405: úžasný trikový film vyrobený doma "na koleně" - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

405: úžasný trikový film vyrobený doma "na koleně"

24. srpna 2000, 00.00 | Chcete vědět, čeho lze dosáhnout na trochu lepším domácím počítači. Věřili byste tomu, že na něm někdo vytvořil opravdu dobrý trikový film ? Ne ? Tak klikněte a dozvíte se více.

Výpočetní technika zaznamenala za posledních několik let obrovský nárůst výkonu. Dnes lze i na trochu dražším domacím PC vytvářet neuvěřitelné věci. Příkladem budiž film 405. 405 je tříminutový trikový film, který vytvářeli dva profesionální filmový animátoři. Jsou to profesionálové, jeden z nich byl dokonce nominován na cenu Emmy, ale film vytvářeli jen ve svém volné čase (tedy po nocích a o víkendech), pouze na svých domácích počítačích (nejednalo se o žádné slevněné Silicony, ale o "pouhá" PC (dohromady 6 kusů) založená na procesorech Celeron, 256-512 MB RAM a Windows NT). Dalším ohromujícím faktorem jsou kromě času obou tvůrců minimální respektive nulové finanční náklady. 405 O co ve filmu jde? Jeden z tvůrců jede sám! se svým Jeepem po dálnici I-405 nedaleko Los Angeles (údajně se jedná o nejrušnější dálnici v USA), najednou zjistí, že se chystá v jeho jízdním pruhu nouzově přistát letadlo DC-10 (mezi námi, je to pořádný macek). Snaží se mu s Jeepem ujet, ale marně. Po přistání na dálnici se letadlu utrhne podvozek a přední částí přistane na Jeepu. Oba dopravní prostředky zaklíněné do sebe takto jedou v obrovské rychlosti po dálnici. Na konec letadlo zastaví a ve vedlejším pruhu projede babička, která na řidiče Jeepu mává (mne osobně to připadá, jako kdyby na něj ukazovala vztyčený prostředníček :-), v té rychlosti to ale není zřetelné).

405

Z krátkého popisu je zřejmé, že se jedná o akční film, i když se v něj nezabíjí ani nestřílí. Tvůrci 405ky vydali na svém serveru film někdy v červnu, záhy získal film obrovskou publicitu, do teď si ho stáhlo přes jeden a půl milionu lidí, což je nevídané. Založili si firmu specializující se na animace a trikové efekty a díky filmu mají zákazek opravdu nad hlavu.

405

O hardware, na kterém byl film vytvářen jsem se již zmiňoval, pojďme si říci něco o tvorbě filmu a použitém softwaru. Autoři začali s tím, že nasnímali "skutečné" sekvence digitální kamerou a nafotili nějaké fotografie (lidi, silnici, ... - auta i letadlo jsou vytvořené počítačem). Zbytek byl otázkou počítače. K tvorbě filmu byl použit tento software:

 • LightWave 3D (vytvářeli se s ním všechny 3D animace - letadlo, auta, ...)
 • Digital Fusion (použito pro skládání počítačem generované grafiky a skutečné stopáže dohromady)
 • Adobe Photoshop (použito pro vytváření map a 3D objektů)
 • Adobe Premiere (použito pro editaci hotového filmu)
 • Illusion (použito pro vytvoření některých kouřových efektů)

  405

  Po prvním shlédnutí filmu jsem si říkal, že to není "nic moc". Člověk je totiž namlsaný z filmů jako StarWars Epizode I a podobně, takže nějaká zápletka s letadlem přistavajícím na osobním autě nemůže dnešního konzumního diváka nějak výrazně překvapit. Potom jsem si ale rychle uvědomil, že je to skvěle provedené, vzhledem k možnostem (finančním a hardwarovým), které autoři měli, navíc byl filmeček hotový asi za 3 měsíce, což je ve dvou lidech slušný výkon. StarWars jsou skvělé, ale dělaly je desítky ba stovky lidí na farmě Siliconů Octane a O2 o několika stovkách kousků (všechny Silicony byly zasíťované a počítaly vždy dílčí úlohy paralelně - po malých kusech, ve finále ale velmi rychle). Kdežto film 405 je dělán na obyčejných "peckách". Sami autoři chtěli tímto filmečkem dokázat, že není nemožné vytvořit dost slušný trikový film v domácích podmínkách za minimum peněz, podmínkou je jen dostatek času a jistá dávka invence.

  405

  Oficiální stránka 405ky je: http://www.405themovie.com.
  Film 405 si můžete prohlédnout buď online na http://www.ifilm.com/ifilm/skeletons/film_detail/0,1263,204155,00.html a to jako QuickTime nebo jako Windows Media nebo si ho stáhnout ve formátu MPEG-4 (jsou třeba drivery pro DivX;-)) na http://www.405themovie.com/downloads.htm.
  Těm, kdo se zajímají o počítačovou grafiku doporučuji několik odstavců o tom, jak se film vytvářel.

 • Tématické zařazení:

   » 3D grafika  

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: