CINEMA 4D R12 (4), zmrazení transformací, nový prohlížeč obrázků a IES světla – konečně! - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

CINEMA 4D R12 (4), zmrazení transformací, nový prohlížeč obrázků a IES světla – konečně!

30. září 2010, 00.00 | Dnešním dílem definitivně opouštíme oblast verze Prime a to popisem nové funkce zmrazení transformace objektů a také mírně aktualizovaným prohlížečem obrázků. Podstatné pro nás dnes budou IES světla, téma velmi podstatné pro oblast vizualizací.

Zmrazení transformací

Představte si to. Objekt je v nějaké velmi dramatické situaci. Všechny osy rotace jsou nějak  natočené, poloha je také ne zrovna nativní a potřebujeme zrovna pracovat jen v některé ose a to poměrně přesně. Pamatovat si hodnoty může být docela problém. Všechno to přičítání a podobně.... Chtělo by to vše zmrazit a moci začít od začátku. To přesně nám nová technologie CINEMY 4D umožňuje. Jistě to není úplně převratná novinka ale je poměrně užitečná. Ostatně věřím, že kratičké video vám to může dokázat v několika málo vteřinách. Z poměrně dramatického natočení se rázem dostaneme do výchozích nulové rotace, ve které upravovat je velmi snadné. A jedním kliknutím se mohou nové transformace promítnout ke zmrazenému stavu.

01

IES světla

IES světla jsme mohli využívat již dříve a to pomocí externího pluginu od Black Star solution. Pravdou ale je, že interní řešení je interní řešení se vším co s tím souvisí. Zejména včetně bezproblémové integrace a také dynamických náhledů (bohužel nejsou ve videu zachycené pro málo výkonnou grafickou kartu).

Co to jsou IES světla? Celá tato zkratka znamená Illuminating Engineering Society a IES data jsou standardem pro vyjádření parametrů světla. De facto všech podstatných parametrů, od základního prostorového tvaru, po úbytky a také intenzitu. To znamená jedno, jsme pomocí IES dat schopni velmi věrně simulovat nějaké konkrétní světlo, konkrétní světelný zdroj, se všemi jeho vlastnostmi. A také jsme sto toto světlo schopni demonstrovat potenciálnímu klientovi. Od úrovně osvětlení po jeho chování v prostoru...

02

Jedná se tedy jednoznačně o značný kvalitativní pokrok (v oblasti rendereru CINEMY 4D, ostatní externí renderery tato světla nezřídka implementovaná mají), který ale je, bohužel, poskytnut jen uživatelům verzí Viz a Studio. Uživatelé verzí Prime, BodyPaint 3D a Broadcast mají bohužel smůlu.

03

A jak byla integrace provedená? Poměrně kvalitně. K dispozici máme předpřipravený příkaz pro přímé načtení IES světla, který rovnou otevře systémového průzkumníka a umožní načíst potřebná data. Jenže pak nemáme moc možností náhledu. Podle mého je lepší jiná cesta. Vytvořit si standardní světlo, rovnou jej přepnout na IES a pak otevřít Prohlížeč obsahu. Najít si adresář s potřebnými daty, světla se nám v Prohlížeči obsahu perfektně znázorní a následně si přepnout nastavení světla na záložku „Fotometrie“. Zde je políčko pro odkaz souboru a do něj „drag and drop“ jen přeneseme název souboru z Prohlížeče obsahu. Pokud potřebujeme, můžeme si upravit intenzitu v candelách a nebo lumenech. Nebo můžeme ponechat světla s jejich interní výrobcem stanovenou intenzitou... Fungují ostatně perfektně.

Prohlížeč obrázků

Posledním dnešním tématem, i když jen dílčím, je Prohlížeč obrázků. Zde je poměrně velké množství dílčích novinek a to přesto, že video jich zabírá jen pár. Pokud bychom měli jmenovat, nově můžeme pracovat v režimu plné obrazovky, lze mít otevřeno více prohlížečů najednou, zobrazit můžeme info o ochranných rámečcích včetně těchto rámečků. A také přepracovaný histogram a vynikající navigátor, ostatně, ten si právě ukážeme i v našem videu.

04

05

Příště?

Že bychom konečně novou dynamiku a spol.? Určitě nakoukneme, ale i nová MoSpline si zaslouží pozornost.

25

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: