Vue 8.0 Pioneer: editor animovaných krajin zdarma! - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Vue 8.0 Pioneer: editor animovaných krajin zdarma!

11. ledna 2010, 00.00 | Nová edice známého generátoru, editoru a animátoru 3D krajin a krajinných celků je k dispozici již ve své osmé stěžejní verzi. V případě Vue Pioneer se jedná o obdobu PLE verze pro soukromé použití a výukové účely, ovšem s promyšleným systémem updatů a nákupu 3D obsahu pro rendering a vizualizace libovolných terénních modelů s uživatelskými modely atmosféry, různými vegetačními prvky v krajině, ale také například pro vizualizace exteriérů a interiérů budov. Nabízíme vám stručný popis koncepce a novinek bezplatné verze editoru.

Generátor a animátor krajinných celků Vue 8 společnosti e-on software si můžete užít ve verzích pro 32 bitové i 64 bitové Windows a také pro Mac OS X. Edice Pioneer je kompletně zdarma, má to ovšem malinký háček. Jedná se totiž v podstatě o obdobu výukové verze bez omezení časové platnosti, nicméně s napevno přidaným logem v renderovaném výstupu, kontrolou licencovaného obsahu a bez jakékoliv firemní technické podpory.

Háčkem je tedy (mimo různých jiných omezení bezplatné verze) de facto komerční omezení dané 3D obsahem (především modely objektů), které mají svou vlastní ochranu a nelze je bez patřičné licence ve Vue 8 Pioneer otevírat – program je při importu scény s nelicencovaným objektem jednoduše vynechá.

Největším rozdílem Vue 8 Pioneer od běžných PLE verzí 3D aplikací je možnost upgradu na některou z komerčních verzí editoru s určitou slevou a také zmíněná možnost postupného navyšování užitných vlastností aplikace dokupováním placených modulů a 3D obsahu. Nechcete-li mít v renderovaném výstupu logo Vue, musíte si zakoupit některou z komerčních edicí editoru, kterých je nabízeno hned několik – o relativně levných variant Vue Theme-Packs (od cca 50 USD výš) přes poloprofesionální edici Vue 8 Studio/Complete (399/599 USD) až po studiové systémy Vue 8 Infinite a xStream.


e-on Vue 8.0 Pioneer - prostředí editoru s pohledy na scénu a základními pracovními okny

Výstup z Vue 8 je při troše snahy velmi kvalitní, od hyperrealistického až po takřka fotorealistický, což už ale vyžaduje určitě zkušenosti s nastavením rendereru a voleb pro postprocessing scény. Výpočty nejsou nijak dramaticky rychlé, ale ani pomalé, zkrátka takový běžný průměr. Síťový rendering je také možný, ovšem stejně jako u objektů pouze po dokoupení příslušného rozšiřujícího modulu.


e-on Vue 8.0 Pioneer - libovolný snímek projektu si můžete nechat spočítat do samostatného okna, nebo přímo do okna editoru


e-on Vue 8.0 Pioneer - průvodce animací objektů na scéně


e-on Vue 8.0 Pioneer - nabídka předdefinovaných variant atmosférických modelů

Cornucopia3D, váš nový domov

Přesně pod tímto sloganem je prezentován online systém pro (zpravidla placenou) distribuci 3D obsahu pro balík Vue. Edice Vue 8 Pioneer se pomocí uživatelského účtu přímo registruje na Cornucopia3D, kde najdete sadu různých rozšiřujících modulů a především si zde můžete licencovat požadovaný 3D obsah v podobě již hotových 3D objektů aj. pro krajinné celky a různé vizualizace. Na Cornucopia3D můžete také sdílet své galérie a najdete zde různé tipy a nápady, jak s programem pracovat a jak ho využívat v praxi.


e-on Vue 8.0 Pioneer - časové osy s náhledy snímků v projektu


e-on Vue 8.0 Pioneer - u vegetace můžete nadefinovat mimo jiné i pohyb rostlin v závislosti na větru

Koncepce editoru a rozšiřující moduly

Prvotní ideou vytvoření edice Pioneer bylo zpřístupnit co nejlevnější cestou 3D modelování a především vizualizace krajin s libovolnými atmosférickými podmínkami. Realizace tohoto nápadu prostřednictvím Vue 8 Pioneer je hezká, postupně ovšem zjistíte, že při vyšších nárocích schopnosti programu nestačí a budete si muset dokoupit přídavné moduly zajišťující v podstatě i běžné funkce.

Bezplatná verze Vue 8 Pioneer se totiž nedodává s žádnými sofistikovanými importními a exportními moduly, stejně tak „chudé“ je to s nabídkou modelů atmosféry a možnostmi renderingu. Součástí Vue 8 Pioneer je 13 modelů rostlin a vegetace (po pravdě, standardně dodávané modely se moc používat nedají), další si můžete dokoupit za ceny od cca 7 USD za různé 3D objekty až po desítky USD za poměrně vyspělé vegetační prvky a různé specializované animační doplňky.

Asi nejcennějšími placenými moduly pro Vue 8 Pioneer je 3DImport (129 USD) pro import modelů v běžných formátech, EcoSystem a EcoPainter (každý za 99 USD) pro práci s lesními porosty, kreslení a kontrolu komplexních ekosystémů v krajině a RenderUp (69 USD) pro kvalitní rendering ve vysokém rozlišení.


e-on Vue 8.0 Pioneer - výběr z nabízených modelů mraků


e-on Vue 8.0 - tři z mnoha variant atmosféry s různými typy mraků


e-on Vue 8.0 - ukázky několika z mnoha typů realistické vodní hladiny


e-on Vue 8.0 Pioneer - nabídka rostlin, stromů a další vegetace

Hlavní novinky

Všechny inovace a vylepšení obsažené ve Vue 8 Pioneer pochopitelně najdeme i u jednotlivých komerčních edicí programu. Jedná se především o „sochařský“ editor modelů krajin, které umožňuje přímo kreslit po procedurálních, fraktálových a dalších typů modelů krajin. Pomocí štětců a různých speciálních nástrojů můžete například vizuálně upravit pohoří, vytvořit zátoky, údolí, jezera, vodní plochy, skalnaté bloky a mnoho jiných přírodních útvarů. Významné změny najdeme i u bump mappingu a práce s texturami a také u displacement mappingu podporovaným mimo jiné GPU grafických karet.

Každá krajina může mít prakticky libovolný model podnebí. Vue 8 rozšiřuje spektrální modely atmosféry v rámci svého enginu Spectral 3, které umí (mimo jiné) produkovat fotorealistické mraky včetně věrně simulovaných světlených paprsků a stínů. Pracovat nyní můžete s krajinami na planetárních (zpravidla sférických) úrovních, počet procedurálních krajin není v editoru nijak omezen. Vylepšená je i práce s animacemi, i když zde je nutno přiznat, že samotné kompoziční funkce jsou stále velmi jednoduché. S animovanými mesh objekty lze nyní lépe pracovat přímo v jednotlivých pohledech na scénu, adekvátně byla také vylepšena podpora Open GL pro celý krajinný ekosystém. Rychlost výpočtů scény by měla být v porovnání s Vue 7 až od 20 % vyšší, což ovšem platí většinou jen u atmosférických refrakcí a jiných speciálních případů.


e-on Vue 8.0 Pioneer - editor modelů krajin


e-on Vue 8.0 Pioneer - nabídka textur a materiálů pro objekty


e-on Vue 8.0 Pioneer - editor vlastností atmosféry


e-on Vue 8.0 Pioneer - předvolby programu

Závěr

Vue 8 Pioneer může být dobrou volbou především pro 3D animátory, kteří chtějí obohatit své scény o krajinné celky, či integrovat objekty s krajinou včetně komplexních modelů atmosféry a řady jiných vlastností souvisejících s modely terénů. Editor umožňuje hrát si s vlastními modely či s licencovaným 3D obsahem a nabízí tak (podobně jako různé PLE 3D balíky) především získání zkušeností s prací ve Vue a přehledu o tom, co je možné s editorem všechno vyrobit a realizovat.

Vue 8 Pioneer si můžete stáhnout z webových stránek Cornucopia3D.


e-on Vue 8.0 - v editoru můžete vymodelovat a vizuálně upravit nejrůznější typy krajin s prakticky libovolnými atmosférickými podmínkami


e-on Vue 8.0 - "efektová" krajinná vizualizace


e-on Vue 8.0 - jedna z dalších ukázek možností Vue


e-on Vue 8.0 - i tato scény byla zkombinovaná a vypočítaná v editoru


e-on Vue 8.0 - fotorealistický výstup z Vue


e-on Vue 8.0 - ukázka radiozity využívané především u vizualizací interiérů


e-on Vue 8.0 - postprocessing krajiny s modelem letadla


e-on Vue 8.0 - ukázka vegetace vytvořené v editoru


e-on Vue 8.0 - detail jednoho z modelů rostlin

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: