25 programů od Autodesku pro studenty a učitele zdarma - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

25 programů od Autodesku pro studenty a učitele zdarma

25. října 2010, 00.00 | Jakkoli může titulek článku zavánět bulvárem nebo PR, není v něm žádný háček. Až donedávna byly Autodesk programy dostupné pro studenty a učitele za sníženou cenu, a to buď jako standalone licence, nebo formou předplatného na určité období, většinou 1 rok. I přes značnou slevu oproti komerční verzi jste však stále potřebovali celkem velkou sumu peněz, což se nyní změnilo. Podrobnosti o novém, výhodnějším licencování pro použití skutečně zdarma naleznete v tomto článku.

Pokud jste student nebo učitel na škole, která vyučuje některý z programů z portfolia Autodesku, stačí, aby vyučující nebo jiný zástupce školy přihlásil školu do programu Autodesk Education Community. Registrátor se tak stane správcem účtu školy/fakulty v tomto systému a může zasláním odkazu přizvat další spolupracovníky nebo studenty. Ti se opět musejí registrovat, automaticky jsou zařazeni k příslušné škole a mohou neomezeně stahovat jakýkoliv software spolu s příslušnými sériovými čísly:

obrazekf.jpg

K dispozici jsou verze pro (téměř) všechny podporované platformy – nicméně např. Maya ve verzi pro Linux chybí, ačkoliv její komerční verze pro tento systém je dostupná. Jazykové mutace programů jsou na druhou stranu dostupné všechny.

Registrátor/správce zároveň po přihlášení vidí, kdo z pozvaných se zaregistroval, jaký software a kdy si stáhl, a v případě podezření na zneužití (například ve chvíli, kdy nově registrovaný není studentem dané školy) má možnost dotyčnou osobu nahlásit Autodesku.

Praxe – Maya 2011 Student Edition

Následující řádky se budou týkat Maya 2011, ovšem nemám důvod se domnívat, že by princip byl odlišný i u ostatních programů. Stahovaný software se bez zadání sériového čísla a registrace licence chová jako standardní 30denní zkušební verze. Pro aktivaci stačí vložit sériové číslo a aktivační klíč, který po stažení obdržíte e-mailem, projít další registrací (to jediné bych celému sytému vytkl – je potřeba opětovná registrace s jiným uživatelským jménem) a máme téměř neomezenou verzi:

Omezení nejsou nepodobná těm, která měla svého času též krátce dostupná Maya Personal Learning Edition. Přiložená licence samozřejmě výslovně zakazuje jakékoliv použití pro komerční účely, na což je uživatel opětovně upozorněn při každém spuštění. Platnost sériového a aktivačního klíče je pak omezena na tři roky od data registrace.

Omezení softwarová se týkají zejména nemožnosti exportu/ukládání do jiných formátů než .mb a .ma a hlášek, které se objevují při každém otevření, resp. uložení scény:

Informace o tom, že scéna byla vytvořena nebo přeuložena ve studentské verzi, je zanesena v souboru, tudíž se objeví i při otevření v komerční verzi Mayi. Stačí však soubor uložit jako Maya ASCII (.ma), otevřít v libovolném textovém editoru, smazat označený řádek:

…uložit, a při příštím otevření Maya nic nepozná. Pokud přenášíte soubor mezi studentskou a komerční instalací (například mezi domácím počítačem a školou, která má nakoupeny komerční „krabice“), ušetříte kliknutí a nervy při každém uložení pomocí [Ctrl] + [S].

Na rozdíl od výše zmíněné PLE verze však Maya (chtělo by se dodat: „Naštěstí!“) nepřidává do renderu vodoznaky a ani jeho velikost není omezena.

Závěrem

Pro ty, kteří si nemohou software Autodesku koupit a zároveň studují na nějaké střední, vyšší nebo vysoké škole, je Autodesk Education Community skvělou příležitostí, jak získat legální software zcela zdarma. O této možnosti se bohužel málo ví, naštěstí vedení škol se k žádosti o registraci školy staví vstřícně – vzhledem k tomu, že sama škola může ušetřit podstatnou sumu instalací těchto verzí na své pracovní stanice.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: