Pracujeme v 3D Studiu MAX (1) - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Pracujeme v 3D Studiu MAX (1)

16. srpna 1999, 00.00 | Pro všechny, které láká svět 3D grafiky jsme připravili podrobný tutoriál, který vás provede prací v programu 3D Studio MAX.

Pro vsechny, ktere laka svet 3D grafiky jsme pripravili podrobny tutorial, ktery vas provede praci v programu 3D Studio MAX. Tutorial bude vychazet zpocatku priblizne dvakrat tydne a bude se venovat jak zakladnim, tak pokrocilym funkcim.

Zacatek serialu vezmeme skutecne od zacatku - a to od horni ikonove listy, protoze s tou se uzivatel pri praci potyka nejcasteji. Nastesti jsou v ni ikony celkem nazorne a navic program disponuje intuitivni bublinkovou napovedou.

 

Ikona vas prepne do Help modu, a kde muzete kliknout na libovonou funkci a dozvedet se o ni blizsi informace. Tedy alespon by to tak melo byt.

 

 

Funkce znama ze vsech vyspelych programu - vrati zpatky akci, kterou jste nechteli provest. Nevim uz, kolik zpetnych kroku je nastaveno jako default, ale ja jsem si jich nastavil 20. Sice je to zatez na pamet, ale stoji to za to.
Tuto ikonku (Redo) pouzijete, pokud jste moc casto klikali na ikonku pred ni :-).
Slouzi k tzv nalinkovani zavislosti v Inverzni Kinematice(dale jen IK). Pouziva se i u klasicke Kinematiky.
Zrusi nalinkovani pro IK zvoleneho objektu.
Pouziva se pri zapnuti (nebo navazani, jak chcete) objektu na Space Warpy (nehmotne a nerenderovatelne objekty ktere pak svym tvarem ovlivniju onen objekt)

 

 

Aktivovana automaticky pri spusteni studia (zelene podsvicena, stejne to funguje i u vsech jinych ikonek). Pomoci ni si vybirate (klikanim) ktery objekt chcete mit zrovna aktivni. Budete-li v prubehu klikani mysi drzet Ctrl, objevi se u kurzoru male +, pak se jednotlive objekty budou "prioznacovat". Jinak se totiz vzdy po kliknuti na jiny nez je aktualne vybrany objekt, ten puvodne vybrany "odznaci". Obmenou Ctrl je Alt. U kurzoru je pak "-" , a funkce "odznacuje" objekty, ktere uz mate vybrane.
Puvodne je zobrazena jen ikona umistena nejvice nahore. Pokud na ni kliknete s tim, ze podrzite tlacitko mysi, objevi se menu rozbalene jako na obrazku. Nyni si muzete vybrat, jestli pri oznacovani objektu, pri drzeni stisknuteho tlacitka mysi a tahnutim kurzorem, se budou oznacovat objekty obsazene v obdelniku, kruhu nebo vami navolenem polygonu.
Takzvany vyberovy filtr ma jednoduchou funkci: Jsou-li na scene ruzne entity, ruznych typu (shape, geometry, light, camera, helper, space warp a podobne) ktere jsou blizko sebe a chcete-li oznacovat jen entity urciteho druhu, zvolite si v tomhle roletovem menu prave typ entity, ktere chcete oznacovat. Na klikani po entitych jineho druhu nebude studio reagovat.

 

 

Po kliknuti na tuto ikonku se otevre okno, v nemz muzete vybirat objekty podle jejich jmena. Velmi uzitecne, mate-li hodne blizko sebe entity stejneho druhu, ale chcete-li vybrat jen nektere (je dobre si ihned po vytvoreni dany objekt nejak pojmenovat, protoze pokud vytvorite 5 kruznic, budou se jmenovat Circle01 az Circle 05, a vy nemusite vedet, jak se jmenuje prave ta, kterou chcete zvolit). Jak menit jmena objektu, to se dozvite pozdeji.
Vcelku jasna ikonka, slouzi k posouvani objektu v prostoru.
Rotace objektu.
Zmena velikosti objektu. Prvni (na tomto obrazku jsou prvni dve ikonky stejne) z techto ikonek slouzi ke zmene velikosti ve smeru vsech os. Druha ke zmene velikosti podle zrovna aktivnich os (viz nize) a treti je shodna s funkci stretch v modify panelu (tam je ovsem mozne nastavic vice parametru, ale to pozdeji).
Volba koordinacniho systemu. Roletove menu se tesne vaze k nasledujicim peti ikonkam a jiste ho kazdy hladce pochopi, umi-li jen trosku anglicky.

 

Volba centra rotace a zmeny velikosti (neovlivnuje ikonku move). Prvni ikonka zpusobi, ze pokud rotujete vice vybranych obektu, bude se kazdy z nich otacet podle sveho vlastniho pivotu (neco jako teziste, ale spis jen takove teoreticke, spis by to lepe vystihl pojem "fixovany bod"). Aktivovani druhe ikonky zapricini vytvoreni fixovaneho bodu v centru vsech vybranych objektu (volen jako stred kyvdu opsaneho vybranym objektum). A ta treti zvoli pevny bod v centru objektu oznaceneho po stisknuti policka pick v predchozim roletovem menu. Funkce se spatne popisuje, ale po vyzkouseni na to kazdy prijde, protoze uvedeny popis neni zcela vycerpavajici a presny.

 

 

 

Pohyb v prostoru lze realizovat po trech osach X, Y, Z. Chceme-li napriklad pohnout nejakym objektem pouze po ose X (pocatky os se zobrazi vzdy po zvoleni objektu, ty aktivni osy jsou cervene), klikneme na tuto ikonku, a pak na ikonku move. Objekt se pak bude pohybovat pouze po aktivni ose, na druhych dvou bude fixovany v prostoru.

Viz predchozi ikonka.
Viz predchozi ikonka.
Opet dalsi rozbalovatelne menu. funguje stejne jako predchozi ikonky, jen dojde k aktivaci dvou os, a objekt je pak fixovan pouze podle jedne osy.
Tuto ikonku vysvetlim opravdu az v pokrocile fazi. Tyka se IK a radeji ji nechte na pokoji a neaktivni :-).

 

 

Zrcadlo (ne material, ale forma posunuti a rotace objektu), nic vic k tomu asi nemohu rict.
Array neboli pole. Pouzije se napriklad v pripade, ze chcete z jedne vytvorene kulicky udelat cely kruh kulicek. Druha ikonka je taky pole, ale neradialni. Nejsou to zadne nezbytne nutne ikonky, slouzi jenom jako ulehceni.
Sada ikonek slouzi k "zarovnavani" objektu k jinemu objektu. Chcete-li napriklad postavit vedle sebe dve krabice, tak aby byly zarovnane presne vedle sebe, jen stezi toho dosahnete funkci move. S touto ikonou to neni problem - navic se zde voli zarovnavani podel ruznych os nebo podle minima, maxima, stredu, pivotu...

 

Ikona umozni pojmenovat vybranou cast komplikovaneho celku samostatnym jmenem. Jmeno se uchova v tomto roletovem menu a tak lze kdykoliv jednoduse oznacit dilci cast celku tim, ze zvolime drive ulozene jmeno.
Ikonka Track View. Hodne uzitecna funkce pri praci s animaci. Ale to az pozdeji.

 

Ikonka Material Editoru. Vytvorite-li objekt, ma svuj default material sestavajici pouze z barvy. Po kliknuti na tuto ikonku se zobrazi materialove okno, kde si lze vybrat material z knihovny, nebo si udelat vlastni. Samotny Material Editor si popiseme pozdeji.
Ikonka pro vyrenderovani sceny (Alt+R).
Rychle vyrenderovani sceny, vcelku nedulezite ikonky.
Umoznuje zvolit, co chcete renderovat. Vetsinou je to prave vami vybrany aktivni pohled. Ale nekdy se hodi i jine vybery na renderovani.
Po kliknuti zacne renderovani, ktere ma parametry shodne s minulym renderovanim.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: