Grafika na PC dvakrát rychleji! - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Grafika na PC dvakrát rychleji!

25. listopadu 1999, 00.00 | Společnost Intel oznámila čipovou sadu i820 s plnou podporou AGP 4X. Navíc ATI již anoncovalo připravenost dodávat grafické karty využívající rychlejší sběrnice!

Pokud jste fandy opravdu vysokého grafického výkonu, pak pro vás nastává opět nová etapa honby za vykreslenými polygony a vyfiltrovanými texturami. V minulém týdnu došlo ke dvěma velmi závažným ohlášením. Konečně je dokončen vývoj plně komerčního použití sběrnice AGP 4X.

Intel i820 Společnost Intel oznámila ukončení vývoje čipové sady i820 AGP 4X, na kterou se dlouho čekalo. Tato čipová sada by měla být vyladěna pro procesory Pentium III a konečně nabídnou maximální výkon sběrnice AGP. Podle informací ATI, Intel úzce spolupracoval s výrobci grafických karet, aby se vyvaroval případných problémů s kompatibilitou. To by snad mělo zaručit hladký nástup nové čipové sady na trh. Kromě rychlejší AGP sběrnice přináší nově ohlášená sada celou řadu dalších novinek. Podpora RDRAM pamětí nabízí vyšší rychlost přístupu do paměti a do dvou RIMM slotů můžete instalovat až 1GB operační paměti. Navíc je na sběrnici použita nová architektura Intel® Accelerated Hub Architecture , která zdvojnásobuje propustnost systémové sběrnice, která umí pracovat s taktovací frekvencí až 133 Mhz.

Aby nebylo oznámení málo, jen pár dní po Intelu přišel koncern ATI s tiskovou zprávou , že je připraven produkovat karty Rage 128 PRO a Rage FURY PRO s plnou podporou AGP 4X 2.0, podle specifikace Intelu. To by znamenalo, že s nástupem základních desek s čipovou sadou i820 by měly být k dispozici i grafické karty plně využívající zvýšené propustnosti sběrnice. Jejich vyššího výkonu sice lze reálně využít pouze s nejvyššími modely Pentia III, ale přesto to znamená další posun možností. Je důležité si uvědomit, že zejména Rage 128 PRO patří do kategorie běžných spotřebních 2D/3D akcelerátorů. Nejde tedy o žádné drahé specializované grafické řešení.

Pokud to shrneme. Ještě do konce roku by se na světových trzích měli objevit základní desky s čipovou sadou i820. K těm bude možno koupit nové verze grafických karet ATI využívajících APG 4X. Je samozřejmě otázkou, jak to bude vypadat s dodávkami do ČR a zatím se nám nepodařilo ani zjistit, v jaké cenové relaci se budou produkty pohybovat.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: