Blender - výkonný 3D software zcela ZDARMA! - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

Blender - výkonný 3D software zcela ZDARMA!

28. července 2000, 00.00 | Po vynikající 3D aplikaci Strata 3D přinášíme první pohled na další velmi výkonný 3D software, který je zcela zdarma.

Kvalitní vizualizační 3D programy jsou velmi, velmi drahé. Aby také ne, jejich vývoj je docela náročný a klientů, kteří si program koupí je relativně málo (vzhledem například k Adobe Photoshopu, který se používá všude, kde se pracuje s grafikou). Trendem dnešní doby je poskytovat věci zdarma. Platí to i o softwaru pro tvorbu 3D grafiky. První vlaštovkou zdarma byla aplikace Strata 3D (nedávno jsme o ní psali).

Nyní je tu další software určený pro modelování, rendering a animaci. Jmenuje se Blender. Abych byl přesný, i dříve byl zdarma, ale nyní, od verze 2.0, přešel úplně do podoby freewaru, navíc byly zveřejněny i části zdrojového kódu.

Blender je bezplatně k dispozici pro mnoho platforem, nejen pro Windows, ale také pro různé klony Unixu (Linux, Solaris, Irix, BSD, ...) a pro multimediální BeOS. Platforma MAC bohužel chybí, zato SGI je podporována !

Uzivatelske

Aplikaci si můžete stáhnout odsud. Je překvapivě malá, zabere jen něco málo kolem 1,2 MB!
Stáhnul jsem si verzi pro Windows. První co mne překvapilo, byla instalace. Žádné instalování se vlastně nekonalo, celá aplikace se skládá z jednoho spustitelného souboru, jedné knihovny a ze dvou textových souborů. To je docela příjemné.

I

Po spuštěná programu mne čekalo další překvapení. Aplikace má zcela odlišný ovládácí rozhraní (interface) než je u známých programů této kategorie obvyklé. Jak se objevilo v diskusní skupině o tomto programu, i přesto, že je Blender velmi výkonný modelační a rendrovací software, je třeba strávit velmi mnoho času studiem, jak ho používat efektivně, i proto je oblíben hlavně na akademické půdě. Je to zkrátka daň za to, že je zdarma. Na druhou stranu je k dispozici mnoho online dokumentace. Ti, kdo rádi listují papírovými stránkami si mohou objednat tištěný manuál nebo tutoriály, ceny se pohybují od 20 do 40 dolarů. Mnoho tutoriálů je ale i na webu. Dokonce je k dispozici i podpora autorů via e-mail, slibují, že na smysluplný dotaz odpoví maximálně do dvou dnů, to je velmi dobré na soft zdarma!

Je-li tvorba 3D grafiky středem vašeho zájmu, rozhodně si Blendera zkuste, nic za to nedáte, je přeci zdarma

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: