Morfit World Builder 3.x - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Morfit World Builder 3.x

13. června 2000, 00.00 | 3D krajiny a všeobecně objektové modely si můžete dnes vyrobit v mnoha programech typu Genesis, 3D Studio, VistaPro, Carrara, LightWave a mnoha dalších. Morfit World Builder je však zdarma!

     Morfit World Builder je určen především game designérům a grafikům s důrazem na sjednocené ovládání, animační a slušné modelovací schopnosti, ale používat ho může prakticky každý. Program je pro nekomerční použití zdarma, update a sériové číslo potřebné pro instalaci získáte na stránkách autorů programu.     Podrobný popis tak rozsáhlého grafického, modelovacího a animačního systému, jakým Morfit World Buider bezesporu je, by si vyžádal několik dílů, takže se doufám spokojíte jen s obecným popisem vlastností a možností programu. Morfit World Builder je rozdělen na několik částí, z nichž si některé musíte stáhnout zvlášť. Hlavní archiv obsahuje modeler, animační část, několik ukázek 3D objektů či celých scén, externí prohlížeč a samozřejmě i výukový manuál. Protože je World Builder freeware, nečekejte žádné přepychové funkce známé z raytracingových programů a k nim dodávaných modelerů, dodané ukázky Vás ale určitě přesvědčí o tom, že i s World Builderem lze vytvářet 3D světy určené třeba do her.     Při editaci a modelování objektů či vytváření celé scény máte k dispozici dostatečně velké okno (které je možné dále zvětšit téměř na celou obrazovku) a dva další pohledy s nastavitelnou perspektivou. Editačních nástrojů není málo, ale na druhou stranu jich zase není nijak mnoho a zapomeňte na NURBSové modelování, to program ani v zatím poslední verzi 3.6 nepodporuje. Pokud jste někdy pracovali s jakýmkoliv 3D modelerem, nepotřebujete se příliš učit pracovní postupy, stačí jen zjistit význam ikonek a pak už jde práce od ruky.


     Přímo v hlavním okně můžete definovat animační cesty (pomocí polygonů), v preferencích vyvolávaných z kontextového nebo klasického menu ovlivňovat pohyb kamery - usadit jí na definovanou animační křivku apod., nechat si objekty při exportu renderovat s odstupňovanou kvalitou, vyplňovat či potahovat objekty texturou, importovat 3D objekty apod. Pokud si nevíte někde rady, můžete použít výukový HTML manuál, který popisuje většinu základních modelovacích prvků v programu jako je vytváření budov, modelování terénu s Terrain Builderem (samostatná aplikace) umožňujícím převádět 2D obrázky na 3D krajiny, možnostmi pohybu kamery atd. Při vytváření a úpravách celé scény máte dále na výběr z několika speciálních efektů typu mlha, vyplňování polygonů texturou (něco jako bumpmapping), úprava pozadí apod.

     Morfit World Builder je na své možnosti zcela překvapivě zdarma, ale jeho možnosti samozřejmě nejsou plně srovnatelné s profesionálními "3D" balíky. Využití programu směřuje především k začínajícím game designérům, některé ze samostatně dostupných ukázek animovaných 3D scén jsou na slušné úrovni a demonstrují možnosti programu. Pokud bych měl hodnotit kvalitu zobrazení, záleží především na použití textur s dostatečným rozlišením, fotografický výstup však program nenabízí. Komplexnost scén lze využít i při tvorbě poměrně rozsáhlých her či výukových programů, jedním z klasických příkladů je třeba autoškola ve virtuálním městě, další možnosti využití už jistě najdete sami...

Další relevantní články:

Genesis II v2.4
Terragen 0.7x
DIGITÁLNÍ MODEL TERÉNU - 2.ČÁST
DIGITÁLNÍ MODEL TERÉNU - 1.ČÁST

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: