CINEMA 4D a tablet? - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

CINEMA 4D a tablet?

28. dubna 2005, 00.00 | Je to již docela dlouho, co se tablet stal při práci s počítačem takřka neodlučitelnou součástí mé ruky. A nebylo co řešit, kdysi jsem se věnoval hlavně 2D a to je oblast, pro kterou je tento nástroj vlastně stvořený. Ale jak je to u 3D, jmenovitě u CINEMY 4D? Jednoznačně je tablet přínosem. Možnosti si otestujeme na několika dostupnějších tabletech firmy Wacom.

Trochu něco na úvod? Tablet jako takový je polohovací zařízení, které se skládá lidově řečeno z „desky“, tedy samotného tabletu, která snímá pohyb a přítlak tlakového pera. Výhodou takového zařízení je oproti myším vyšší citlivost, samozřejmě přítlak, možnost využití řízení směru a naklonění pera, vyšší volnost pohybu (alespoň já to tak cítím) a samozřejmě úchop, který je podle mého přirozenější, ergonomičtější a kreativnější. Nevýhoda je docela zřejmá. Cena. I poměrně malé tablety jsou oproti běžným polohovacím zařízením slušné úrovně, například myší od Logitechu (osobně používám MX 500), podstatně dražší.

Do testu práce tabletu se CINEMOU 4D jsem měl tedy zapůjčené tři dostupnější tablety společnosti WACOM, dva o formátu pracovní desky A5 a jeden o formátu desky A6. Jednoznačně lze říci, že větší tablety by byly pro práci podle mého o něco výhodnější (i když zase ty úplně velké v oblibě nemám, mám pocit že má ruka pak pracuje jak stěrač), ale také podstatně dražší a vzhledem k tomu, že je každá koruna dobrá, tak se podíváme spíše na ty dostupnější kusy. Testoval jsem tedy WACOM Intous 3 A5, Graphire 3 Classic XL (A5) a nakonec jen pro srovnání Graphire 3 Studio (A6). Maloobchodní ceny jsou podle zdejšího distributora, společnosti UMAX Czech a. s. (která také tablety zapůjčila) následující: Graphire 3 Studio XL (A6) 7 990,- Kč Kč bez DPH (bez bohatého softwarového vybavení spadneme na 2 990,- Kč v modelu Classic), Graphire 3 Classic XL (A5) 6 490,- Kč bez DPH a WACOM Intous 3 A5 12 990,- Kč. K technickým specifikacím a stanici na které vše probíhalo, se ještě dostaneme.

Nejdříve se ale podíváme do CINEMY 4D R9, kde vlastně tablet můžeme využít a tím také určíme, zda má jeho využití smysl. Tablet se v C4D zapíná v menu Úpravy > Možnosti nastavení > stránka Obecný. Na této stránce jsou dvě volby, které se s tabletem pojí. První je samozřejmě volba Tablet, druhou Použít HiRes souřadnice. C4D ve verzi 9 nemá s využitím HiRes u WACOMU problémy, ale starší verze tyto problémy měly a tak se musela tato volba vypnout. Ztratila se tím jistá míra přesnosti, ale skutečně jen velmi malá (ostatně si to každý může zkusit).

CINEMA 4D, jádro
Tablet je kreativní nástroj. Proto jej například při tvorbě pomocí primitiv využijeme stěží, i když i prosté polohování pohledu je o něco příjemnější. Docela velké užití má již při výběru. Je to známá věc, že hlavně při složitém modelu je síť tak hustá, že často vybíráme i to, co nechceme. Odznačení elementů je sice často snazší jak jejich přesné vybírání, ale přesto máme u nástroje Přímý výběr možnost nastavení velikosti kurzoru v závislosti na přítlaku pera. Mimo to můžeme Přímým výběrem definovat i oblast vertexové mapy, například pro „maskování oblastí, které mají být vyjmuty z vlivu nějakého deformátoru či efektu. I zde můžeme definovat míru krytí přítlakem pera a to je velmi efektivní. Díky citlivosti tabletu je přesnější ruční editace jednotlivých modelovacích příkazů a hlavně je preciznější kontrola nad některými kreativními nástroji, hlavně nad nástrojem Štětec a Magnet, tedy hlavními tvůrčími nástroji nad „zakřivením“ povrchu.

Nastavení nástroje Přímý výběr.

Vertexová mapa pro vymezení efektu SSS.

BodyPaint 3D
Jestli je tablet vlastní klasickým bitmapovým nástrojům, pak je jasné, že je přímo šitý hlavně pro BodyPaint. Respektive je nepostradatelný. Jeho využití se vztahuje hlavně ke klasickým nástrojům nanášení povrchu, tedy ke štětci, gumě, klonovacímu razítku, zesvětlení, ztmavení atd. Využití u výběrového nástroje, výběrové masky je samozřejmostí. Každý z uvedených nástrojů má samozřejmě poměrně široké spektrum nastavení, definujeme tvar stopy (generované/bitmapa), velikost, tlak, ostrost hran, rozmístění (vlastně mezery po délce), chvění (rozmístění po šířce), zploštění a rotaci. Každý z těchto parametrů nástroje může být a také bývá ovlivněn nějakým dynamickým vlivem, který je závislý na stavu tabletu. Vliv tabletu se zapne tak, že se jednoduše klepne (a nebo s tabletem spíš ťukne) na název parametru. Otevře se okno s nastavením vlivu. Způsob práce daného parametru nanášení můžeme ovlivnit přítlakem, náklonem pera a směrem kresby. Vhodnou kombinací různých nastavení lze i z jednoduchého kruhové štětce vytvořit zajímavé efekty. A samozřejmě také za využití tabletu.
Jelikož jsou nástroje pro výběr při práci s UV mapou snad ještě důležitější jak při modelování, tak samozřejmě to, co platilo pro nastavení tabletu u výběrových nástrojů v jádru programu, platí i v oblasti UV.

MOCCA
Hlavní přínos tabletu u modulu MOCCA vidím v jednom podstatném nástroji, který pro animování postav nezbytný. U nástroje Claude Bonet, který slouží k nastavování vlivů jednotlivých kostí (jedná se vlastně o zásadně vylepšený způsob definování vlivu pomocí vertexových map). Opět se jedná hlavně o přítlak, jak jinak. A jelikož je správný vliv kostí primárně závislý na správném vymezení vlivu, je použití tabletu klíčové.

Ostatní moduly a aplikace
Ostatních součástí C4D se tablet principielně nedotýká, ale ono jakmile si na něj člověk zvykne, tak s ním budete dělat všechno, komfort práce je prostě někde jinde, jak s myší. A nejen čistě CINEMA 4D se při tvorbě 3D využívá. Potřebujeme často vytvářet textury a materiály a pak je PhotoShop a jemu podobní jasným kandidátem na další práci s tabletem.

Testovací stanice
Práci s tabletem jsem testoval na své pracovní stanici, je to Intel HT 3 GHz s 1GB na RAM, co ale je podstatné, že pracuji současně na dvou monitorech. Pro modelování používám LCD Fujitsu Siemens 20 palců pro práci s grafikou a texturování iiyama HF 703 UT 17 palců. Vše běží na NVIDIA GeForce 5700 v duálním režimu, kdy je 17 iiyama nastavená jako hlavní monitor. Tomuto způsobu zobrazení se samozřejmě také přizpůsobuje i tablet. To ale není tak úplně pravda, protože možnosti nastavení tabletu jsou u WACOMU velmi široké a tak například pro PhotoShop mám jiné nastavení, jak pro ostatní aplikace. CINEMU a také ostatní aplikace mám nastavené tak, že oba monitory dohromady tvoří jenu velkou plochu, kdežto Photoshop, který pracuje s bitmapami je vždy jen na malém 17 palcovém monitoru, který má řádově lepší zobrazení jak LCD (u tabletu Intous). Je tedy pravdou, že tablety dostávají, vzhledem k velikosti své pracovní plochy a plochy, kterou musely obsloužit, poměrně zabrat.

WACOM Intous 3 A5
Jelikož jsem byl zvyklý na A5 Graphire (který nám ukradli), tak jsem byl hlavně zvědavý na to, zda je Intous oproti Graphire lepší natolik, aby to vykompenzovalo jeho zásadně vyšší cenu. Ohřál se tedy na mém stole nejdéle.

Intous jak se tísní na mém stole.

Technická specifikace:
Rozlišení 200 lpmm: (5.080 lpi)
Citlivost přítlaku: 1024 úrovní
Přesnost pera: ±0,25 mm
Přesnost myši: ±0,5 mm
Náklon pera (všechna pera): ±60°
Max. výška snímání pera 6 mm nad podložkou
Maximální rychlost 200 bodů za sekundu
Přesnost dvojkliku 1 mm
Dotykový posuvník (d x š) 52 x 12 mm
Komunikační rozhraní USB
Konektor USB A
Napájení DC 5V, méně než 280 mA,
Aktivní plocha (š x h): 203,2 x 152,4 mm
Rozměry (š x h x v): 345 x 261,5 x 13 mm
Délka kabelu: 2,5 m
Spotř. Energie: méně než 1,4 wattů

Balení tabletu obsahuje mimo tabletu a pera samotného také poměrně pěknou myšku a masivní stojánek. Tablet samotný je zhotoven ze světle šedého plastu, vrchní plocha je z plastu průhledného a aktivní plocha je kryta neprůhlednou plochou. Po bocích aktivní plochy jsou na každé straně další ovládací prvky (ke kterým se dostaneme). Na rozdíl od ostatních dnes uvedených produktů se pero dodává s náhradními hroty, což považuji za opravdu přínosné a často jsem na nedostatek výměny hrotů u mého vlastního tabletu spílal. V balení dále mimo to nalezneme CD s ovladači (jak jinak) a aplikaci Corel Painter Essentials 2.

Tablet
Tablet je, podle mého, zhotoven poměrně bytelně, tomu ostatně odpovídá i váha a jeho citlivost je taková, že je dostačující i pro uvedené duální zobrazení. Jistě, plocha by mohla být větší :-), ale to jsme již zmínili. Oproti řadě Graphire je pracovní plocha kryta jakousi šedou matnou fólií či plastem, který je evidentně odolnější jak čirý plast, který je na celé ploše Graphire a který u Intousu slouží jen jako okolí. Po bocích pracovní plochy jsou uvedené ovládací prvky. Ty jsou pomocí ovladačů tabletu zcela programovatelné a tak si například můžeme nastavit, aby některé z tlačítek nahrazovalo například písmeno V (pro vyvolání pavouka menu CINEMY 4D v ploše editoru) další může nahrazovat Enter, Shift, Control a nebo mezerník. Mimo to je na každé straně také proužek, který lze využívat jako posuvník či pro zvětšování a zmenšování. Díky výše uvedené možnosti programování tlačítek tabletu lze pro většinu práce klávesnici odsunout do pozadí a valnou část zkratek ovládat přímo z tabletu. U kreativního modelování se mi to jeví jako takřka dokonalé řešení.

Pero
Pero je na rozdíl od pera Graphiru silnější a o něco delší. To podstatné je, že má opravdu o několik tříd lepší ergonomii, podstatně lépe se drží, člověk jej při práci ani necítí, pracuje se s ním takřka podvědomě. Spodní 2/3 délky (u hrotu) jsou kryté jakýmsi šedým gumovým povrchem, který je na omak velmi příjemný a pero jistě kotví v ruce bez nutnosti jej nějak silně držet. K výbavě patří samozřejmě na opačném konci než je hrot paraboloid gumy a u hrotu, oblasti prstu, „kolébka tlačítek myši“. Samozřejmě pomocí nastavení tabletu programovatelná. Pero se v součinnosti s tabletem, jak ostatně jinak, chová velice přesně a jen mne trochu z počátku zaráželo spektrum citlivosti přítlaku, které je vyšší jak u řady Graphire, na kterou jsem zvyklý, a tak mi přišlo, že je nanášení povrchu, například v Bodypaintu, méně kryjící. Prostě to chtělo přistupovat jinou silou. Ale to je skutečně jen o zvyku a nutno říci, že pero jako takové mne na Intousu zaujalo nejvíce. Má jen jedinou vadu. A to, že jsem zvyklý s perem v ruce psát na klávesnici. A to je díky většímu průměru trochu složitější. To je ale evidentně chyba ve mne…

Stojánek na pero
Tablet nemá stojánek ani jakýsi zásuvný prostor přímo na „desce“ tabletu, do kterého by se dalo pero zastrčit, jako je tomu u Graphire. Místo toho je sada vybavena poměrně masivním stříbřitým (to je také barva pera) samostatně stojícím stojánkem kuželového tvaru, na který lze pero jak položit, tak postavit hrotem dolu. Stojánek je skutečně velmi stabilní a tak funkčnost tabletu, i když se to asi nezdá, velmi dobře doplňuje.

Myš
Myš je velmi elegantní, obdélná, ale u této součásti mám pocit, že elegance trochu zastiňuje funkčnost. Myš je dvoutlačítková se skrolovacím kolečkem umožňující kliknout, na každém boku má ještě jedno funkční tlačítko (vše je opět programovatelné v nastavení tabletu). Boky jsou stříbřitě šedé, což ladí s perem a stojánkem, vrch je tmavě modro šedý, což je barva vrchní plochy tabletu. Problém u myši vidím v tom, že je poměrně malá a tak odchován z masivní myši Logicech MX 500 se mi trochu špatně drží, a to mám spíše menší ruce. Následkem malého rozměru mám také pocit, že jsou boční funkční tlačítka trochu hůře dostupná. Jinak je myš stejně citlivá jako pero (samozřejmě, také to závisí na tabletu) a tak po funkční stránce dokonalá, jak jsme ale již řekli, ergonomie ji sráží. Abych ale byl přesný, tak nejde o to, že by se nějak špatně držela, ale o to, že jsem zvyklý ruku na myš položit, kdežto u této myšky je valná část ruky u zápěstí na ploše tabletu a myš je tak držena jen menší částí dlaně a prsty.

Ovladače
Nejsem kovaný v hardware kontra ovladače, ale tablety od WACOMu používám již několika let, a tak mne vlastně nepřijde nic divného na tom, že jsou tablety stabilní, že se všechny ovládací prvky dají programovat, že lze editovat pracovní plochu podle potřeby (na výšku, na šířku, výřez podle monitorů a pod), že lze nastavovat tablet na různé aplikace, přičemž přístroj se vždy přepne podle aplikace, kterou máme právě aktivní. Ovladače (a to platí pro všechny dnes popisované tablety) jsou takové, že o nich po správném nastavení nevíte a nástroj se chová vždy tak, jak potřebujete. A to je podle mého ten nejlepší stav. Tablet běží jak pod platformou Win (různých verzí), tak Mac OS.

Výsledek z testování Intousu, infra pátrač na rameno robota.

Graphire 3 Classic XL (A5)
Tak tohle by se mohlo jmenovat „návštěva ztraceného syna“. Nikoliv návrat, protože jaksi nejde o ten samý kus, co jsem míval, ale o jeho na vlas stejného bratříčka, kterého navíc musím vrátit. Tedy tento tablet znám myslím velmi dobře a tak jsem si jej nechal až jako druhý v řadě.

Technická specifikace:
Aktivní plocha: 208.8 x 150.8 (A5)
Rozměry (š x h x v): 275.5 x 256.8 x 18.1 mm
Délka kabelu: 1,5 m
Rozlišení: 2032 lpi (80 lpmm)
Přesnost: + / - 0,5 mm
Stupně přítlaku: 512
Max. výška čtení: 5 mm
Rozhraní: USB
Rozměy pera (délka x tloušťka): 145,0 x 12,5 mm
Hmotnost: přibližně 11 g
Postranní tlačítka: 2, programovatelná
Citlivost přítlaku: 512 (hrot i guma)
Rozměry myši (š x h x v): 115,0 x 60,0 x 38,0 mm
Hmotnost: přibližně 90 g
Tlačítka 3, programovatelná
Scroll kolečko: úplná rotace, 24 kroků

Balení tohoto tabletu je méně bytelné jak Intousu, ten je ve dvojnásobné krabici, zatímco Graphire je v polootevřené krabici a plastovém průhledném obalu, který prozrazuje, co že je uvnitř. Obsahem je pero, malý stojánek, tablet samotný, myš a dvě CD, ovladače a CD opět s Corel Essentials 2.

Tablet
Tablet, myška i pero jsou z tmavomodrého metalizového plastu a musím říci, že poměrně efektního. Tablet jako takový má nižší rozlišení jak Intous (viz tabulka) a tak nepřekvapí, že při práci na 2 monitorech už při pohybu kurzor trošinku „přeskakuje“. Při použití jen na jednom monitoru je práce luxusní a bezproblémová. Tablet jako takový nemá žádné další ovládací prvky jako má Intous a tak je o to na každé straně užší a také má menší plochu na spodním okraji. Díky tomu je podstatně menší jak Intous při stejné pracovní ploše. Výsledek? Při tlačenici, která na mém stole je, kdy tu jsou zmíněné dva monitory, tablet, klávesnice, myš, další myš od druhého počítače, myš od tabletu, je docela příjemné se vejít. Plocha tabletu je krytá průhledným plastovým krytem, který lze sejmout a strčit pod něj například fotku pro obkreslení. Fakt je, že ze zkušenosti vím, že tato plocha se časem začne škrábat. Jemný prach je prostě všude a i když jsem na věci pečlivka, tak jsem měl tablet po cca půl roce užívání pokrytý jemnými takřka neznatelnými stopami. Tento kryt ale lze, pokud vím, dokoupit a tudíž vyměnit. To je oproti starým tabletům Graphire výhoda, protože jejich krycí fólie je pevná. Ve vrchní části (tedy vlastně přední části, vrchní z pohledu na pracovní plochu) je jakýsi klip, do kterého lze vodorovně vložit pero. Docela šikovné.

Pero
Je podstatně subtilnější jak u Intousu a také vizuálně méně bytelné. Je podstatně užší a také kratší. Nutno říci že, ergonomie je u Intousu na podstatně vyšší úrovni jak u řady Graphire. Než si uživatel zvykne, tak se může stát, že jej bude trochu bolet ruka. Zato se dá s perem poměrně dobře psát, aniž jej pustíme z ruky. Co se citlivosti a podobných vlastností týče, tak si myslím, že je velmi slušné a nejsem si jist, zda uživatel běžně dokáže rozeznat citlivost o 1 000 krocích či 500 krocích. V tom bych rozhodně problém neviděl. Kolíbka tlačítka u hrotu je trochu příliš volná a hrot samotný není vyměňovací (jaká škoda!!). Guma je konstruovaná stejně jako u Intousu.

Stojánek na pero
Stojánek je vyrobený z čirého plastu a je dost malý a podle mého také poměrně labilní. Tedy díky tomu, že je lehký, tak pokud do něj zasadíme pero a třeba jen drkneme trochu více do stolu, tak jej jistě shodíme. On ale tento stojánek není zapotřebí, protože na tabletu je již výše zmíněný klip.

Myš
Myš je také vyvedená z tmavě modrého plastu a je stejně jako u Intousu dvoutlačítková se skrolovacím kolečkem, na které lze kliknout. Narozdíl od Intousu je myš oválná, nemá žádná další tlačítka, ale podle čistě subjektivního názoru je ergonomičtější a lépe tak padne do ruky. Kdybych si měl vybrat tvar myši mezi Intousem a Graphirem, tak Graphire rozhodně zvítězí.

Ovladače
Platí vlastně to samé, co jsem již napsal o Intousu, ovladače jsou ze zkušenosti stabilní a bezproblémové. Co mne ale zaráží je skutečnost, že starší ovladače Graphiru 3 (cca rok staré) obsahovaly také možnost různého nastavení pro různé aplikace, u ovladačů zapůjčeného tabletu tomu tak nebylo. Tablet běží jak pod platformou Win (různých verzí), tak Mac OS.

Graphire 3 Studio (A6)
Ten nejmenší tablet, jaký se v rámci testu se CINEMOU 4D dostal na redakční stůl. Tak trochu tu je neprávem, protože jsem si jej vyžádal pro srovnání a ukázku toho, že pro práci ve 3D se tak malý tablet už nehodí. On ale své opodstatnění rozhodně má.

Technická specifikace:
Aktivní plocha: 127,6 x 92,8 mm (A6)
Rozměry (š x h x v): 210 x 208 x 17,5 mm
Délka kabelu: 1,5 m
Hmotnost: přibližně 500 g
Rozlišení: 2 032 lpi (80 lpmm)
Přesnost: + / - 0,5 mm
Stupně přítlaku: 512
Max. výška čtení: 5 mm
Rozhraní: USB
Rozměry pera (délka x tloušťka): 145,0 x 12,5 mm
Hmotnost: přibližně 11 g
Postranní tlačítka 2, programovatelná
Citlivost přítlaku: 512 (hrot i guma)

Tablet je v zásadě velmi podobný již popisovanému Graphire A5 s tím rozdílem, že je jednak menší a také neobsahuje myš, ale pouze pero. Nutno podotknout, že mne to překvapilo, protože mám ještě svůj první tablet, Graphire 2 a ten myš měl.

Předváděná verze má poměrně slušnou softwarovou výbavu (Adobe Photoshop Elements 3.0 Pinnacle Studio 8 SE, nik penPalette LE, ACDSee 5.0 / 1.65), nás ale zajímá funkčnost v C4D a obecně v grafice a tak to trochu přeskočíme.

Pravdou totiž je, že pro dva monitory vedle sebe při duálním zobrazení tento drobný tablet prostě není a nestačí, skoky kurzoru jsou víc jak patrné a je jasné, že jeho užití je jinde. V prvé řadě při zobrazení na jednom monitoru, tam už se dostáváme na smysluplnou funkčnost, monitor ale nesmí být příliš velký. Myslím, že klasických 17 palců je asi maximum. Kde si ale dokáži užití tohoto drobečka představit skutečně reálně, jsou prezentace s notebookem, kdy slušné polohovací zařízení prostě být musí a tam takový drobný a poměrně citlivý tablet své uplatnění najde.

Jak se tedy rozhodnout...
Závěr? Jak se rozhodnout při koupi tabletu, když jsou kritériem i investované finance? V prvé řadě musím říci, že to není tak snadné. Byl jsem zvyklý na A5 Graphire a upřímně jsem před tímto testem neušil, jaké že mohou být u Intousu výhody. Už to vím. Ale ta cena… A5 Intous stojí takřka 15 500,- s DPH a to je už poměrně dost. Kdyby to někdo opravdu chtěl investovat tak je otázkou, zda by už nestálo za úvahu „trochu“ přidat a za cca 21 500,- (s daní) koupit ten samý tablet, ale formátu A4. Samozřejmě za předpokladu, že se vám vejde na stůl (což není můj případ). Pokud tedy trochu do pozadí odsuneme otázku A6 tabletku Graphire, který se pro náročnější činnost, kterou 3D grafika je, moc nehodí, pak máme možnost volby mezi A5 Graphire a A5 Intousem. Na straně Intousu je jeho přesnost, citlivost, vynikající zpracování pera (to člověk ocení hlavně po deseti hodinách práce), rozhodně nevýhodou je cena. Nechce se mi to říci, ale myslím, že pokud máte trochu napjatý rozpočet, tak bych volil Graphire A5. Je to rozumný kompromis mezi cenou a výkonem. Pokud máte na stole málo místa a více stříbrných v peněžence a víte, že se vám investované peníze vrátí, pak Intous. Pokud bych totiž stanovil poměr cena výkon u Graphire jako 100%, pak stejný poměr by, podle mého soudu, vyšel u Intousu tak 80 – 90 % a to není vůbec špatné. Chci prostě říci, že Intous není jen o ceně, je i o kvalitě, kterou oceníte.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: