Cena Maya padá opravdu dramaticky - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Cena Maya padá opravdu dramaticky

4. dubna 2002, 00.00 | Společnost Alias/Wavefront zlevnila Mayu, high-end balík 3D animačního software, a to skutečně VELMI výrazně. Co na to odpoví Lightwave nebo MAX?

Společnost Alias/Wavefront zlevnila Mayu, balík 3D animačního software, a to skutečně VELMI výrazně - základní verze, Maya Complete, bude od 4.4.2002 k dispozici za 1 999 USD, oproti předcházejícím 7 500 dolarům, verze Maya Unlimited pak za cenu 6 999 USD oproti původním 16 000 dolarům. Obě verze přitom i přes výrazné zlevnění zůstávají stále stejně "bohaté" - tj. noví zákazníci získají zcela totožný software jako byl nabízen např. před měsícem.

Maya Complete tak kromě základních nástrojů pro modelování, animaci a rendering nabízí i pokročilou technologii pro animaci postav, dynamiku (včetně částicových efektů a dynamiku pružných těles) a Paint FX, což jsou štětcem nanášené efekty integrované přímo do scény. Maya Unlimited pak zahrnuje celý balík Maya Complete plus další nástroje, jako např. Maya Cloth - nástroj pro tvorbu a simulaci chování látek a šatů, Maya Fur - nástroj pro tvorbu chlupů a vlasů, dále pak Maya Live sloužící k extrakci dat z reálné kamery. Mezi další komponenty patří modelační nástroje Subdivision Surfaces a Advanced modeling, obsahující řadu pokročilých nástrojů pro nurbs modeling Maya Builder - modul pro tvorbu her.

Novou cenovou politikou se tak high-end Maya dostává na úroveň "masových" nástrojů pro 3D modelování jako je např. MAX nebo Lightwave. Tyto programy již ostatně delší dobu začaly pozice nástrojů typu Maya (nebo Softimage) ohrožovat, protože v základu svým uživatelům nabízejí řadu podobných funkcí, avšak za výrazně nižší cenu. A přestože Maya nabízí skutečně špičkové funkce, vysoká cena často bránila k pořízení balíku i těm, kterým přináší vysokou efektivitu práce. I pro vysoce výdělečná studia byla cena za program typu Maya skutečně vysoká - platit totiž musely nejen počáteční poplatek, ale i podobně vysokou částku každý rok za "podporu" ze strany výrobce, bez níž neměly nárok na cenově rozumný upgrade. I tento " maintenance fee" nyní Alias/Wavefront snížil na relativně rozumnou úroveň (rozhodně v porovnání s částkami, které žádal ještě před pár měsíci) - $1,299 pro Maya Complete, resp. $1,499 pro Maya Unlimited za rok. Za tuto částku pak uživatelé získají možnost neomezených dotazů na hotline a především "bezplatné" budoucí upgrade programu.

Alias/Wavefront se netají tím, že chce s Mayou oslovit právě tradiční uživatele zmiňovaných programů. Těm (a dalším zájemcům o 3D modelování a animaci) již před nedávnem nabídla možnost bezplatně se s Mayou naučit pracovat prostřednictvím Maya Personal Learning Edition, kterou si dosud registrovalo podle výrobce 100 000 uživatelů (blíže o software viz náš článek Maya zdarma!) .

Chování Alias/Wavefront potvrzuje, že stejně jako tomu bylo před lety v pre-pressu, kdy zákazníci skoro z roku na rok přestali kupovat drahá proprietární řešení a nahrazovali je výrazně levnějšími produkty typu Photoshop nebo QuarkXPress, také oblast 3D grafiky se mění a zákazníci nejsou ve velké míře ochotni platit statisíce dolarů za software, který je sice lepší než levnější konkurence, avšak nepřiměřeně zatěžuje také peněženky svých majitelů - ti přitom musí být stále konkurenceschopní právě např. vůči uživatelům levnějších "masových" programů. Současně je vidět, že dnes již jednoznačně neplatí, že jen ti "bohatí" mají přístup k dobrým technologiím a existence různých alternativ sráží cenu na obecně přijatelnou hranici - a to nejen v běžném "uživatelském" světě, ale také ve vysoce specializovaných odvětvích. Určitě bude zajímavé slibovat, jak se s novými cenami bude vyrovnávat konkurence a trh samotný - připomeňme, že zlevnění programu Maya přichází zároveň v době, kdy tento program je jako jediný 3D high-end animační software portován pro Mac OS X, což jsou pro výrobce také jednoznačně body k dobru.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: