Blender Journal 4/2003 - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Blender Journal 4/2003

5. prosince 2003, 00.00 | Předposlední Blender Journal tohoto roku je tu a s ním i další obrázky, animace a zajímavosti ze světa Blenderu. Na své si tentokrát přijdou zejména fandové Star Wars a Star Gate, mírně pokročilí uživatelé zde najdou odkazy na dva zajímavé tutoriály a zejména začátečníkům je určen malý dárek od člena blenderovské komunity na konci..

1. Blender art

Nice woman head

Autor:
Jméno: Endre Barath
Nick: Endi

Nice woman head
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Nice woman head
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Další kreace talentovaného maďarského blenderisty. Jako ve všech jeho dílech, ani zde nechybí zajímavá stylizace a skvělé nasvícení i materiály.

Stargate command

Autor:
Jméno: ???
Nick: Natron

Nezapomenutelný sci-fi seriál Star Gate je vděčným zdrojem inspirace všem fandům žánru, kterých je mezi grafiky nespočet. Natronův obrázek je již poněkud staršího data, ale to není důvod, proč si jej tu nepřipomenout. Realistické nasvícení, skvělá práce s materiály a v neposlední řadě cit pro detail-to vše řadí tohle dílko k tomu nejlepšímu, co kdy bylo v Blenderu vytvořeno.

SGC
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

SGC
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

SGC
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

SGC
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

A Hall

Autor:
Jméno: Hans Packet
Nick: Hannibar

Pure render
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Postprodukce 1
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Postprodukce 2
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

A Hall byl podle slov autora vytvořen za neuvěřitelných 30 minut, přičemž 10minut z toho padlo na postprodukci ve Photoshopu. Je to jen cvičení, ale vypadá rozhodně dobře:)

První obrázek je render z Blenderu před postprodukcí, druhý a třetí představují dvě různé verze postprodukce.

Toon Scene

Autor:
Jméno: Grzegorz Rakoczy
Nick: grzybu

Toon scene
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Tento obrázek byl vytvořen v rámci polské soutěže, kde zadáním bylo rychle udělané a dobře vypadající nasvícení scény, kterou poskytl pořadatel soutěže. Nebyla povolena ani radiosita, ani global ilumination-použít se mohly jen klasické zdroje světla. Grzegorz zvolil metodu toon shadingu, tedy metodu, kdy objekty vypadají jako nakreslené v klasickém cartoon stylu-jednoduché stínování a zvýrazněný outline, nejčastěji černou tuží.

Relic of Keyh

Autor:
Jméno: Lee W.
Nick: LohnC

Relic of Keyh
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

LohnC je australský grafik, který se do historie Blenderu zapsal již svým skvělým krátkým filmem CyanSun o němž jste si mohli přečíst i na stánkách 3Dscény v rámci seriálu o Blenderu.

Obrázek, který můžete vidět dnes je podle jeho slov přípravný experiment, jak dosáhnout právě takové atmosféry, v jaké by měl být jeho příští krátký film. Kdo viděl CyanSun mi dá jistě za pravdu v tom, že je na co se těšit a nezbývá než doufat, že se jej v brzké době dočkáme.

2. Animace ke stažení

Název: R2-D2 vs Yoda
Autor Jacob Kafka
Nick: WeirdHat
Délka: 2:17 min
Velikost: 12,7MB
Download: http://www.weirdhat.com/blender/r2vsyoda/r2vsyoda.mpg
Mirror: http://www.tumblemonster.com/weirdhat/r2vsyoda.mpg

WeirdHat patří mezi nejaktivnější členy Blender komunity a zároveň také mezi nejmladší. Ve věku, kdy by u nás ještě neměl občanku, je autorem celé řady více či méně zdařilých, ve všech případech však nadmíru originálních animací.

R2-D2 vs Yoda patří jednoznačně k těm nejlepším z jeho tvorby. Ačkoli není technicky příliš na výši, skvělá choreografie a vtipná pointa jej rozhodně staví do pozice, aby stál za stažení a několikeré podívání.

Pokud jako fandové StarWars považujete R2-D2 za sice chytrého, ale z konstrukčního hlediska pro boj ne právě dobře vybaveného robota, po Jacobově filmečku změníte názor. A podotýkám, že se s mistrem Yodou utká světelnou šavlí, nikoli střelnými zbraněmi, jak jsem při prvním přečtení titulku na ElYsiu očekával:)

R2-D2 vs Yoda

R2-D2 vs Yoda

R2-D2 vs Yoda

3. Nové verze Blenderu 2.31 a 2.31a

V předešlých týdnech vyšly hned dvě nové verze Blenderu. Tentokrát neobsahují žádné nové nástroje, za to však v nich byla opravena celá řada bugů, jejichž kompletní seznam najdete na stránkách http://www.blender.org a stahovat můžete přímo zde:http://download.blender.org/release/Blender2.31a/

4. Zajímavé tutorialy a diskuzní témata

Všechny tutoriály i diskuzní témata jsou v anglickém jazyce, pokud není uvedeno jinak.

UV maping postavy pomocí Wings 3d

UV maping je nejpřesnější metoda texturování složitějších objektů. Zjednodušeně lze říci, že každému facu modelu je přiřazena část bitmapy, která slouží jako textura.

Texturování např. postavy pak vypadá tak, že si pomocí tzv. UV unwraperu vytvoříte základní bitmapu, na které bude zobrazena rozložená síť vašeho modelu a na tento základ pak ve vašem oblíbeném bitmapovém editoru namalujete požadovaný povrch (kůži, oči, obočí...). Pomocí UV editoru pak tuto texturu nanesete zpět na model a UV koordináty zajistí, že každá část obrázku bude na svém místě.

Jak toho dosáhnout právě u tak složitého modelu jako je lidská postava a jak při tom využít program Wings3D, který má pokročilejší UV editor než Blender, popisuje Matthew P. Carter (Torq) na svých stránkách v tomto tutoriálu: http://mywebpages.comcast.net/jmandmc/uvmap/uvmap.html

Beveling the cube

Bevelování, neboli zaoblování hran, je jedna ze základních technik, kterou by 3D modelář měl zvládnout. V reále téměř žádný objekt nemá zcela ostré hrany- když se podíváte např. na hranu vašeho stolu, jistě mi dáte zapravdu. Několik metod, jak hrany v Blenderu zaoblit najdete v tomto diskuzním tématu na ElYsiu, které je doplněno ilustračními obrázky a stává se tak plnohodnotným tutoriálem. http://www.elysiun.com/forum/viewtopic.php?t=18207

Base modely postav

Pokud se ještě necítíte na vymodelování vlastní postavy, ale chtěli byste si nějakou např. vyzkoušet zakostit a animovat, připravil právě pro vás Matthew P. Carter (Torq) tento malý dárek-blend soubor s několika jednoduchými postavami různých tělesných konstitucí

Base humans

Blend soubor: http://mywebpages.comcast.net/jmandmc/basemodl.blend

Originální post:http://www.elysiun.com/forum/viewtopic.php?t=18050

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: