Blender Journal 2/2004 - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Blender Journal 2/2004

23. ledna 2004, 00.00 | Poslední dva týdny ve světě Blendru byly nabity událostmi a tak si v tomto Blender Journalu můžete přečíst jak to vypadá s vydáním nového oficiálního manuálu, kde si můžete stáhnout vývojářskou verzi Blenderu se spoustou nových funkcí a kde najdete nově otevřenou galerii s těmi nejlepšími blenderovskými pracemi.

1. Blender art

Assasin

Autor:
Jméno: LeeW
Nick: LohnC

Tento kdysi nepříliš plodný, vždy však talentovaný a schopný australský blenderista se poslední dobou dostává do tempa a zveřejňuje jeden obrázek za druhým. Tento android assasin patří k těm nejpovedenějším. Pozadí je kombinace 3D částic a malby ve Photoshopu.

Assasin
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Letoun

Autor:
Jméno: Jan Kurka
Nick: Blitz

Jan Kurka se v minulém Blender Journalu uvedl svým výborným modelem automobilového veterána a dnes se můžete přesvědčit, že rozhodně nežije jen minulostí. Futuristický letoun byl vytvořen pro soutěž českých blenderistů na diskuzním serveru www.hofyland.cz do kola s názvem Technika, které ještě probíhá a bude uzavřeno za dva týdny.

letoun
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Sebulba

Autor:
Jméno: ???
Nick: BgDM

BgDM je jedním z nejaktivnějších členů komunity a je také jedním z těch vzácných lidí, u nichž budete rádi, když vám váš obrázek zkritizuje- jeho připomínky jsou věcné a konstruktivní, jeho rady k nezaplacení.

Hlavu Sebulby poskytnul i jako blend soubor, takže si ji můžete stáhnout a vyřádit se na texturování po svém.

Soubor najdete zde: http://mysite.reblended.com/bgdm/sebulba.blend

Sebulba
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Helmet

Autor:
Jméno: ???
Nick: Poju

Při vytváření přilby autor použil vývojovou verzi Blenderu (BF-Blender- viz níže), která umožňuje používat jednak interní raytracing Blenderu, ale také přímo z Render buttons volat Yafray. Soubor s přilbou i všemi materiálovými nastaveními (všechno jsou procedurální materiály, žádné textruy) si můžete stáhnout zde:http://members.surfeu.fi/tero.konttila/HelmetBig.zip

K otevření soubor však musíte použít BF-Blender, v jiné verzi program spadne, protože nenalezne příslušné odkazy. Pokud se chcete dopracovat stejného výsledku jaký vidíte, ptotřebujete mít také ještě nainstalovaný Yafray a nastavit k němu cesty v Blenderu .

Helmet
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Mars personal vehicle

Autor:
Nick: X-warrior

Co k tomuto obrázku dodat? Nedávné dobré zprávy z úst amerického prezidenta o chystané cestě člověka na Mars inspirovaly mnohé :-) Jen škoda, že se dne, kdy se takováto osobní vozidla marťanských obyvatel budou skutečně prohánět po povrchu rudé planety, pravděpodobně nedožijeme.

Mars personal vehicle
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

2. Animace ke stažení

Název: Wenn der Itchy zweimal klingelt
Autoři M. Vucica, C. Wann-Petry
Délka: 2:35min
Velikost: 16.5MB
Download: http://www.student-zw.fh-kl.de/~chwa0003/finalneu.avi

Pokud znáte animovaný televizní seriál The Simpsons, pravděpodobně vám něco říkají i postavičky Itchy a Scratchy, kočka a myš, které se v každém díle jejich show odpravují tím nejbrutálnějším možným způsobem. Právě tyto postavičky inspirovaly německé autory k vytvoření této krátké animace, ve které vedle nich figurují ještě zvonek, vysavač a jehla.Závěr si z toho vyvoďte sami...

Animace po žádné stránce nevybočuje z průměru, ale pokud máte rychlou linku, za podívání jistě stojí, zejména kvůli poměrně zdařilému toon shadingu.

Playcat

3.Novinky a zajímavosti

Nová Galerie Blenderu

Po měsících čekání se konečně objevila aktuální reprezentativní galerie obrázků v Blenderu, která by měla v budoucnu koexistovat s připravovanou galerií na ElYsiu. Založil ji Michael D'Andrea, v komunitě známější jako SysAdmin, a původně měla být jen dočasný místem, kde se budou prezentovat ty nejlepší práce v Blenderu, než se doprogramuje galerie na www.elysiun.com.

Před pár dny však oznámil úmysl galerii ponechat i poté a zprovoznil hlasovací systém. Autoři mohou své obrázky posílat do jakési předgalerie, ve které je hodnotí a komentují uživatelé a podle jejich reakcí se po čase jednotlivá díla buď zařadí do stálých galerií nebo se smažou čímž se má zajistit co nejvyšší kvalita prací v hlavních galeriích.

Kategorie jsou zatím architektura, postavy, obrázky s "dospělou tématikou", příroda, fotorealismus, raytracing, sci-fi, toon rendering, dopravní prostředky a různé.

Galerii najdete zde: http://centralsource.com/blenderart/index.php

Vydání nového manuálu Blenderu odloženo

Pro ty z nás, co jsme si objednali nový Blender manual 2.3 má Ton Roosendaal nepříjemnou novinku, že kniha plánovaná původně na leden 2004 nebude dříve než v březnu. Na druhou stranu potěšujícím faktem zůstává, že manuál bude mít kolem 600 stran, bude obsahovat několik barevných stran obrázků v nejvyšší tiskové kvalitě a obsah bude držet krok s funkcemi v Blenderu 2.32 a tedy v něm bude zahrnut i popis nových renderovacích algoritmů v programu včetně raytracingu.

Druhá dobrá zpráva je, že vlastní Blender 2.32 by měl vyjít již koncem ledna.

BF-Blender - Nové funkce v Blenderu k odzkoušení

Na domovských stránkách Blenderu je pravidelně aktualizováno diskuzní téma, kde si můžete stáhnout nejnovější verze experimentální verze Blenderu a otestovat tak funkce, které budou postupně zařazovány do oficiální verze.

Oproti Blenderu 2.31a si tak můžete vyzkoušet např. displacement maping, který v mnoha ohledech zásadně změní, usnadní a zkvalitní práci v Blenderu, stejně jako interní exporter do Yafraye, který již také v BF-Blenderu nějakou dobu funguje.

BF-Blender najdete zde:http://www.blender.org/modules.php?op=modload&name=phpBB2&file=viewtopic&t=2788

Základní informace o displacement v Blenderu a jeho použití: http://www.soylent-green.com/tutes/Displacement.html

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: