Pravdy a fámy o ATI - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Pravdy a fámy o ATI

30. listopadu 1999, 00.00 | O produktech ATI se u nás často diskutuje při nejrůznějších příležitostech. Rozhodli jsme se vyvrátit pár mýtů týkajících se této značky.

O grafických kartách společnosti ATI se u nás na serveru objeví občas nějaká ta zprávička. Většinou se v zápětí objeví spousta nespokojených čtenářů, u kterých je odpor k této značce opravdu značný. Na druhou stranu se nám u článků o MPEG1/2 objevují super pochvalné zmínky o ATI ALL-IN-WONDER. Rozhodli jsme se proto v samostatném článku odpovědět či zareagovat na některé ohlasy čtenářů.

1) Obliba či neobliba ATI
Možná se vám to nebude líbit, ale grafické karty společnosti ATI jsou rozhodně nejprodávanější na celém světě. Přesněji řečeno pokud se budeme bavit o celkovém počtu dodaných karet, pak je ATI jednička a to z několika důvodů. Tím první je velice nízká cena poměrně slušných grafických karet. Ta tam jsou doby, kdy S3 Trio v různých obměnách montoval kde jaký výrobce PC. V současnosti ve většině masově produkovaných počítačů najdete akcelerátor značky ATI. Navíc ATI zaznamenala velké úspěchy ve světě malých počítačů Macintosh a v neposlední řadě u přenosných počítačů.
Druhým důvodem úspěchu je dobrá struktura nabízených karet. Ono totiž není tak důležité mít ten nejvýkonnější 3D akcelerátor pod sluncem, ale mít dostatek produktů na pokrytí celého trhu. Od nejlevnějších až po polo-profesionální modely. To ATI opravdu umí.
Třetím důvodem je velice dobrý marketing. U nás je situace trochu nestandardní, ale v západní Evropě ATI nenechává nic náhodě. Na druhou stranu i u nás, když se řekne ATI, většina lidí ví o čem je řeč.
Jako poslední faktor ovlivňující úspěch ATI bych uvedl vlastní vývoj a produkci akcelerátorů, což je velká výhoda trvalé jistoty. Co by za něco podobného dalo třeba Creative Labs.

2) Kvalita a nekvalita ATI
Je pravda, že grafické karty ATI nemají tak úplně nejlepší pověst, co se týče kvality. Asi teď nepotěším pracovníky distributorů, ale musím s tímto všeobecným názorem souhlasit. Po HW stránce jsou karty v pořádku, ale kvalita ovladačů je bohužel často zoufalá. Po uvedení nové karty trvá pár měsíců, než ATI dodá vůbec stabilní ovladače pro běžné operační systémy a o optimalizaci si mohou ještě nechat chvíli zdát. Typickou byla situace kolem uvedení ATI Rage 128, u které ještě na prezentaci pro novináře ovladače dělaly psí kusy. Na platformě Mac se dokonce originál ATI ovladače skoro nepoužívají a nebude to jistě náhodou.

3) Výkon grafických karet a čipů
Měření výkonu akcelerátorů je asi tak komplikovaná záležitost, jako měření rychlosti samotných počítačů. Výpočetní výkon čipů na úrovni instrukcí nemusí vždy znamenat stoprocentní měřítko pro aplikační testy apod. Nejsem velkým znalcem na oblast 3D her, ale co mohu prohlásit zcela zasvěceně je fakt, že ATI nabízí v segmentu levných grafických karet velmi kvalitní technologie. Čipy jsou ve srovnání s konkurencí minimálně srovnatelné a ostatní obvody na grafických kartách také. Přesto toho největšího výkonu s kartou ATI asi nedosáhnete. ( Otázka je, co umí RAGE FURY MAXX?)

4) ATI ALL-IN-WONDER
Tato karta je na trhu v různých obměnách již poměrně dlouho. Jde o grafickou kartu s vestavěným televizním tunerem, video vstupem i výstupem. Prostě vše v jednom, jak název sám napovídá. Mnoho našich čtenářů tuto kartu srovnává se specializovanými kartami pro zpracování videa, což rozhodně není nejšťastnější. Tato karta totiž neprovádí prakticky žádnou kompresi zaznamenávaného video signálu a vyžaduje tedy velmi výkonný počítač, pokud chcete dosáhnout přijatelné kvality. ALL-IN-WONDER je skvělým řešením pro domácí uživatele s okrajovým zájmem o video, protože nabízí opravdu hodně. Nicméně pro seriózní video práci prostě stačit nemůže. Pokud mě někdo přesvědčí o opaku, budu rád, ale jsem maximálně skeptický.

Závěr
Doufám, že tento článek nebude špatně pochopen. Server Grafika nemá žádné obchodní ani jiné vztahy se společností ATI a rozhodně nemá potřebu nějak obhajovat její pozice. Pouze jsme považovali za potřebné korigovat některé názory, které zazněly v diskusních fórech a mohly by dezorientovat ostatní čzenáře.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: