Ozone 3.1: generátor modelů atmosféry - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Ozone 3.1: generátor modelů atmosféry

17. března 2009, 00.00 | Plugin Ozone na tvorbu nejrůznějších typů a variant atmosféry pro 3D aplikace budete možná znát prostřednictvím generátoru krajin Vue Esprit či Vue Infinite/xStream. Aktuální verze Ozone nabízí přes sto přednastavení atmosférických efektů včetně simulace slunečních paprsků, mlhy a komplexních spektrálních či volumetrických modelů ovzduší a mraků.

Ozone z produkce společnosti e-on software je profesionálně koncipovaný doplněk na generování prakticky nekonečných variant atmosféry pro několik animačních balíků. Ozone je derivát shodného atmosférického engine z balíku Vue 7, jehož úkolem je vytvářet nejrůznější varianty atmosférických efektů v podobě spektrálních či volumetrických mraků, prachu v ovzduší, mlhy, duhy a také mnoho typů slunečního záření a paprsků procházejících například skrze mraky.

Ozone není k dispozici jako samostatná aplikace, nýbrž pouze jako plugin pro 3ds max, Cinema 4D, LightWave 3D, Mayu a také pro Softimage|XSI, ze kterých lze plugin aktivovat a přejít do jeho grafického rozhraní. Náhledový systém a jádro Ozone využívá Open GL akceleraci a s odpovídajícím grafickým adaptérem a CPU+GPU jsou výpočty relativně rychlé.


Ozone 3.1 - součástí knihovny pluginu je přes sto hotových modelů atmosféry včetně různých efektů

Volumetrické a spektrální modely atmosféry

Volumetrické modely atmosféry jsou určitým kompromisem mezi běžným a spektrálním modelem, přičemž rendering volumetrických modelů je výrazně rychlejší než u velmi složitých spektrálních atmosférických modelů a jejich efektů. Spektrální modely pak nabízí prakticky fotorealistickou kvalitu se zcela věrohodným „rozložením“ mraků a simulací světelných zdrojů v závislosti na počasí a všeobecně na nastavených povětrnostních podmínkách (včetně dešťových kapek, sluneční korony aj.), době výpočtů je ovšem velmi náročná na celkový výkon počítače.

Jednotlivé modely atmosféry lze zpravidla do scény přidat pouze jednou a pak je buď editovat, nebo celé změnit, záleží ale samozřejmě na konkrétní hostovací aplikaci. Atmosféru nemusíte vytvářet pokaždé od začátku a skládat její jednotlivé složky (i když i to je samozřejmě možné), stačí si totiž vybrat některé z více než 100 přednastavení s náhledy varianty atmosféry a jejích efektů a pak vše přizpůsobit vašim požadavkům.


Ozone 3.1 - nastavení vlastností světelných zdrojů a světelných podmínek v atmosféře

Ovládání pluginu

Okno pluginu s neměnnou velikostí náhledu i grafického rozhraní obsahuje pět hlavních záložek pro nastavení parametrů a vlastností jednotlivých prvků modelů atmosféry. Jedná se o vlastnosti slunce, světelných zdrojů, mraků, oblohy, mlhy/mlžných oparů a různé speciální efekty. V každé sekci máte zpravidla na výběr globální nastavení ovlivňující celý model atmosféry a podrobná nastavení pro jeho jednotlivé složky. Využívat můžete například radiositu či globální osvětlení, určit azimut a velikost slunce i jeho korony, dále hustotu, průhlednost či výšku mraků, detailní parametry mlžných oparů a případně přidat do atmosféry efekty duhy či hvězdné oblohy.


Ozone 3.1 - vlastnosti slunce a jeho korony


Ozone 3.1 - určení přesného vzhledu a dalších parametrů mraků


Ozone 3.1 - nastavení pro mlhu, mlžné opary a také například prachu v ovzduší


Ozone 3.1 - doplňkové efekty duhy, hvězd aj.

Závěr

Ozone je jeden z nejzajímavějších generátorů modelů atmosféry, jehož předností je velmi vysoká kvalita výsledných atmosférických efektů v řadě případů prakticky nerozeznatelných od fotografií. Cena Ozone je 199 USD, což lze v oblasti profesionálních animačních systémů považovat za poměrně rozumnou částku.

Zkušební verzi Ozone pro Windows i Mac OS X si můžete stáhnout zdarma z webových stránek pluginu.


Ozone 3.1 - předvolby pluginu a jeho rendereru

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: