3DVIA: bezplatné 3D modely nejen pro Adobe Photoshop - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

3DVIA: bezplatné 3D modely nejen pro Adobe Photoshop

26. března 2010, 00.00 | Bezplatné uživatelské i komerční modely nejrůznějších 3D objektů najdeme na webovém serveru 3DVIA, který lze mimo jiné propojit s Adobe Photoshopem prostřednictvím specializovaného pluginu a importovat tak 3D objekty přímo do vrstev grafických dokumentů Photoshopu. Popis pluginu i některých základních služeb serveru 3DVIA najdete v článku.

Server 3DVIA patří mezi webové služby kombinující "komunitní" a komerční obsah pro nejrůznější 3D modelery, renderingové, raytracingové a obecně libovolné vizualizační aplikace. Komerční část obsahu přitom vytváří samotní uživatelé, kteří si mnohou sdílet nebo dalším uživatelům prodávat modely 3D objektů, textury, celé scény a různé jiné specializované komponenty pro 3D scény.

3D obsah

Samotný 3D obsah tvoří především katalogizované modely objektů, které si můžete po registraci na serveru zdarma stáhnout v různých formátech, nebo si model prohlédnete přímo ve webovém prohlížeči přes zdarma dostupný 3DVIA Player (momentálně ve verzi 5.0) a rozhodnete se o jeho eventuálním zakoupení. Obchodní systém 3DVIA používá systém kreditů, které momentálně odpovídají částkám v USD, tzn. např. 10 kreditů = 10 USD. Ceny jednotlivých 3D modelů se přitom většinou pohybují na úrovni 10 nebo 50 USD, výjimečně lze najít i detailnější modely a scény za několik set USD. Aktuálně obsahuje server 3DVIA necelých 18 000 objektů, scén a dalšího "3D" obsahu, zdarma je přitom k dispozici zhruba 13 000 objektů a scén.

Jak už vyplývá z předchozí věty, jsou největším lákadlem serveru 3DVIA bezplatné 3D objekty (nahrávané do databáze serveru jednotlivými uživateli), které jsou většinou distribuovány včetně příslušných textur a můžete si je stáhnout v celé řadě formátů včetně 3D Studia, 3D XML, Google Sketchup, Wavefront, STL či COLLADA. Vyhledání objektů je možné i cíleně pro konkrétní aplikace, všechny modely pak mohou uživatelé komentovat podobným stylem jako například videa na YouTube.


3DVIA - nabídka 3D objektů a dalšího příbuzného obsahu na webovém serveru 3DVIA


3DVIA - prohlídka modelu na webu prostřednictvím doplňku 3DVIA Player

Služby a aplikace 3DVIA

Služby serveru 3DVIA se nezaměřují pouze na uživatelské modely 3D objektů, nýbrž i na specializované aplikace, které s používáním 3D obsahu přímo či nepřímo souvisí. Jedná se především o několik vizualizačních aplikací a produktů pro práci s 3D grafikou, které slouží například k běžným autorizačním činnostem, sestavování technických dokumentací (nástroje 3DVIA Virtools a Composer) a samozřejmě i přímo k manipulacím s 3D obsahem.

Jednou z takových aplikací je 3DVIA Studio, což je vlastně vývojové prostředí s podporou renderingu, editace 3D objektů a sadou doplňkových nástrojů, vše s online napojením na sociální síť s hostingem pro 3D obsah a logickým na komerční obchodní systém. S 3DVIA Studiem souvisí další služba 3DVIA Scenes, pomocí které si můžete začlenit vybranou postavu do virtuálního prostředí vybrané scény. Zajímavá je i aplikace 3D Shape, která navenek vypadá jako kdysi revoluční prostředí 3D modeleru/raytracingového programu Caligari trueSpace a umožňuje jednoduchou vizuální cestou pracovat s modely v prostorové scéně.

Plugin pro Adobe Photoshop

Jednou z nových aplikací pro 2D i 3D grafiky, kterou 3DVIA nabízí, je doplněk pro Adobe Photoshop, jehož prostřednictvím můžete do Photoshopu importovat libovolný z 3D modelů uložených v online databázi 3DVIA. Plugin je k dispozici ve verzích pro Photoshop CS3 a CS4 pro Windows (verze pro Mac se připravuje), obojí z logických důvodů pouze pro verzi Extended. 64bitová edice pluginu zatím není nijak zvlášť spolehlivá, 32bitová verze funguje bez problémů.

Plugin najdeme po instalaci mezi importními funkcemi Adobe Photoshopu. Celý doplněk je vlastně samostatná aplikace, která umí najít, stáhnout a přes skripty vložit do grafického dokumentu Photoshopu zvolený objekt včetně případných textur. Pro vyhledávání modelů v databázi se musíte nejprve zaregistrovat, poté lze využívat služby pluginu naplno a zcela zdarma.

Některé modely nelze zatím do Photoshopu smysluplně importovat bez chyb a textur, což ale přisuzuji spíše nevychytaným chybám (zatím poměrně čerstvé verzi) importního doplňku, než samotným modelům či přímo Photoshopu. Po vložení 3D modelu jako smart objektu do dokumentu můžete pochopitelně pracovat se všemi příslušnými „3D“ funkcemi Photoshopu Extended.


3DVIA pro Adobe Photoshop - přístup k pluginu najdeme v Photoshopu v menu Import
3DVIA pro Adobe Photoshop - vyhledávání 3D objektů v prostředí pluginu


3DVIA pro Adobe Photoshop - jeden z modelů importovaný do Photoshopu


3DVIA pro Adobe Photoshop - 64 bitová verze pluginu není zatím zrovna nejspolehlivější

Závěr

Komerčních serverů s 3D obsahem je spousta a určitě na nich najdeme kvalitnějších 3D modely, než se nachází v sekci placeného 3D obsahu serveru/služby 3DVIA. Komunitní bezplatné 3D objekty včetně textur se ale mohou hodit, a i když se většinou nejedná o nijak zázračně propracované modely (míněno s úctou a respektem k autorům jednotlivého 3D obsahu!), pro běžné vizualizace či jako doplněk nejen pro Adobe Photoshop mohou být modely opravdu užitečné, stejně tak musím ocenit služby celého serveru 3DVIA.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: