už jen fyzikální simulaci nechat propočítat, ale to si necháme do příštího dílu.

Příště dokončíme animaci, otexturujeme minci, osvítíme celou scénu a přidáme odraz na podložce.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: