Swift 3D PS 1.0: zpracování a editace 3D objektů v Adobe Photoshopu CS4 Extended - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Swift 3D PS 1.0: zpracování a editace 3D objektů v Adobe Photoshopu CS4 Extended

3. září 2009, 00.00 | Plugin pro Adobe Photoshop CS4 Extended je určený k tvorbě, úpravám a zpracování 3D modelů z importovaných 2D výkresů či přímo ze stávajících 3D objektů. Swift 3D PS si sám umí aktualizovat obsah 3D vrstvy Adobe Photoshopu a výrazně tak rozšiřuje schopnosti Photoshop CS Extended právě v oblasti integrace 3D modelů s grafickými dokumenty a projekty Adobe Photoshopu, které pak lze použít například i jako zdroj grafiky pro video projekty v Adobe After Effects.

Swift 3D (již v šesté stěžejní verzi) společnosti Electric Rain existuje jako samostatná aplikace, která je primárně určena na tvorbu vektorových a zprostředkovaně i bitmapových animací pro web či pro video produkci. Swift 3D PS je speciální verze editoru 3D modelů, která pracuje jako plugin pro Adobe Photoshop, se kterým se modeler a editor Swift 3D propojí na úrovni přímé výměny dat z/do Photoshopu.

Swift 3D PS je zatím k dispozici pouze ve verzi pro Windows (později bude s velkou pravděpodobností uvedena i verze pro Mac OS X), prodává se za 149 USD a je momentálně nabízen jen pro 32 bitovou verzi Adobe Photoshopu CS 4 (11.0.1) Extended.

Princip funkce pluginu

Samotná editace 2D a 3D vektorových objektů tedy neprobíhá přímo v okně Adobe Photoshopu, nýbrž v samostatné aplikaci Swift 3D, aktualizace stávajících 3D modelů je však už automatická. Právě tím se Swift 3D PS liší od nativních funkcí Adobe Photoshopu CS4 Extended, který defacto umí pouze 3D objekt importovat a natáčet v prostoru, vyjma práce se světelnými zdroji či materiály segmentů objektů apod. však přímo v Photoshopu nelze 3D model dále nijak efektivně upravit. Mám na mysli především složení samotného 3D objektu a jeho tvary, které můžete prostřednictvím Swift 3D relativně snadno upravit a obnovit v Photoshopu aktuální stav daného modelu.


Electric Rain Swift 3D PS 1.0 - paleta pluginu v Adobe Photoshopu CS4 Extended a její manipulační funkce

Swift 3D PS se tedy umí napojit na aktuální nebo novou 3D vrstvu grafických dokumentů Adobe Photoshopu, ve kterých pak lze provádět souhrn všech jednotlivých editačních operací, které učiníte v editoru Swift 3D a plugin se poté postará o aktualizaci 3D modelu/modelů v příslušné vrstvě. Zachovány pochopitelně stále zůstávají všechny nativní editační funkce samotného Adobe Photoshopu CS4 Extended včetně podrobných nastavení materiálů, efektů a manipulace se světelnými zdroji například ve formě bodových světel.

Modelovací a další funkce Swift 3D

Většinu z dostupných editačních funkcí Swift 3D PS zřejmě budete znát z článků o samostatné verzi editoru Swift 3D, a proto pouze shrnu hlavní možnosti editoru ve verzi pro Adobe Photoshop. Jednou z hlavních funkcí Swift 3D PS je práce s boolean operátory včetně prolínání, slučování a rozdělování částí 3D objektů a dále vytažení 2D modelů do prostoru. Stačí si tedy do editoru importovat 2D výkres vybraného nápisu, objektu či geometrického prvku (ve formátech Adobe Illustratoru či Flashe), který pak můžete ve Swift 3D PS pomocí Extrusion Editoru vytáhnout do prostoru a vytvořit tak relativně klasický 3D model.


Electric Rain Swift 3D PS 1.0 - prostředí samotného editoru Swift 3D PS s náhledovým systémem a různými pracovními a záložkovými sekcemi pro manipulaci s objekty


Electric Rain Swift 3D PS 1.0 - Extrusion Editor na "vytahování" 2D tvarů do prostoru

Animační funkce Swift 3D PS jsou poměrně spartánské, svým účelům ale postačují. Realizovat tak můžete především libovolné rotace a další manipulační operace nadefinované v časové ose, ve které lze objekty také plynule zvětšovat či zmenšovat v závislosti na čase. Hotové PSD soubory pak lze načíst do Adobe After Effects, nebo je použít k dalšímu zpracování v jiných produktech Adobe. Jiný kompoziční program než After Effects CS4 nemá smysl se Swift 3D PS a Photoshopem CS 4 Extended používat, neboť u těchto dvou aplikací lze využívat nativní vlastnosti 3D vrstev Photoshopu spojené s pohybem kamery a nasvícením objektů.

Samozřejmostí je u Swift 3D PS vyhlazování ploch poskládaných z polygonů, nativní NURBS plochy editor nepodporuje. Většina z editačních funkcí Swift 3D PS se provádí metodou drag&drop, u které si jednoduše na model „nahodíte“ textury, schémata světelných zdrojů, vlastnosti prostředí scény či tvar či typ zaoblení hran a okrajů objektů extrudovaných z 2D tvarů. Objekty můžete snadno organizovat do příslušných knihoven, stejně jako výše popsané vlastnosti scény včetně světelných schémat a předdefinované či uživatelem vytvořené animace na bázi animačních cest.

Závěr

Swift 3D PS je bezesporu šikovný nástroj na zpracování 2D tvarů do podoby 3D modelů i na zpracování 3D modelů a jejich vložení do 3D vrstvy dokumentů Adobe Photoshopu. Největší předností doplňku je relativně bezproblémová integrace s Photoshopem, možnost spolupráce s After Effects i slušná cena pluginu, nicméně vzhledem k poměrně jednoduchým modelovacím funkcím nelze Swift 3D PS použít jako plnohodnotný editor 3D modelů - ostatně k těmto účelům ani není Swift 3D PS určen. Reálně vyžití pluginu tedy směřuje hlavně do oblasti přípravy a zpětných úprav 3D modelů vkládaných do projektů Photoshopu a používaných poté například i jako zdrojový materiál pro video produkci či specializované prezentace.

Zkušební verzi Swift 3D PS si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: