Strata Foto 3D 1.6: generátor 3D modelů s pluginem pro Adobe Photoshop - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Strata Foto 3D 1.6: generátor 3D modelů s pluginem pro Adobe Photoshop

27. ledna 2009, 00.00 | Nástroj na automatizovanou tvorbu a sestavování 3D modelů objektů z fotografií má v své nabídce společnost Strata. Mezi přednosti aplikace patří nejen vysoký stupeň automatizace tvorby schematického texturovaného modelu z jednotlivých 2D snímků, ale také spolupráce Foto 3D s Adobe Photoshopem včetně vytvoření eventuální samostatné vrstvy s texturami pro další grafické úpravy povrchu modelů.

Strata Foto 3D je svým způsobem unikátní program na analýzu a sestavení 3D modelů běžných menších objektů, jejichž prostorovou vizualizaci pak můžete využít především v různých internetových obchodech či pro libovolné jiné účely. Editor funguje skoro sám, má totiž velmi vysokou úroveň automatizace, která se postará o celý hlavní proces změření rozměrů a proporcí objektu na sérii fotografií. Poté Foto 3D vytvoří prostorový model, na který v další fázi namapuje textury a pak model zobrazí.

Zdrojem dat pro 3D modely musí být fotografie, konkrétně se jedná o běžné snímky focené se stativem na otočném podstavci. Je tedy logické, že z praktických důvodů se Foto 3D hodí především pro menší objekty pro různé e-shopy, v principu ale není problém ani vytvoření modelů i větších 3D objektů.

Cena Strata Foto 3D je různá podle balení s dalšími programy/pluginy na vizualizaci a práci s 3D modely. Samostatně se Foto 3D prodává za 149 USD ve verzi pro Windows nebo Macintosh, v balení s Live 3D (podrobněji viz dále) a Design 3D je pak cena všech produktů v balíku 399 USD.


Strata Foto 3D 1.6 - probíhající automatické sestavování prostorového modelu figurky z importovaných fotografií

Detailnost a textury vytvořených 3D modelů

Všechny pohledy na objekt Foto 3D zkombinuje pomocí svých kalibračních algoritmů, v sadě fotek můžete mít maximálně 256 snímků na jeden objekt. Automaticky je vytvořena i maska objektu, se kterou lze dále pracovat ve specializovaných 3D editorech. Vytvořené modely nemají díky zaměření programu pro nijak velký stupeň detailů, z fotografií se ostatně příliš velké detaily získat nedají a o zbytek se postarají textury s rozlišením až 1 600 x 1 600 bodů. Foto 3D podporuje až 16 tisíc polygonů, což je pro menší objekty počet více než dostatečný.


Strata Foto 3D 1.6 - nastavení programu pro generování masek, textur a pracovního prostředí

Export a úpravy modelu

Výsledný 3D model můžete z Foto 3D exportovat ve formátech WRML či 3ds, další variantou je pak přímé poslání hotového modelu do Adobe Photoshopu CS3 či CS4. Je nutno dodat, že se musí jednat o Photoshop CS3/CS4 Extended s podporou importu a editace 3D objektů – pak totiž získáte možnost objekt dále efektově upravit (pro různé druhy vizualizací a náhledů) a díky samostatné vrstvě s texturami můžete po povrchu 3D modelu ve vrstvě s texturami libovolně kreslit. Technologie Texture Paint je dostupná i v balíku pluginů/aplikací Design 3D a je optimalizovaná pro Photoshop CS4 Extended, ve kterém můžete 3D modely dále částečně upravovat.

Hotový 3D model samozřejmě lze z Foto 3D exportovat také do animačního/renderovacího systému Strata 3D CX, umístit objekt na web například jako Flash animaci či vložit model do interaktivního PDF dokumentu ke stažení.


Strata Foto 3D 1.6 - hotový 3D model a možnosti jeho zobrazení


Strata Foto 3D 1.6 - funkce pro export vytvořeného 3D modelu do Adobe Photoshopu včetně vrstvy s texturami


Strata Foto 3D 1.6 - 3D model importovaný do Adobe Photoshopu má samostatnou vrstvu s texturami celého modelu

Vizualizace modelů v e-shopu

O zobrazení a prostorovou manipulaci s vytvořenými 3D modely se postará další program z produkce společnosti Strata s názvem Live 3D. Jedná se o samostatně placený komerční nástroj nabízený mimo jiné i samostatně za 149 USD, který rovněž umí spolupracovat s Adobe Photoshopem a který lze koupit i v balíku se Strata Foto 3D. Vizualizace probíhá prostřednictvím Java appletu, pro který standardně vytváří program Live 3D data získaná z Foto 3D.

Závěr

I když je Foto 3D jistě velmi zajímavý a jistě pro někoho i užitečný softwarový produkt, upřímně řečen, nedovedu si představit jeho využití u většího počtu zboží v běžném e-shopu. Doménou Foto 3D a Live 3D tedy budou spíše luxusnější internetové obchody s kusovým či dražším (většinou ručně vyráběným) zbožím, u kterého by mohlo být zajímavé si dané zboží na webu prohlédnout v jeho 3D podobě.

Zkušební verzi Strata Foto 3D si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: