It´sMe 2.0 - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

It´sMe 2.0

8. března 2002, 00.00 | Není mnoho programů, o kterých lze říci, že práce s nimi je zábava. O It´sMe určeném na výrobu animovaných postav to ale platí téměř doslova.

It´sMe firmy Reallusion je program specializovaný na rychlou a pohodlnou výrobu animovaných postaviček mnoha typů, které lze využít jak v multimediálních prezentacích, tak i na webu nebo třeba v interaktivních komiksech. Program je určen pro Windows 95/98/ME/NT4/2000/XP (potřebovat budete grafickou kartu s 3D akcelerací, 8 MB videopaměti a DirectX 7.0 a vyšší), a zkušební verze (majitelé modemů pozor, má více než 18 MB) se od plná verze (stojí 60 USD) liší vodoznakem v renderovaném výstupu a výrazně redukovaném počtu předdefinovaných animací, postav i jejich dílčích částí. Trial verze obsahuje 8 vzhledů postav (outfits) a cca 30 definovaných pohybů a její součástí je i zajímavý Facial Editor pro úpravy pohybů obličejových částí - například smích, pohyby očí, "zamračené" výrazy apod.

Jak už bylo řečeno v prologu článku, je It´sMe program, jehož použití se může stát nejen užitečným, ale také zábavou. 3D grafické rozhraní programu je navrženo ve stylu původních programů od Metacreations a vzhledem k zaměření programu mu nelze vytknout ani to nejmenší. Celá práce začíná výběrem typu outfitu (trial verze má 8 outfitů) obsahujícího základní vzhled postavy a obličejovou část. Obličej si samozřejmě můžete vyrobit i z fotografie, stačí k tomu obvyklý čelní a boční profil hlavy / obličeje. Ve Facial Editoru si pak můžete hlavu a celý obličej patřičně zformovat či zdeformovat (jak je komu libo) na drátovém modelu a upravit části, které se budou v animaci hýbat - ústa, nos a oči.

V další fázi pak můžete postavu dále upravit - vyměnit pokrývku hlavy včetně vlasů (hokejová přilba je sice poněkud drsný, ale docela zajímavý příklad :-)), změnit oblečení horní a dolní části těla (u ženských postav jsou pochopitelně k dispozici i sukně a další sexy oblečky), změnit obuv a také přidat postavičce nějaké to "příslušenství" jako je například deštník, hokejka, mobil, kytara a spousta dalších věcí. U většiny upravovaných věcí lze měnit i jejich barvu, celou scénu pak můžete podle potřeby nasvítit, přidat pozadí a zvukový doprovod. Samozřejmostí je také volba jedné z dostupných animačních trajektorií / animačních fází celé postavy, takže můžete velmi rychle postavičku rozhýbat, aniž byste se museli složitě zabývat jednotlivými animačními pohyby pro každou z částí těla. Plná verze nabízí mnoho desítek předdefinovaných pohybů, ale i ve zkušební verzi lze postavičku rozhýbat s pomocí jednoho z dvaceti nabízených pohybů.

Animaci si můžete přehrát jak přímo v programu, tak i ve specializovaném multimediálním prohlížeči či webovém browseru. K tomu je ale nutné celou animaci nejprve nechat spočítat a uložit v některém z podporovaných formátů (AVI, GIF89a nebo sekvence jednotlivých snímků ve formátech BMP, JPEG nebo GIF). Před renderingem lze zvolit i výstupní rozlišení animace, počet snímků/s, použití stínování, vyhlazování, případně vybrat jeden ze tří efektových módů (mód "Real" je klasický výstup bez efektů) - Charcoal, Watercolor nebo Cartoon.

It´sMe je jednoduchý animační systém, který se spoléhá výhradně na předdefinované pohyby a nabízené objekty a nemůžete tedy do programu importovat libovolný objekt ani jednoduše nadefinovat postavám vlastní pohyby.

I přesto je ale It´sMe skvělou ukázkou toho, jak by mohly vypadat programy "na hraní", které lze navíc použít i k mnoha zajímavým účelům. Profesionální použití programu je díky nemožnosti importovat vlastní objekty a chybějícímu motion editoru prakticky vyloučené, to ale určitě nebude nikomu vadit. Jednoduše řečeno, It´sMe je zkrátka a dobře "pohodový" program pro všechny, které baví hrát si s 3D grafikou. Takže máte-li něčí fotografii (příbuzného, manželky, přítelkyně apod.), můžete ho překvapit třeba elektronickou animovanou pohlednicí, na které dotyčná osoba provádí opravdu zajímavé věci a předvádí například dramatické pohyby v rytmu heavy metalu nebo břišní tanec podkreslený orientální hudbou.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: