Illusion 1.0: The Magic of Pixels - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Illusion 1.0: The Magic of Pixels

18. února 2000, 00.00 | Iluze a triky vždycky byly a ještě dlouho budou doménou specializovaných efektových plug-inů nebo patřičně drahých samostatných programů všech druhů a typů. Particle systém Illusion 1.0 se určitě nemá za co stydět.

     Alan Lorence a Mike Halvorson, neboli hlavní programátorská a designérská síla Impulse Inc., mají na svědomí particle systém Illusion. Program je zjevně doplňkem svého mnohem vyspělejšího kolegy raytracingového mága Imagine, který se bohužel mimo platformu Amiga nijak výrazně neprosadil a jednoduše řečeno byl převálcován konkurečními balíky typu 3D Studio, Maxon Cinema 4D a další. Illusion se proto specializuje pouze na finální modeling a složení scény s výpočty speciálních efektů vytvářených právě pomocí částicového systému - jedná se o poměrně věrnou simulaci ohně, kouře, mlhy, duhy, jisker apod. Illusion není nijak levný a i když je v této kategorii programů s tímto faktem nutno počítat, přesto se na první pohled může 249$ zdát někomu víc než dost.     Illusion obsahuje sice některé prvky modelerů známých v klasických raytracingových programem, ale "pravé" 3D modelovací fukce zde budete hledat marně. Program je totiž, jak už bylo však řečeno, určen pouze jako doplněk ke klasickým 2D a 3D animátorům a proto ho můžete používat sice v rámci jeho možností i samostatně, ale PŘEDEVŠÍM ve spojení s klíčováním scén. Vysvětlení tohoto mírně zmateného popisu je velmi jednoduché a nejlépe je vše popsat na příkladu. Startuje raketa (ano, Remek pořád ještě žije) a vůbec se Vám nelíbí ionizované plyny z trysek ani plameny či kouř, navíc je dost složité docílit realistického vzhledu letu rakety pouhým výpočtem. Z 3D programu nebo ještě lépe videozáznamu si tedy převezmete let rakety, v Illusion dopočítáte plameny šlehající z trysek plus další nezbytné efekty a nakonec to opět v Illusion dáte celé dohromady a vypočítanou scénu uložíte.     Při klíčování scény nemáte na rozdíl od vyloženě profesionálních raytracingových a postprodukčních programů, mezi které v tomto oboru patří třeba After Effects, Maya, SoftImage a další nechutně drahé softwarové balíky, k dispozici sice žádný přehnaný komfort ani rozsáhlé nástroje pro detailní rozfázování pohybu, ale pro běžné účely možnosti programu stačí. Popis jednotlivých nástrojů je bohužel zcela mimo rámec rozsahu tohoto článku, k dispozici máte ale celkem podrobný manuál, ve kterém najdete přesný popis všech funkcí programu.

      V preferencích programu a projektu samotného si můžete zapnout rozmazávání (Motion Blur), počet snímků/s, velikost výsledné animace, počet kroků pro undo, pozadí a také přesnost zobrazení prvků částicového systému. Illusion používá pro akceleraci i zobrazení OpenGL, ve výhodě tedy budou majitelé grafických karet s HW akcelerací OpenGL. Pokud Vás zajímá rychlost při čistě softwarovém vykreslování, pak na 300 MHz Celeronu je dost nízká, u animací překračující rozlišení 160x120 bodů (což jsou skoro všechny) je dokonce zoufalá. U programu s takovým zaměřením a ostatně i takovou cenou ale určitě nikdo nepředpokládá, že by měl být bez problémů provozován i na pomalém počítači.     Emitter Properties slouží k podrobnému nastavení parametrů všech dostupných efektů ve scéně, které můžete v případě potřeby dokupovat (ale až budou hotové, program je přece jenom příliš nový), neboť jejich funkci zajišťuje vlastní plug-in systém. Neustále je k dispozici náhled, u kterého je však bezpodmínečně nutné mít HW OpenGL kartu, jinak toho bez ultrarychlého procesoru opravdu moc neuvidíte. Importovat lze formáty AVI, BMP, JPEG, CMP, PCT, PNG a TARGA, exportovat pak můžete opět v některém z těchto grafických formátů.     Výpočty celé naklíčované scény jsou prakticky stejně rychlé jako v Imagine (ostatně Illusion pochází od stejné firmy) a v případě plného PAL rozlišení je to práce počítače na spoustu hodin. Nejsem žádný expert přes tento typ programů, ale při tradičním zkoušení dodaných ukázek (nic moc dalšího v demoverzi neuděláte) jsem nenarazil - až na místy poněkud zvláštní ovládání - na nic, co by stálo za to nějak významně zkritizovat. Netroufám si také posuzovat cenu programu, každopádně ve srovnání s již několikráte uváděnými balíky jako AfterEffects, Maya, nebo třeba LightWave s jeho dost slušným částicovým systémem je cena Illusion velmi příjemná.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: