Blender Journal 2/2003 - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Blender Journal 2/2003

7. listopadu 2003, 00.00 | Druhé číslo Blender journalu je v části o umění jednoznačně "poznamenán" Art Festivalem v Blenderu, který nedávno proběhl. Ve druhé části se potom dozvíte něco o zajímavých soutěžích v Blenderu a to nejen těch zahraničních.

Víkend od 31.10 do 2.11 proběhl ve znamení Blender Conference v Amsterodamu, kde se také konalo historicky první předávání prestižní ceny Suzanne Award v několika kategoriích a tak ani já nemohu toto číslo Blender Journalu začít jinak, než vítězem a některými z nominovaných autorů na tuto cenu v kategorii statických obrázků.

1. Blender art

At the gates of dreams

Autor:
Jméno: Stefano Selleri
Nick: S68

Vítěz Suzanne Award v kategorii Stills

At the gates of dreams
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Stefano Selleri alias S68 je universální člověk. Jako grafik a animátor je výtečný, jako programátor a autor několika pluginů pro Blender skvělý a jako pisatel tutoriálů a guru Blenderu nezapomenutelný. Svou neúnavnou prací, rychlými a ochotnými radami i originální tvorbou se řadí mezi takové osobnosti blenderovského světa a jeho komunity jako je Bart Veldhuizen, TheIceMan, BgDM, Theeth nebo i samotný Velký Ton :)

Vřele doporučuji jeho stránku na http://www.selleri.org/Blender/, kde najdete spoustu příkladů z jeho vskutku originální tvorby- obrázků i animací. Kromě toho tam najdete pár užitečných skriptů a několik velmi povedených tutoriálů ve formátu PDF.

Kitchen interior

Autor:
Jméno: Kevin G
Nick: ADL7

Nominace na Suzanne Award v kategorii Stills

Kitchen interior
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Schema nasvícení
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Kevin.G alias ADL7 patří mezi mé nejoblíbenější autory a ačkoli ze svých prací zatím mnoho nezveřejnil, jedná se vždy o skvělé dílko. Jako jeden z mála se snaží o maximální realismus a to i přesto, že je na takové rendery Blender vybaven mnohem hůř, než na stylisaci.

V minulém Blender Journalu jste se mohli pokochat Kevinovým Lavočkinem, tentokrát je to tahle kuchyně s velmi povedeným nasvícením. Schéma světel pak můžete prostudovat na screenshotu z Blenderu.

Za tento obrázek, Lavočkina a ještě Loď s molem, byl byl Kevin G nominován na Suzanne Award v kategorii Obrázky.

Fantasy street

Autor:
Jméno: Endre Barath
Nick: Endi

Nominace na Suzanne Award v kategorii Stills

Fantasy street
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

S Endim jsme se mohli setkat v minulém Blender Journalu také a vzhledem k tomu, že tento maďarský digitální umělec patří nejen mezi nejnadanější, ale také nejaktivnější blenderisty, je dost dobře možné, že se s další jeho kreací setkáme i v tom příštím.

Fantasy street je vyrenderován v Blenderu a poté doladěn ve Photoshopu.

Tank-bike

Autor konceptu: Jméno: ???
Nick: GFX-idiot (GX Moneky)

Autor renderu: Jméno: ???
Nick: Sonix

Tank-Bike concept
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Tank-Bike
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Někdy je zajímavé sledovat historii vzniku některých obrázků, jako například tohoto. Autorem konceptu je jistý uživatel, který si říkal GFX-idiot a mě osobně se do podvědomí zapsal tím, že vytvořil vlastní obrázek na motivy jednoho z mých. Když někdo vytvoří „fan-art“ podle vaší práce, jistě vás to potěší, méně však, když onen „fan-art“ vypadá lépe než originál, ale to je vedlejší.

Nicméně historie se opakovala, když GFX-idiot postnul svůj koncept vytvořený klasikou technikou na papír do diskuzního fóra k tomu určenému na www.elysiun.com a tam se jej chytnul uživatel Sonix, který podle něj vytvořil tento excelentní render.

Možná právě hluboký prožitek zaslouženého uznání k jeho práci vedl GFX-idiota k tomu, aby změnil svůj nick na GX Monkey... (Moneky- na Blender fórech je Monkey nejvyšší rank uživatele, výš je již jen administrator :))

Aeshma Cruiser

Autor:
Jméno: ???
Nick: X-warior

Aeshma Cruiser
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

X-warior je častým účastníkem a také častým vítězem Weeken Challenge. Kromě toho je také známý jako duchovní otec filmového projektu Exodus, kterého se snad již v brzké době dočkáme.

2. Animace ke stažení

Název: Blender art festival intro
Autor Andreas Goralczyk
Nick: @ndy
Délka: 2:01 min
Velikost: 11MB
Download: http://www.elysiun.com/~roel/artintro_divx.avi

Cena Suzanne Award v kategorii Animation

Blender art festival intro
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

@ndy. Kdykoli se od tohoto 18-ti letého studenta z Německa objeví nové dílko, je to přinejmenším ta nejvyšší kvalita, daleko častěji však kvalitativní zlom a posunutí známé hranice toho, co je v Blenderu možné udělat. Když mě kolega Jiří Hnídek informoval v den vyhlašování, že mu byla udělena Suzanne Award za animaci, nebyl jsem překvapen. Mnohem víc mě však zaskočilo, že ji nedostal za krátký film Mindfields, o kterém jste si mohli přečíst minule, ale právě za tuto dvouminutovou animaci, kterou se zahájil Blender art festival.

Dnes, když je již možné si ji stáhnout, se tomu již nedivím. Scénář, grafika i animace je něco, co jste v Blenderu ještě neviděli a bohužel hned tak asi ani neuvidíte. Zkrátka typický @ndy.

Název: Penalti, Daredevil in tunnel
Autor Vincinius Zanete Novaes
Nick: Vincinius
Délka: krátké animace Download:
Penalti
http://members.lycos.co.uk/blenderaki/Penalti.zip
Daredevil in tunnel
http://www.geocities.com/blenderaki/anim/DD_Tunel.avi
Blend soubor Daredevila:
http://www.geocities.com/blenderaki/_files/dd_tunel.zip
Nominace na Suzanne Award v kategorii Animation

Vinicius má velmi zajímavý styl. Modeluje převážně proporciálně zdeformované postavy zejména superhrdinů jako je Spiderman nebo Dark Vader, mezi nimž pořádá ty nejfantasknější crossovery, ale typickými jsou pro něj i postavy smrťáků, případně Boha, který jim rozbíjí ústa, vyzutý z pantoflí, rozevlátým bílým vousem a suknicí... :)

Zkrátka je to tak trochu jiný svět a jeho animace jsou navíc excelentní, škoda jen, že jich není víc. Stáhněte si je a posuďte sami-nominován byl zejména za nadšeného fotbalového fanouška (Penalti) a Daredevila v tunelu. Ten je o to zajímavější, že k němu poskytl i Blend soubor, ve kterém naleznete výborně zakostěnou postavu a plně nastavenou IK i constrainty, zkrátka postavu, kterou můžete chytnout a začít rovnou animovat a nestarat se o nic jiného.

3.Blender a soutěže

V tomto čísle Blender Journalu bych se rád zmínil o několika soutěžích, které v rámci Blenderu probíhají a kterých se můžete zúčastnit ať již ze soutěživosti, nebo z prosté radosti, že modelujete na stejné téma, jako mnozí další a můžete porovnat přístup i techniku s ostatními. Mohu z osobní zkušenosti říct, že je účast na takové soutěži vedle určité prestiže také výborná zkušenost, mnohdy až překvapivě prohlubující znalosti a odhalující techniky, které jste třeba předtím neměli tak zcela zvládnuté nebo jste o nich neměli ani ponětí. Neuvádím všechny probíhající soutěže, jen ty, které se mi zdají nejzajímavější. Některé další, například Speed modeling contest také vyžadují přístup na IRC kanál Blenderu a jsou tedy přístupné jen úzkému kruhu uživatelů.

Suzanne award

Je nejmladší, ale zatím asi nejprestižnější soutěžní cena Blenderistů, která je udělována v rámci Art Festivalu na Blender Conference v Amsterodamu. Tedy bude udělována, protože tento rok byla udělena vůbec poprvé. Letošní konference se zúčastnil i přispěvatel 3Dscény Jiří Hnídek, který v brzké době napíše reportáž, ve které asi nebudou chybět ani informace o Suzanne Award, takže se na tomto místě omezím jen na základní popis.

Suzanne Award by měla být vyhlašovaná jednou do roka a je zatím udělována ve 4 katerogoriích:
-animace
-obrázek
-přispění ke kódu Blenderu (programátorská cena)
-zvláštní úspěch a zásluhy v Blenderu

Je možné se zúčastnit v libovolné kategorii a s libovolným počtem příspěvků, musíte však souhlasit přinejmenším s tím, že budou neomezeně vystavovány po celou dobu Art festivalu. Práce pak mohou být (s vaším souhlasem, který již není podmínkou) umístěny na CD a DVD, které se pak bude prodávat v Blender e-shop a přispívat tak k prostředkům Blender Foundation určených na další vývoj Blenderu.

Dalšími podmínkami pro účast jsou:
-dílo bylo alespoň v podstatné části vytvořeno v Blenderu
-maximální délka animace jsou 4 minuty. Pokud je vaše animace delší, můžete ji poslat také, ale jen spolu se zkrácenou 4. minutovou verzí
-velikostní limit je 100MB

Z příspěvků zaslaných v termínu vybere odborná porota složená z určených lidí Blender Foundation nejméně 5 nominovaných účastníků v každé kategorii, jejichž práce „po všech stránkách zcela jasně převyšuje ostatní příspěvky ostatních účastníků“, přičemž hodnotícím kritériem je v uměleckých katerogriích technická stránka (nasvícení, materiály, model, animace), kreativita (originalita, kompozice, design) a exprese (emotivní náboj, příběh).

Z těchto nominovaných je pak vítěz každé kategorie vybrán hlasováním všech účastníků konference a obdrží sošku Suzanne Award.

Weekend Challenge

Jak již název napovídá, je tato soutěž pořádána každý týden a její vítěz má právo určit téma soutěže na příší týden. Vítězný obrázek je pak také umístěn v galerii Hall of fame, kterou naleznete na adrese:

http://www.kimppu.org/basse/wc/

Abyste se mohli soutěže zúčastnit, musíte být registrovaným členem www.elysiun.com. Je to z praktického důvodu- jinak totiž v diskuzních fórech nemůžete mimo jiné vkládat své obrázky.Registrace je samozřejmě zcela zdarma a mohu vás ujistit, že za ty roky jsem odtud nedostal jediný spam.

Pravidla:

Soutěžní kolo je vyhlašováno vždy ve čtvrtek ve 23:00 GMT (universálního času).
Obrázky postujete do vytvořeného threadu diskuzního fóra soutěže a to až do pondělí 23:00GMT
Od úterý do čtvrtka pak probíhá hlasování, kterého se může zúčastnit každý registrovaný návštěvník diskuzních fór na www.elysiun.com a které rozhodne o vítězi.

Obrázky se rozlišují na tzv. PURE a OPEN.

Pure obrázek je kompletně vytvořen v Blenderu, povoleny jsou jen textury vytvořené v jiném programu. Dodatečná úprava obrázku např. ve Phothoshopu již nesplňuje požadavky na PURE.

OPEN jsou pak obrázky vytvořené v Blenderu, ale např. vyrenderované v jiném programu nebo upravované ve Photoshopu.

Při hlasování se doporučuje hlasovat přednostně pro Pure obrázky, ale není to závazná podmínka. Faktem je, že Open obrázek vyhrál málokdy:)

Soutěž probíhá v tomto diskuzním fóru, kde také najdete podrobnější pravidla: http://www.elysiun.com/forum/viewforum.php?f=13

24h contest

Tato soutěž je také označována jako „Ultimate challenge:who needs to sleep“ a řídí se podobnými pravidly jako Weekend Challenge. Rozdíl je v tom, že je to 24 hodinový maraton přes noc a příší den od vyhlášení tématu.

V anglicky mluvící komunitě Elysiun zatím proběhly dvě kola této soutěže, první kolo bylo na téma Mythology a vyhrál jej @ndy s obrázkem Dawn over Asgard, se kterým jste se mohli seznámit v minulém čísle. Druhé kolo pak bylo na téma Elements. Měl jsem tu čest se jej také zúčastnit a můžete mi věřit, že ten zážitek je v mnoha směrech jedinečný:) Jen se vám trochu prodraží na kávě... Všechny soutěžní obrázky obou kol najdete na těchto adresách a vzhledem k účasti i některých opravdu výborných Blenderistů (např. zmiňovaný @ndy, ale i Broken, Eldron...) Vám jejich navštívení opravdu doporučuji:

Mythology: http://www.elysiun.com/forum/viewtopic.php?t=14684 Elemental http://www.elysiun.com/forum/viewtopic.php?t=15190 24hours contest probíhá také mnohem pravidelněji na stránkách německé komunity pod názvem 24 Stunden Wettbewerb a ony stránky najdete zde: http://www.blend.polis.de.vu/

Blender- soutěž (ČR)

Také u nás se pomalu, ale jistě rozjíždí soutěž v tvorbě Blender obrázků či animací. Zatím proběhly 2 kola, to první na téma Fantasy, druhé kolo Horor právě skončilo a jeho vítězem se stal AD s tímto obrázkem:

Noční můra
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Soutěž probíhá v diskuzním klubu Blender-soutěž na stránkách www.hofyland.cz

Aktuální téma je Kouzelný les

Soutěž je vhodná zejména pro začátečníky a jim je především také určena. K soutěží náleží i diskuze, ve které se vám často dostane konstruktivní kritiky.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: