Vytvořte si 3D interaktivní chat s Adobe Atmosphere - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:3D grafika

Vytvořte si 3D interaktivní chat s Adobe Atmosphere

29. března 2001, 00.00 | Společnost Adobe zveřejnila bezplatnou veřejnou betaverzi svého nového software pro vytváření 3D web prezentací.

Společnost Adobe představila Adobe Atmosphere - nový software pro vytváření interaktivních 3D web prezentací. Software se skládá ze dvou částí - hlavního programu pro vytváření prezentací (Builder) a pluginu do internetového prohlížeče (Browser), který je nezbytný k procházení vytvořeným 3D světem.

Interaktivní prezentace se vytvářejí v software Atmosphere Builder. Ten nabízí sadu základních nástrojů pro tvorbu 3D prostředí. K dispozici jsou nejzákladnější 3D objekty, ze kterých lze virtuální svět poskládat (např. schody, dveře, podlaha, strop, stěna atd.). 3D scény lze pochopitelně obohacovat o další objekty, různě je spojovat, texturovat, doplňovat o zvuk atd. Importovat lze 3D objekty ve formátu Viewpoint, Curious Labs, Discreet 3DStudio Max a Alias|Wavefront Maya. Objekty mohou být i animované - buď tak, že animace je uložena z některého specializovaného programu ve formátu viewpoint, nebo ji lze v prostředí Atmosphere vytvořit v JavaScriptu. Software pochopitelně pracuje i s 2D grafikou - jak bitmapovou tak vektorovou a všechny objekty mohou být interaktivní - tj. po kliknutí např. na 2D obrázek se může načíst www stránka apod.

Jak již bylo řečeno, pro zobrazování 3D prostředí je potřeba Atmosphere Browser využívající technologii Media Player firmy Viewpoint, do které vloni společnost Adobe investovala. Browser si můžete stáhnout na adrese http://www.adobe.com/products/atmosphere/betareg_player.html. Jeho velikost je přibližně 5 MB.

Velkou výhodou celého řešení je skutečnost, že virtuální světy vytvořené pomocí Adobe Atmosphere nemusí být hostovány centrálně na speciálním hardware či software. Do své www prezentace si tak může podobné zpestření zabudovat každý. Ve virtuálním světě vytvořeném pomocí Adobe Atmosphere nemusí být uživatel sám - může vidět např. ostatní připojené uživatele (graficky ztvárněné podle představ designera), případně s nimi komunikovat chatem, který je součástí prostředí Atmosphere browseru. Chcete-li pro získání představy navštívit některý z dnes vytvořených 3D interaktivních světů, můžete tak učinit na http://atmosphere.adobe.com

V současné době je Atmosphere dostupná jako veřejná betaverze pouze pro platformu Windows. Adobe slibuje dostupnost pro Mac OS v létě letošního roku. Koncem léta by měla být oznámena finální verze produktu spolu s cenou.

Závěr?
Adobe Atmosphere si můžete vyzkoušet sami - jak Builder tak Browser si můžete stáhnout na adrese www.adobe.com/products/atmosphere/main.html. Je to jistě zajímavý produkt, který v případě dostatečně průchozího internetového spojení "může chytnout". Ale datová náročnost je zde možná až příliš velká - vždyť pro kompletní zobrazení scény včetně textur jsou třeba někdy i megabajty. Atmosphere sice umí vykreslovat scénu postupně, ale i tak bude uživatel na běžné lince spíše více čekat, než se někde prohánět. Nakonec i proto se skoro nerozšířily podobné aplikace a standardy, které zde byly před Adobe. Lze ale předpokládat, že Adobe své Atmosphere míří více do budoucnosti, kdy by uživatelé měli mít méně starostí s tím, jak velké soubory vlastně z Internetu přenášejí. A pak lze předpokládat, že zejména v různých chatech či virtuálních obchodech může být podobné řešení velmi zajímavé. A Adobe má marketingový potenciál na to, aby Atmosphere postupně protlačila jako standard ve své oblasti.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: