Profesionální 3D software zcela zdarma? - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Profesionální 3D software zcela zdarma?

3. července 2000, 00.00 | Ano - C3D Digital uvolnila pro bezplatný download plnou verzi software Strata 3D určenou pro platformy Mac i Windows. Vytvořte si legálně 3D (i interaktivně pro web) modely!

Software Strata 3D není žádný druhořadý software - v minulosti představoval špičku mezi 3D softwarem dostupným pro Mac a byl často oceňován různými redakcemi, mj. v něm byla vytvořena velmi známá počítačová hra Myst a byl použit např. při vytváření virtuálních scén ve filmu Batman a Robin. Z tohoto pohledu je uvolnění verze 3.0 velmi odvážným počinem. Výrobce, společnost 3D3 Digital však doufá, že rozšířením programu bude v budoucnu realizovat zisky prodejem rozšiřujících modulů a případně profesionální verze Strata 3D pro.

Strata 3D je bezplatně k dispozici jak pro patformu Mac, tak Windows. Podrobná recenze je mimo rámec tohoto článku, třebaže uvažujeme, že právě kvůli dostupnosti programu připravíme řadu tutoriálů vysvětlujících práci v tomto programu. Máte-li již nyní zájem seznámit se s většinou funkcí programu podívejte se např. na on-line manuál k programu, který naleznete na adrese http://works.3d.com/onlinemanuals/index.html.

Program si můžete stáhnout po zaregistrování na adrese http://shop.3d.com/strata/strata3d/s3ddownload/index.html (celkem 25 Mb) a po krátké instalaci můžete s programem hned začít pracovat.

Základní obrazovku programu si můžete prohlédnout na následujícím obrázku, program nabízí běžný komplet funkcí pro vytváření 3D modelů, jejich renderování a animaci.

Součástí staženého instalačního souboru je také program Cult3D Designer švédské společnosti Cycore pro vytváření a renderování multimediálních interaktivních 3D objektů určených pro web, na multimediální CD nebo pro dokumenty ve formátu PDF. Ten je sice také distribuován bezplatně, ale vytvořené interaktivní modely se mohou používat pouze pro interní účely. Pro jejich komerční využití je nutné zaplatit poplatek. Ten však není tak vysoký - při návštěvnosti do 10 000 unikátních návštěvníků za měsíc lze objekty používat zdarma, při vyšší návštěvnosti je poplatek stanoven na cca 500 dolarů za rok. Což jsou podmínky více než přijatelné. Co lze s programem vytvářet? Např. 3D interaktivní modely pro elektronické obchody, interaktivní 3D prvky na web, objekty lze vkládat i do souborů ve formátu PDF a Microsoft Word.

Společnost má na svých stránkách řadu referenčních instalací - a některé opravdu stojí za to - podívejte se např. na 3D prezentaci nových Palm Pilot (v produkt Info klikněte na položku 3D interactive demo - Palm, lze poté i virtuálně ovládat běžnými tlačítky!), nebo si na stránkách Nikonu můžete v 3D prohlédnout digitální fotoaparát D1. Na stránkách referenčních stránkách http://www.cult3d.com/gallery/references/index.html je podobných ukázek zvučných jmen daleko více.


Interaktivní model Pilota, který můžete na webu ovládat běžným způsobem.

K prohlížení 3D virtuální grafiky vytvořené v programu Cult3D potřebujete pochopitelně speciální plugin, který je pro Netscape Navigator a Microsoft Explorer bezplatně k dispozici na stránkách výrobce.


Pracovní plocha programu Cult3D

Vytváříte-li 3D objekty, stojí jistě Strata 3D za vyzkoušení. Budeme rádi, pokud se v diskuzním fóru vyjádříte, zda-li máte zájem o tutoriály připravované v tomto programu.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: