Undertow 1.3, můžete bez něj být, ale skutečně chcete? - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Undertow 1.3, můžete bez něj být, ale skutečně chcete?

27. srpna 2009, 00.00 | Dlouhá léta jsem míjel plugin Undertow pro BodyPaint 3D, respektive CINEMU 4D až jsem jej nakonec přeci jen vyzkoušel. A po počátečním oťukávání musím přiznat, že jsem byl velmi mile překvapen. Není vyloženě nezbytný, ale spektrum jeho nástrojů v mnoha případech zásadně zpříjemňuje práci.

O autorovi a pluginu, zcela obecně

Autorem pluginu Undertow je poměrně známý vývojář Keith Young, skrývající se za přezdívkou Spanki. A proč se domnívám, že se jedná o autora poměrně známého? Je totiž osobou zodpovědnou za profesionální export/import OBJ, tedy plugin Riptide, který využívá velké množství uživatelů, tedy alespoň ve volně šiřitelé starší verzi.

Riptide není ve své finální podobě zdarma a není tomu tak ani v případě Undertow. Tvrdím tedy již předem, není to plugin vyloženě nezbytný. Pokud se ale skutečně často zaobíráte tvorbu UV map v BodyPaintu 3D pak bych uvažoval o jeho koupi, protože Vám výrazně zrychlí práci. A oněch 25 USD které stojí není zase tak dramatická suma. Osobně musím přiznat, že prozatím jsem jej ani já nezakoupil a vyzkoušel jsem si jej jen v podobě dema, které je 30-denní verzí plné verze pluginu.

Nezmínili jsme ještě, kde si můžeme plugin stáhnout. Najdeme jej na stránkách autora na adrese http://skinprops.com/download.php?list.14. Po stažení pluginu stačí nástroj jen nahrát do adresáře Plugins CINEMY 4D a po spuštění aplikace zadat sériové číslo, tedy jinak řečeno klíč ke spuštění dema. Tento klíč zní, překvapivě, "DEMO".

Komu, čemu, kdy?

Undertow je plugin určený primárně pro BodyPaint 3D/CINEMU 4D verze 9.6 a vyšší a de facto to není jeden nástroj, ale sada 20 nástrojů určený editaci UV a také výběrům symetrických objektů (avšak již nadále převedených) v CINEMĚ 4D.

Plugin je připraven v Universal Binary a tak je k dispozici jak pro PC (32/64) a pro Mac OS na 32 bitech. Nástroje podporují CINEMU 4D R9.6 a vyšší.

Po instalaci, tak copak to tam máme....

Pokud si po úspěšné instalaci prohlédneme menu Pluginy zjistíme, že nám tam přibyla jedna položka obsahující slušný výčet příkazů pro různé situace. Pro další testování přitom doporučuji si tento výčet přenést do palety (tedy uvolnit seznam do palety) a ten zařadit do BodyPaintu 3D jako paletu ikon, docela se to vyplatí, protože některé příkazy asi budete používat skoro pořád. Výčet příkazů je níže a my se většině z nich budeme postupně věnovat.

Seznam příkazů pluginu

01

Práce s výběry: Group Mirror, Mesh Splitter, Selection Symmetry, Set Axis

Geometrické mapování: UV Map Box, UV Map Cylindrical Cap, UV Map Cylinder, UV Map Spere

Úprava UV: UV Aspect Fit, UV Tile Fit, UV CenterU, UV Center, UV ShiftU, UV ShiftV, UV TileU, UV TileV, UV Symmetry, UV Stitcher, UV AlignU, UV AlignV

Ostatní: Help, Visit website

Práce s výběry

Práce s výběry obsahuje hned čtyři příkazy a některé jsou poměrně užitečné a příjemné. Kupříkladu Selection symmetry je výtečný nástroj, který nám umožňuje rychle vybírat symetrické polygony v rámci objektu podle roviny YZ. Pokud stiskneme klávesu Shift, tak se výběr nejen že přehodí do zrcadlové kopie, ale také se přičte. Co je trochu nepříjemné je skutečnost, že nemůžeme měnit rovinu symetrie. Pokud si ale uvědomíme fakt, že je plugin primárně určen práci v UV souřadnicích, pak je zřejmé, že zde nám "2D" rozměr nástroje více než stačí. A ano, nástroj pracuje i s UV body a UV polygony. Můžeme si tedy velmi snadno přehazovat výběry v rámci UV a to je docela užitečné.

02

Další příjemným nástrojem, tentokráte bez omezení, je možnost rychle si přenést do těžiště výběru osy objektu. Ano, umí to samozřejmě i C4D ale jednoduchý příkaz je podstatně rychlejší.

Následujícím příkazem je Mesh Splitter, který převádí výběry polygonů do tří skupin výběru bodů. Představme si ,že mám nějaký objekt a chceme najít jeho hranici (pro UV, například) v ose objektu. Vybereme si tedy všechny polygony a spustíme příkaz. Tím se vytvoří tři zachované výběry, jeden pro levou polovinu objektu ( včelním pohledu), druhý pro osu symetrie a třetí pro pravou polovinu. Nevýhodou je opět omezení na rovinu čelního pohledu (osa symetrie objektu bude v rovině YZ).

04

Posledním z této skupiny je Group Mirror, který by měl vytvářet kopie výběrů u symetrických objektů, leč, je možné že změnou SDK došlo ke změně chování nástroje. Jednoznačně se nechová tak, jak by uživatel očekával. Bohužel.

Geometrické mapování

BodyPaint obsahuje celou škálu matematických projekcí a použít také můžeme systém interaktivního mapování. Některé geometrické projekce se ale nechovají zcela ideálně (v některých případech) a tak by možná nebylo od věci mít další alternativní systémy. A ty plugin Undertow přináší. Jedná se tedy o alternativy k projekci kubické (která zejména u složitějších objektů poskytuje lepší výsledky než předvolby C4D), cylindrické, přičemž tato projekce bere na rozdíl od C4D vyšší důraz na původní velikost polygonů, cylindrické s navázanými uzávěry válce (vynikající) a nakonec sférická, která generuje rovnoramenné trojúhelníky v pólech, které více odpovídají skutečnosti než jak tomu je v C4D/BP3D. Všechny tyto příkazy jsou podle mého výtečným doplňkem příkazů C4D/BP3D.

06

06

07

08

09

Úprava UV

Jedná se o základní sekci pluginu obsahující naprostou většinu nástrojů. Mnohé z těchto nástrojů jsou tvořené v párech, jeden pro směr U a druhý pro směr V a všechny dohromady se týkají práce s UV souřadnicemi. Není tedy zapotřebí je často popisovat oba dva, jeden zástupce by měl stačit :-)...

Pokud chceme v BodyPaintu 3D rozšířit a zároveň zarovnat UV nějaké oblasti k plátnu, pak se stane ta nemilá věc, že se velikost vybrané UV plochy přizpůsobí velikosti plátna které je v poměru 1/1 (případně upraveno velikostí textury). A tím se většinou zdeformuje. Příkazem UV Aspect Fit se tomuto jevu vyhneme a UV oblast se zarovná do plátna bez toho, že by se upravily proporce této oblasti. Tedy maximalizuje se podle prioritní strany (té větší). Vynikající.

10

I další z příkazů je šikovný. A to zejména v případě zachovaných výběrů, protože nám umožňuje Maximalizovat nějakou oblast UV tak, aby vyplňovala (opět proporčně) UV plátno ale s tím, že se tato oblast neodpojí od zbývajících částí UV. Sousedící oblasti jsou tak stále napojeny na zarovnaný úsek bez toho, že by se spojnice protáhly. Prostě vše jak má být. UV tile Fit je ideální pro přípravu nějakých detailů v rámci zachovaného výběru. Zní to jak recept na polévku, ale je vskutku tak.

00

UV CenterU, UV Center jsou příkazy velmi drobné, ale skvělé. A to jednoduše proto ,že zarovnají vybrané UV do středu UV plátna ve směru U a V.

00

UV ShiftU, UV Shift jsou další polohovací příkazy, které jednoduše zarovnají vybrané UV polygony nahoru plátna a nebo dolu plátna (doleva, doprava). Závisí na tom, zda máme a nebo nemáme stisknutou klávesu Ctrl.

00

UV TileU a UV TileV jsou opět příkazy shodné a tyto příkazy posouvají vybrané UV polygony v rámci velikosti UV plátna. Tedy pokud klikneme na UV TileU, pak se posune UV mapa vlevo/vpravo (opět s Ctrl) o krok velikosti plátna 1 a v případně V nahoru a dolu.

00

Co mne vadí na nedokonalosti příkazu UV do řady v rámci BodyPaintu 3D, to do značné míry nahrazuje příkaz UV Stitcher, který je obdobou přemostění a nebo příkazu Sešít modelování CINEMY 4D. Spojit tak dvě poloviny komplexní UV sítě je potom relativně snadné. A hlavně rychlé. Pracuje v režimu bodů.

00

I další příkaz považuji za výjimečně užitečný. UV symmetry, tedy nástroj, který analyzuje model a vytvoří v rámci UV druhou stranu identickou straně první. Opět něco, co je vskutku zásadní a co v BodyPaintu 3D bůhvíproč chybí. Představte si poté, že svůj model texturujete jen z poloviny. Bez obav, UV je přeci symetrické a navíc je i umístěná přesně v ose plátna, takže stačí jen obsah textur zkopírovat a převrátit...

00

Poslední dva pracovní příkazy jsou UV AlignU a UV AlignV, které oba pracují v režimu bodů. Ano, v BodyPaintu 3D pokud chceme nějaké body zarovnat do roviny či svisle, tak je musíme vybrat a poté nastavit jejich velikost na 0 v daném směru. Ale to je zdlouhavé. Tyto dva příkazy to dělají automaticky.

00

Ostatní příkazy

Poslední dva příkazy které plugin obsahuje nejsou vlastně příliš podstatné. Najdeme v nich odkaz na jednoduchoučký manuál ve formě HTML stránek a také odkaz na stránky produktu a autora. Nic více, ani méně.

Závěrem

Na začátku jsem tvrdil, že tento paket nástrojů není nikterak zásadní. A za tímto tvrzením si stojím. Ale přesto se jedná o sadu velmi užitečnou a v některých případech výrazně zrychluje práci a to je skutečnost, která je v reálné praxi nedocenitelná. Ano, plugin má poměrně slušné množství omezení a sem tam i nedostatků, ale přesto všechno jej jednoznačně doporučuji. Práci totiž skutečně zrychlí.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: