Deset nejlepších 3D modelovacích a animačních nástrojů roku 2008 - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Deset nejlepších 3D modelovacích a animačních nástrojů roku 2008

3. února 2009, 00.00 | Loňský rok 2008 byl velice bohatý na tvorbu jak nových 3D animovaných snímků, tak na produkci filmů obsahujících vizuální efekty. Pojďme se proto ještě ohlédnout zpět a popišme si v krátkosti hlavní nástroje společností, jenž se tímto odvětvím filmového a herního průmyslu zabývají.

Minulý rok se odehrával ve znamení pokračujícího bouřlivého vývoje 3D nástrojů, z nichž některé dále směřují k pojetí komplexního balíku typu vše v jednom, a jiné se specializují pouze na některé oblasti tvorby, jako je například modelování nebo animace. Deset aplikací, které zde uvádím, se řadí skutečně k těm nejpoužívanějším, i když samozřejmě nejsou bez výhrady jedinými, jenž se na vzniku filmových projektů podílí.

Autodesk Maya 2009

Ve výčtu nejlepších a nejpoužívanějších nástrojů, která studia používají pro svoji práci, nelze nezačít s Mayou, která je bezpochyby vůdčí platformou ve filmovém průmyslu a je využívána jak velkými společnostmi, jako je např. ILM, tak i těmi menšími, ke kterým patří třeba české studio Art And Animation, tvůrce prvního českého 3D animáku Kozí příběh. Jedná se o komplexní balík, který obsahuje vše potřebné pro modelování, texturaci, animaci, tvorbu vizuálních efektů a rendering. V poslední verzi byly vylepšeny a rozšířeny nástroje pro modelování a UV mapování, stejně jako pro práci s animačními vrstvami a částicovými systémy, díky nimž lze simulovat realisticky vyhlížející kapaliny, oblaka prachu či déšť. V neposlední řadě byl nově použit rendering pro stereoskopický obraz. Taktéž byla zlepšena podpora výrobní spolupráce s nástroji mateřské firmy Autodesk, jako jsou Mudbox, Smoke, Inferno či MotionBuilder. Nutno ovšem podotknout, že Maya je skutečně software používaný především většími společnostmi, což způsobuje nejen její cena, ale - právě díky její komplexní a složité architektuře - i nutnost studia impozantního množství příruček, zaručeně to tedy není oblíbený nástroj umělců na volné noze (freelancerů).

Výčet filmů vytvořených pomocí tohoto softwaru by byl velice dlouhý, z těch kompletně animovaných připomeňme za všechny alespoň filmy Shrek, Ice Age či Wall-E, z těch krátkých je to například reklamní šot nizozemského studia Hectic Elektric, který určitě stojí za shlédnutí. Co se týká hraných filmů, byla Maya použita kromě mnoha jiných a známých například i v oscarovém snímku No Country for Old Men či v adaptaci sci-fi románu The Mist mistra hororu Stephena Kinga.

Autodesk 3ds Max 2009

Nový 3ds Max 2009 si v minulém roce upevnil svoji velice silnou pozici v oblasti tvorby digitální zábavy, hlavně her a jejich upoutávek a taktéž v oblasti tvorby vizuálních efektů k televizním pořadům a celovečerním filmům. V jeho poslední verzi přibyly nové nástroje, jako například nový renderovací systém Reveal či knihovna nových realistických materiálů ProMaterials, určených pro render mental ray. Byly vylepšeny některé stávající nástroje, což umožní kupříkladu v modulu Biped snadno vytvořit a zanimovat čtyřnohého tvora, rozšířeny byly i možnosti UV mapování objektů a osvětlení scény. V neposlední řadě pak byl kladen důraz na zvýšení interoperability mezi Maxem a ostatními produkty, a to nejen v rámci Autodesku.

Počet projektů, na kterých se 3ds Max podílel, je skutečně velice rozsáhlý. Z digitálních her můžeme uvést například Battlestar Galactica či Assassin’s Creed, z televizních seriálů pak mimo jiné CSI: New York nebo The Lost. Taktéž celovečerních filmů je celá řada, z těch nejznámějších připomeňme The Matrix, Xmen 2, Minority Report, Blackhawk Down či Blade. O důvodech, proč je 3ds Max tak oblíben, si můžete přečíst na serveru Mayamax3d.net, kde je na toto téma velice zajímavý rozhovor s osobností 3D grafiky Sanfordem Kennedym.



Softimage/XSI

Softimage, založený v Montrealu roku 1986 Danielem Langloisem, byl od počátku vyvíjen primárně pro uplatnění ve filmu, televizi a elektronických hrách, kde si za více jak dvacet let své existence vydobyl velice silnou pozici, což z něj samozřejmě činilo nepříjemnou konkurenci pro produkty Autodesku, který se v roce 2008 chlubil devíti miliony uživatelů. S tím bylo potřeba něco udělat, na konci minulého roku tedy došlo k obchodní transakci, která je některými servery nazývána událostí roku v tomto odvětví, kdy Autodesk kupuje za 35 milionů dolarů Softimage, do té doby patřící společnosti Avid Technology.

Podobně jako software Maya je i Softimage komplexní balík, jehož nástroje Softimage/XSI, Softimage/Face Robot, Softimage/CatTM a Softimage/Crosswalk patří ke světové špičce, o čemž svědčí i fakt, že jako stěžejní software si ho pro svou činnost vybrali herní vývojáři společností Konami Digital Entertainment, Sega Corporation či Ubisoft. Ze společností, zabývajících se speciálními efekty pro film, připomeňme například Animal Logic a Hybride, z filmů pak Sin City nebo 300.

Autodesk Mudbox 2009

Specializace v oblasti vývoje 3D projektů je velice rychle se vyvíjející proces. Není divu, nároky zadavatelů nedávají prostor pro dlouhotrvající experimenty s nejistým výsledkem, díky všudypřítomné časové tísni je potřeba použít specializované nástroje. Takže pokud budete chtít rychle vytvořit ultradetailní organické modely (postavy, válečníky, obludky a podobně), nemusíte modelovat v 3ds Max, ale použijete Mudbox, který vám umožní nejen přesné modelování, ale i texturaci modelu. Je zde k dispozici velké množství intuitivních nástrojů pro jemné dolaďování vzhledu síťoviny, stejně jako možnost nanášet textury ve vrstvách přímo na model ve výřezu pracovní plochy či využívat vlastnosti difuzních, spekulárních a jiných druhů map, podobně jako je tomu u softwaru Bodypaint. Protože modely v tomto programu vytvořené jsou určeny ve většině případů pro animaci v sesterských produktech Autodesku, je zajištěna jejich vzájemná kompatibilita.

Cinema 4D R11

Dalším oblíbeným softwarem studií, zabývajících se 3d animací a vizuálními efekty, je Cinema 4D společnosti Maxon. Obliba tohoto mocného nástroje pramení mimo jiné i z intuitivního ovládání a možnosti vytvořit zde celý projekt bez nutnosti přecházet do jiných aplikací, což umožňuje například impementace nástroje pro tvorbu textur BodyPaint. Psát podrobněji o Cinemě na tomto webu by bylo vskutku nošením dříví do lesa, naprosto vyčerpávající informace k tomuto nástroji jsou uvedeny v článcích Pavla Zocha, který zná Cinemu a její ovládání skutečně dokonale.

Cinemu ke své práci využívá například i český grafik a animátor Pavel "Lopolo" Jirák, co se filmové produkce týče, byla použita třeba v animovaném filmu Lovecká sezona.

Zbrush 3

Podobně jako Autodesk Mudbox je i Zbrush 3 společnosti Pixologic nástrojem specializovaným na modelování složitých, ponejvíce organických objektů, tedy různých postav, zvířat, fantasy válečníků a podobně. Z toho důvodu je oblíben hlavně mezi filmovými tvůrci a herními vývojáři, protože umožňuje vytvořit za pomoci mnoha nástrojů (simple brush, flatten brush, inflate/deflate, move brush, smooth brush aj.) skutečně velice detailní model, obsahující miliony polygonů. Díky těmto kvalitám byl použit například pro vymodelování válečníka Marcuse ve hře Gears of War.

LightWave 3D 9

LightWave 3D společnosti Newtek je další komplexní software, který obsahuje nástroje pro modelování, tvorbu textur a animaci, stejně jako vlastní výkonný renderer, který v nové verzi umožňuje pomocí rychlého nastavení některých parametrů (např. globálního osvětlení a radiozity) fotorealistické vykreslení animovaných scén. Další velkou výhodou LightWave 3D je jeho celkem příznivá cena, která u poslední verze 9.5 nepřekračuje 25 tisíc korun, což je v porovnání s výše uvedenými nástroji skutečně zlomek jejich pořizovací hodnoty. Přitom lze bez nadsázky říci, že levný neznamená méně kvalitní, což potvrzuje skutečně dlouhý seznam projektů, na kterých se tento software podílel, včetně těch oscarových. Počínaje filmy jako Jurassic Park a Titanic a konče Zlatým Globem oceněným The Dark Knight, množství televizních seriálů či populárně-naučných pořadů BBC v to nepočítaje.

Houdini

Nástroje Houdini Escape a Houdini Master společnosti Side Effects Software představují v současné době vysoce efektivní specializovaná řešení nejen pro modelování a animaci, ale především pro tvorbu speciálních efektů, založených na práci s částicovými systémy. Jedná se tedy nejčastěji o simulaci takových přírodních jevů, jakými jsou například tekoucí voda, vlny, oblaka prachu či písečné bouře. Díky těmto vlastnostem byl Houdini použit například ve filmu Spider Man 3 pro tvorbu a animaci písečného muže Sandmana. Nutno dodat, že v tomto případě však ani tak mocný nástroj na tuto práci sám nestačil a tak se práce na animaci a renderování takto náročného částicového systému neobešla bez doplňujících pluginů a knihoven, které speciálně pro tento účel vyvinuli pracovníci ILM.

Vue 7

Tento program společnosti e-on Software se kromě jiného specializuje na tvorbu rozsáhlých a členitých scenérií, jejichž realizace by byla v jiném softwaru příliš náročná na čas. Nástroje Vue 7 Infinite a Vue 7 xStream se ale používají i pro animace, architektonické a produktové vizualizace a v neposlední řadě i matte painting. Služeb tohoto softwaru využila například společnost Industrial Light & Magic ve filmech Pirates of the Caribbean 2 a Indiana Jones 4. Na stránkách společnosti si můžete vyhledat podrobnější informace o natáčení těchto a jiných filmů a taktéž si zde můžete po registraci stáhnout free verzi Vue 7 Pioneer.

Blender 2.48

Volně šiřitelný Blender jsem v tomto článku sice uvedl až nakonec, to ovšem neznamená, že je jeho popularita a oblíbenost menší než je tomu u 3D aplikací výše uvedených. Ba právě naopak. Není sice využíván velkými společnostmi pro práci na vysoce rozpočtových projektech, ovšem o to více má podporu ve stále se rozšiřující komunitě samostatně pracujících 3D grafiků a animátorů. Na stránkách Blender.org si můžete prohlédnout podle mého názoru fascinující obrázky a animace těchto lidí, tento program si zde lze také stáhnout a na jeho českých stránkách si pak můžete přečíst jeho úplnou charakteristiku a vyhledat tutoriály. Blender je velice rychle rozvíjející se software, se kterým lze vytvořit animovaný film s vizuálními efekty od samého počátku až do konce, aniž byste museli přecházet do jiných aplikací. Jediné, co je Blenderu někdy vytýkáno, je atypické ovládání, jež se liší od ovládání všech výše zmiňovaných aplikací a začínajícím uživatelům může tímto zpočátku trochu snížit orientaci při pracovním postupu.

Tolik tedy ve zkratce o softwaru používané ve filmovém a herním průmyslu. Jsem si vědom toho, že jsem zde neuvedl množství jiných a zajímavých nástrojů, jako je například MoDo patřící Luxology.com, nebo produkty společnosti DAZ 3D (Carrara 5, Bryce 6) či modelář lidských postav Poser7 firmy E-Frontier.com a další. V této souvislosti by mě potěšilo, kdybyste se podělili v diskuzi o vaše zkušenosti s ostatními čtenáři. Pro zajímavost zde také uvádím velice zajímavý odkaz na soubor ve formátu Adobe Reader, ve kterém pan Jakub Krompolc prezentuje své zkušenosti, které získal na postu Technical Director Character ve studiu Moving Picture Company London a jiných společnostech, které se zabývají 3d animací a VFX.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: