Blender Journal 1/2004 - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Blender Journal 1/2004

9. ledna 2004, 00.00 | První letošní číslo Blender Journalu je tu a přináší s sebou další kvalitní obrázky, nový krátký animovaný film od @ndyho, zprávu o vyvíjeném CAD pluginu, informace o komerční hře vytvořené s přispěním Blenderu a jedno překvapení z českých luhů a hájů.

1. Blender art

Lox the goblin

Autor:
Jméno: Andreas Goralczyk
Nick: @ndy

Novoroční číslo Blender Journalu otevřeme jak jinak než mistrem nad mistry, Andreasem Goralczykem, známějším jako @ndy, člověkem, který zatím nechyběl v žádném Blender Journalu, ať již s výjimečně povedeným obrázkem nebo excelentním krátkým animovaným filmem. V tomto čísle je dokonce zastoupen hned dvakrát a ačkoli jeho nejnovější filmeček, který naleznete níže, není to nejlepší, co kdy udělal, skřet Lox dokazuje, že je @ndy stále při tvůrčí síle a nepřestává blenderovský svět udivovat svými schopnostmi.

Lox the goblin
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Autor:
Jméno: Jan Kůrka
Nick: Blitz

Velmi milým překvapením pro mě bylo objevení galerie obrázků talentovaného českého blenderisty Jana Kůrky. Je mu 19 let a přestože se s Blenderem poprvé setkal teprve před rokem a pracuje s ním jen polovinu té doby, jsou jeho obrázky na velmi dobré úrovni, nepostrádají notnou dávku fantazie a zejména modelářské zručnosti. Pokud bude pokračovat tímto tempem, je dost dobře možné, že se jednou zařadí mezi nejlepší blenderisty vůbec.

Dnes se můžete pokochat modelem automobilového veterána, autorovým nejnovějším dílem. Podle slov autora nebyl vytvářen podle předlohy a při modelování pracoval s polygony se zapnutým subsurf modifikátorem. Render je bez raytracingu, tedy scanline, a nasvícení využívá triku falešné globální radiosity, tedy většího množství nízkoenergetických Spot světel směřujících na model.

veteran
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Ovoships and the Golden planet

Autor:
Jméno: Enrico Valenza
Nick: Env

Enrico Valenza je italský blenderista, který proslul zejména svými obrázky i animacemi na témata kosmických lodí a dinosaurů a také skvělými originálními tutoriály. Narodil se v roce 1962 , žije ve Veroně a živí se zejména jako ilustrátor dětských knih, malíř knižních obalů a plakátů či kalendářů.

Vystudoval uměleckou školu a kromě výše zmíněných činností ještě učil grafické a ilustrační techniky na několika uměleckých vysokých školách a vzdělávacích institutech.

Jako značně vytížený člověk tedy nezveřejňuje příliš často nové práce v Blenderu, ovšem jejich kvalita i edukativní hodnota jeho tutoriálů a článků vždy vzbudí zaslouženou pozornost.

Ovo ship
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Rhino

Autor:
Jméno: Endre Barath
Nick: Endi

Endi si odskočil od práce na hře pro svého zaměstnavatele (viz níže v tomto čísle BJ) a údajně za pouhých 8 hodin vymodeloval, otexturoval a do reálného prostředí zakomponoval tohoto nosorožce. Co dodat?

Rhino
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Rhino
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Rhino
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Multitool Caveman

Autor:
Nick: Britrock

Poslední obrázek hraje spíše na humornou notu a jako takový jsem jej sem zařadil. Jedná se o nevítězný příspěvek do pravidelné soutěže Weekend Challenge, tentokrát na téma "Multitool", tedy multifunkční zařízení. Jak Britrock dokazuje, nemusí se pod tímto pojmem nutně skrývat výdobytek nejmodernější technologie...

Multifunkční použití kyje
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

2. Animace ke stažení

Název: IceTroll
Autor Andreas Goralczyk
Nick: @ndy
Délka: 4:15min
Velikost: 21.1MB
Download: http://files.blender3d.ch/icetroll/icetroll_big.avi

Nejnovější @ndyho kreace na vánoční téma je důkazem, že i takový mistr někdy udělá krok zpět. IceTroll se setkal s mnohem vlažnějším přijetím, než jak se očekávalo a do jisté míry musím s jeho kritiky souhlasit, protože některé části filmu jsou evidentně nedodělané a také samotná animace hlavní postavy není nejlepší.

Starší @ndyho projekty jsou bezesporu zajímavější a většinou i technicky lépe provedené, ovšem nic to nemění na faktu , že tento filmeček stále patří na špičku blenderovské produkce.

IceTroll

3.Novinky a zajímavosti

Tutoriál na podvodní prostředí od Enrica Valenzy

O tom, kdo je Enrico Valenza jste se mohli dočíst již výše u jeho nejnovějšího obrázku. Jeho tutoriál na tvora Bongo je mezi blenderisty již klasikou a byl dokonce otištěn v časopise Renderosity Magazine. V minulých týdnech zveřejnil jeho volné pokračování, tentokrát zaměřené na podvodní prostředí s prozaickým názvem "Bongo´s environment".

Tutoriál naleznete zde: http://www.enricovalenza.com/makebongoenv.html a vřele doporučuji projít i zbytek Enricových stránek (http://www.enricovalenza.com )s množstvím kvalitních prací i několika dalšími tutoriály.

Bongo´s environment
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

CAD funkce v Blenderu

Na italském webu www.blender.it a posléze i na domovských stránkách Blenderu se objevilo oznámení o vývoji nástrojů pro CAD (Computer Aided Drawing) pro Blender. Mělo by se jednat o skript rozšiřující funkčnost Blenderu o nástroje umožňující technické kreslení a následné modelování ve spolupráci s nativními nástroji programu. Momentálně se projekt nachází ve stavu pre-alpha, takže toho plugin zatím moc neumí, ale ukázka alespoň naznačuje, jakým směrem se bude budoucí vývoj ubírat.

Další informace i link ke stažení pre-alpha verze zde

Blender CAD

Použití Blenderu při tvorbě komerční počítačové hry Zoox and Pingy

Trailer: Velikost: 18 MB
Download: http://www.576media.hu/pix/downloads/czp_trailer.avi

Hratelné demo: Velikost: 82,5 MB
Download: http://www.576media.hu/czp_demo/index.php

Endi, neboli Endre Barath není pravidelným čtenářům Blender Journalu v žádném případě neznámý, ostatně i v tomto čísle má svého renderovaného nosorožce v sekci Blender Art. Minulý týden zveřejnil trailer a hratelné demo hry Zoox and Pingy, kterou produkuje maďarská společnost 576media (http://www.576media.hu), kde je Endi zaměstnán.

Hra je na první pohled nízkorozpočtová 2D scrollovací "hopsačka" a grafika byla vytvořena převážně v Lightwave, ovšem některé modely, včetně hlavní postavy mimozemšťana Chumpyho, který prozkoumává Zemi ve skafandru v podobě tučňáka, vymodeloval Endi v Blenderu.

Při downloadu hratelného dema je vyžadováno, abyste vyplnili vaši firmu a e-mail, ale stačí napsat jakoukoli platnou e-mailovou adresu a download se spustí.

Chumpy
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Zoox and Pingy screenshots=
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: