Zpátky do školy a s plnou brašnou, ohlédnutí za výukovými videi CINEMY 4D - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Zpátky do školy a s plnou brašnou, ohlédnutí za výukovými videi CINEMY 4D

20. srpna 2009, 00.00 | Asi každá z aplikací poslední dobou bere útokem různé způsoby výchovy svých vlastních klientů a pryč jsou doby, kdy komunita žila jen tím, co si sama připravila a vytvořila. Na jednu stranu je to jistě dobře, ale na stranu druhou se tato skutečnost projevuje i jistou leností a menší aktivitou jednotlivých koncových uživatelů, jejich ochotou se na tvorbě výukových materiálů podílet. Nemá ale cenu tuto skutečnost nějak rozebírat, je to prostě fakt a když už máme k ruce ta kvanta možností, je dobré vědět, kde je můžeme nalézt.

Oficiálně a od Maxonu

Podobně asi jako i ostatní Maxon své uživatele velmi pěkně zásobuje a to primárně dvěmi cestami. Serverem Cineversity.com a pomocí vlastního kanálu na YouTube. YouTube je již z podstaty věci kanálem veřejným a otevřeným, Cineversity je trochu jiná káva. Má totiž jinou historii svého vzniku (tento server vznikl jako soukromá iniciativa dvou na Maxon US napojených autorů) a tak je koncepce jeho služeb rozdílná přesto, že dnes je to kanál již přímo napojený na Maxon.

Cineversity

Cineversity.com je výukovým portálem se vším co k tomu patří, ale do jisté míry je také využíván Maxonem pro prezentaci jednotlivých klíčových součástí jednotlivých verzí programu. Cineversity je tedy programově rozdělen na dvě části, na část zdarma a část placenou, přičemž i do části zdarma je nutné se registrovat. Doporučuji Cineversity sledovat i v případě, že není C4D Vaší aplikací a nebo i když víte, že nehodláte utrácet a chcete alespoň zjistit, cože je nového v aktuální verzi.

V případě bezplatného členství jsou k dispozici jen střípky, ale i ty bývají poměrně dost zajímavé a mohou být klíčové při začátcích, zejména při nástupu nových technologií. To zda je nějaký návod zdarma poznáte podle toho, že není označen znakem „M“.

00

Členství v systému je otázkou peněz, jak jinak. A to takřka tří set USD vstupního poplatku a pak 95 USD ročně pro každé další roční prodloužení členství. Není to málo, podle mého, otázkou je, zda se toto členství vyplatí. A to si každý musí tak trochu zhodnotit sám.

Placených návodů na Cinevesity je obrovské množství a nedejte se v tomto smyslu zmást velmi, podle mého, nepovedenou koncepcí serveru a systémem vyhledávání návodů. Pokud totiž proniknete trochu hlouběji zjistíte, že Cineversity je spíše než webovou komunitou internetovou obdobou výukových DVD se vším co k tomu patří. Videa jsou ve valné většině velmi kvalitní, s vysokým rozlišením, dobrým zvukem a jsou také velmi často doplněna různými výukovými soubory ke stažení, se kterými můžete kopírovat postup předváděný na obrazovce. Zřídka se stává, že by byla jednotlivá témata odbyta jen jedním dílem. Vezměme si například projection painting. Ten je uveden několikráte demonstrativně ve videích zdarma, ale plně rozvinut a opravdu podrobně využíván je v sedmidílném návodu od Ricka Barreta s celkovou délkou přesahující jednu hodinu. Uvést můžeme i jiná témata, například animace postav za využití nástrojů vyvinutých pro R10 (a jen dílčím způsobem doplněných v novějších verzích, tudíž se jedná o návody stále platné). Celkem zde najdeme 41 navazujících návodů od Kaie Pedersena o celkové délce dosahující bez  dvaceti minut pěti hodin. A takto bychom mohli pokračovat ještě poměrně dosti dlouho.

01

Pokud bychom měli shrnout počet videí ke dni psaní tohoto článku, pak v současné chvíli je na serveru celkově 1393 návodů, z toho 329 z nich je zdarma přístupných po zmíněné registraci. Obrovským plusem tohoto zdroje je komplexnost. To na co jsme asi většinou na internetu zvyklí, tedy jistá povrchnost a zkracování (pokud to lze), jen dílčí záběr tématu a podobně, to vše zde odpadá a podávaný přístup je zcela opačný. Prostoru je hodně a každé téma je probráno velmi komplexně. Jedinou nevýhodou zůstává, podle mého osobního mínění, poněkud nepřehledná struktura webu. A možná cena, i když, v případě profesionálního požadavku a přístupu, alespoň elementární znalosti anglického jazyka a nebo alespoň popisované aplikace je otázkou, zda je cena vysoká. Pokud si laicky přepočítáme cenu na jeden rok pak není vzhledem k ceně běžných školení (a potřebné délce) až tak dramatická.

YouTube, kanál Maxon

Kanál na YouTube, který nalezneme na http://www.youtube.com/user/MaxonC4D, je podstatně mladším projektem než Cineversity a také projektem odlišně zaměřeným. Jeho uživatelé nejsou sice nikterak limitování, ale spektrum poskytovaných informací je proti Cineversity proměnlivé, alespoň do jisté míry. V tomto kanále samozřejmě potkáme více obecných vidí a také videí prezentačních, různé demoreely Maxonu, ale poslední dobou se Maxon sám snaží doplňovat kanál vlastními maličkými obsahově navazujícími návody a informacemi pro uživatele. Podle hlasu se zdá, že tuto činnosti má na starosti Glenn Frey.

01

Celkově je na tomto kanálu v současné době 100 oficiálně zařazených videí která můžeme rozdělit na následující kategorie: originální demoreely Maxonu na různé edice, případně připravené pro různé příležitosti (výstavy a podobně), ukázky prezentující technologie CINEMY 4D a navazujících produktů, které většinou pocházejí z období uvedení těchto technologií na trh, dále zde jsou některá zajímavá videa uživatelů, tedy praktické ukázky a nakonec také sady návodů. Jak jsme si již zmínili, novější řadou je řada označená jako „Tips“ jejímž autorem je pravděpodobně Glenn Frey (autor zelené postavičky která nás provázela verzí 10).

Jakkoliv je uvedený kanál zdarma a zajímavý, přesto se nemůže se Cineversity rovnat. Jednoznačně je jeho záběr sice široký, ale plochý a nedůsledný. Avšak dobrým základem přesto zůstává, o tom není pochyb.

Soukromé akvizice – DVD

Další informační zdroje jsou již veskrze soukromými projekty, i když je nezřídka připravují osoby úzce napojené na různá pracoviště Maxonu všude po světě.

Janine Pauke a Matthew O´Neill – 3DFluff

Tato poměrně ostřílená dvojice autorů připravila do dnešních dnů 6 komerčních velmi zajímavých DVD, z nichž některá již svým věkem nejsou aktuální (zejména DVD věnující se GI, jelikož se jednalo o GI jádro Advanced renderu verze 2), ale jiná jsou více než zajímavá a to zejména DVD věnující se modulu Hair, animacích ve verzi R10 (jakkoliv jsou animace v R11 rozšířené o klipy) a také DVD určené neorganickému modelování technických předmětů a prvků. Více informací naleznete na http://www.3dfluff.com.

00

C4dlounge

Dalším pěkným zdrojem je nový server C4Dlounge, který dělá radost zejména holandským a belgickým uživatelům, avšak mimo svých dvou mateřských jazyků zde najdeme také zboží v angličtině a to jak ve formě tří poměrně komplexních návodů typových (zdarma ke stažení), tak dvou masivních DVD. Jedno z nich se věnuje modelování F-18 Hornet (7 hodin) a druhé modelování automobilu (takřka 12 hodin). Více informací na www.c4dlounge.eu.

00

Videa ke stažení

3DAttack

Nejstarším C4D e-zinem jednoznačně 3DAttack, který vychází již několik let. Poslední dobou se k tomuto časopisu přidávají také videonávody to veskrze vždy komerční. 3DAttack zabírají poměrně široké spektrum problematiky včetně speciálních aplikací, jako například propojení CINEMY 4D na herní engine UNITY. Cena jednotlivých návodů (ke stažení ve velké kvalitě) se pohybuje od 3 do 25 USD. Mimo návodu také většinou dostane i doprovodné scény a případně i PDF dokumentaci. Více na serveru www.3DAttack.us.

00

cmiVFX

Další sada, evidentně zajímavá ale přitom na rozdíl od 3DFluff podstatně méně známá je k nalezení na serveru http://www.cmivfx.com, v sekci Maxon. Co je na těchto komerčních videích cenné je, že se věnují většinou odborným tématům. Nevím vlastně o žádném komplexním návodu, který by se věnovat Thinking Particles natolik do hloubky, jako návod uvedený na tomto serveru. Ale i další jsou zajímavé, ze sady osmi návodů můžeme jmenovat soubor na matte painting, využití simulace oděvů pro mírně řečeno netypické scény a podobně. Nevýhodou tohoto zdroje je, že přes výtečný příslib a několik náhledů chybí u jednotlivých položek přesnější popis a tak se jeví nákup a útrata takřka 50 USD za jeden návod jako kupování zajíce v pytli.

00

Česká scéna?

Jakkoliv to není tak zcela úplně korektní, tak zmínit to v daném přehledu musíme. Poměrně velkým zdrojem volně stažitelných videonávodů je C4Dexchange.com, což je server provozovaný z naší české kotliny i když s česko-mezinárodním zaměřením. Server prozatím obsahuje celkem 18 položek, avšak včetně komplexní tříhodinové sady komplexního návodů  na BodyPaint 3D R4 pro uživatele jiné mateřské aplikace (v tomto případě s nižším rozlišení, plné rozlišení je na níže uvedeném DVD), než CINEMY 4D a také 44 dílné sady návodů na tvorbu poněkud složitějšího domu od Wolfganga Rodeho s celkovou délkou šesti a půl hodiny a to vše zdarma.

01

DVD česky

Mimo C4Dexchange je poměrně známou českou akvizicí pravidelné vydávání DVD na CINEMU 4D a přidružené moduly, které vydává distributor Masonův ČR a SR spol. DigitalMedia.

00

Do dnešního dne bylo vydáno celkem 5 DVD s celkovou délkou 36 hodin a díly Ovládání a modelování (CINEMA 4D R10), Světla a materiály (CINEMA 4D R10), Technické vizualizace (CINEMA 4D R10 a AR 2,6), BodyPaint 3D R4 a nakonec speciální DVD věnované vizuálnímu programování za pomoci systému XPresso. Všechna videa jsou ve vysokém rozlišení a svou kvalitou nezaostávají za běžným standardem. Čím jsou možná odlišná, zejména první dvě, je koncepce. V prvních dvou případech se totiž nejedná ani tak o návodová videa, jako o jakýsi klon vysokoškolské výuky. Jsou totiž rozdělená na část přednášek a cvičení a zaměřena jsou na ideologické pochopení problematiky a ne na to, aby byl uživatel schopen jen něco slepě opakovat. Obecně jsou cílovou skupinou spíše méně zkušení uživatelé, ale díky částečně encyklopedickému přístupu si v něco najde takřka každý.

A dál?

Tímto výčtem jsme rozhodně nezmínili vše, co jsme mohli. Přestože jsme se věnovali jen video počinům, není seznam úplný, je ale dostatečně reprezentativní. Co jsme tedy minuli? Například známý výukový server TheGnomonworkshop.com obsahuje několik setů, které částečně v pracovním procesu zabírají BodyPaint 3D. Další DVD pro BodyPaint3D R2 a R2.5, avšak přeci jen již poněkud vousaté, připravil kdysi Novozélanďan Nigel Doyle alias 3DKiwi. A máme ještě v popisu jednu významnou mezeru. Německy hovořící trh, protože ten je, díky původu CINEMY 4D neméně důležitý.

00

Pokud se tedy soustředíme na německy hovořící země zjistíme, že na tom nejsou vůbec špatně. Pod Pearson Education GmbH (pod který patří i nakladatelství které vydává knihy Arndta von Koenigsmarcka, jehož jedna kniha vyšla i u nás), respektive Video2brain (http://www.video2brain.com/de/) patří i vydávání DVD a to ve velké míře na novou R11. Autoři jsou ve valné většině renomovaní, za všechny můžeme jmenovat Holgera Schömanna. Pokud tedy někdo vládne němčinou a má za svůj cíl zejména architektonické vizualizace napojené na konstrukční software společnosti Nemetschek, pak jsou tato DVD asi správnou cestou.   

00

Tedy, školní brašna je připravená, zbývá jen penál a ořezat tužku. A vzhůru do školy!

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: