Jaké jsou možnosti exportu z Blenderu? - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Jaké jsou možnosti exportu z Blenderu?

15. ledna 2003, 00.00 | Největší slabinou Blenderu je pravděpodobně jeho výstup postrádající raytracing a proto snad každý pokročilejší uživatel pocítí někdy potřebu přenést svoji scénu z Blenderu do jiného programu.

Ačkoli by se to podle úvodu mohlo tak jevit, v žádném případě nejsem zastáncem názoru, že raytracing je naprosto nepostradatelný pro kvalitní obrázek nebo animaci. V mnoha případech se však bez něj dá dosáhnout pouze uspokojivých výsledků a pokud chceme jít dál, sáhneme např. po PovRayi. To platí zejména jde-li nám o fotorealistické zpracování, kvalitní caustic, radiositu (ta v Blenderu sice je, ale ne pro vážnější práci) apod. Proto zde nabízím krátký přehled exportních filtrů a prográmků, které vám v tomto mohou usnadnit život. Seznam v žádném případě není kompletní a mnohé z existujících filtrů byly vynechány pro jejich zastaralost, případně byl-li vývoj cílové aplikace pozastaven (např. BMRT).

Obecně o exportu

Blender kromě vlastního formátu (.blend) podporuje ještě dva formáty poskytující určité, byť omezené, možnosti jak exportovat do jiných programů : DXF a VRML.

Se samotným DXF si ovšem v žádném případě nevystačíte, protože i když jej podporuje většina 3D programů, ukládá Blender pouze jednu z nejstarších verzí tohoto formátu a některé aplikace (např. Poser5) si s ní neví rady. Proto existuje celá řada exporních filtrů napsaných v Pythonu.

V první řadě je třeba si uvědomit, že objekt je možné exportovat pouze jako mesh. Tedy žádné curves, surfaces ani metaballs. Pokud takovýto objekt ve scéně máte, bude třeba jej zkonvertovat do mesh klávesami Alt+c. Také není pochopitelně možné exportovat particles- veškeré částice budete muset dotvořit v cílovém programu.

Mesh deformovaný objektem Lattice musíte zkonvertovat do samostatné sítě příkazem Aply lattice deform vyvolaným klávesami Ctrl+Shift+a.

Další věcí, kterou doporučuji před exportem objektu udělat, je přepočítat normály tak, aby směřovaly ven. Za tímto účelem je vhodné zapnout v Edit Buttons (F9) zobrazení normál (Draw normals), abyste mohli kontrolovat, zda přepočet dopadl úspěšně - u složitějších objektů se tak totiž málokdy stane napoprvé. Přepočet normál provedete klávesovou zkratkou Ctrl+n. Pokud toto neučiníte, může se stát, že exportér "znormalizuje" stávající stav a v cílové aplikaci se síť bude při renderu jevit jako "děravá". Přitom ne každý software má na opravu špatně nasměrovaných normál nástroje.

Samostatnou kapitolou jsou pak materiály. Z pochopitelných důvodů jsou tyto v původním stavu nepřenositelné, protože každá 3D aplikace jde na materiály jinak. Některé exportery umí zapsat alespoň UV mapované textury a jiné zase VertexColor, takže je možný i přenos výsledku výpočtu Blenderovské implementace Radiosity (je to ovšem možnost spíše teoretická a osobně ji nemám vyzkoušenou).

Místo toho se některé exportní skripty snaží převést materiál z Blenderu převedením těch částí nastavení, které mají v cílové aplikaci ekvivalent (např. barvu, specularitu apod. mají všechny materiálové editory, jen používají jiné jednotky). Nakonec však vždy musíte materiál doladit ručně.

Řečeno krátce- nejrozumější je počítat s tím, že do svého oblíbeného programu přenesete z Blenderu spolehlivě jen mesh, maximálně ještě tak umístění a směr světel, a vše ostatní (nastavení světla, materiály, particles) budete muset dotvořit přímo v té které aplikaci.

Pro shrnutí uvádím ještě jednou jednotlivé kroky, které doporučuji před samotným konvertováním provést:
-konvertovat všechny surfaces, curves i SubSurfované mesh na jednoduchou mesh (Alt+c)
-aplikovat všechny deformace meshes upravených Lattice objekty (vyselektovat mesh, Ctrl+Shif+a)
-přepočítat normály tak, aby směřovaly ven (Ctrl+n)

To je k obecným zásadám vše. Podobné principy platí samozřejmě i v případě, že chcete importovat síť z jiné aplikace do Blenderu.

Exportní filtry

PovRay

Skript PovAnim Jean-Michel Solera exportuje do bezesporu nejpopulárnějšího free raytraceru PovRay a zároveň je to nejprogresivněji se rozvíjející exportní skript ve vývoji, jehož novější verze se objevuje zhruba dvakrát do měsíce. Ze všech exportních skriptů, které jsem testoval, je tento zdaleka nejpropracovanější.

Příjemné na něm je, že sám upraví jak meshe deformované Lattices, pomocí Relative Vertex Keys nebo i Armaturami (!) tak, aby se daly exportovat a to dokonce i animovaně. Tedy výše popsané starosti při exportu odpadají.

Při spuštění skriptu se objeví základní menu, ve kterém můžete nastavit, které části scény se mají exportovat, včetně rozlišení vrstev a animace. PovAnim umí exportovat mesh, světla, materiály, radiositu a UV mapované textury.

Samozřejmě nic z toho úplně. Z materiálu je tak možné např. exportovat pouze barvu materiálu, barvu odrazu a barvu highlights, Specularitu, Hardness, Ref, průhlednost, Emit a Ambienci. Dále pak zda materiál vrhá stín, přijímá stín, vertex colors, vertex light a pár dalších. Neumí exportovat texturové koordináty ani mapování textur.

Obdobně je limitován i export světla a nastavení radiosity pak v podstatě nemá s Blenderovskou implementací nic společného. Podrobný výčet vlastností, stejně jako jednoduchý manuál a samotný skript najdete na stránkách autorů a to http://jmsoler.free.fr/util/blenderfile/povanim.htm.

Ostatní free raytracery

Yafray (Yet Another Free Raytracer)- tento program je pro nás o to zajímavější, že jej píše jeden z aktivních členů Blenderovské komunity a s uvolněním zdrojových kódů Blenderu se stále častěji mluví o nepřímé integraci Yafraye do Blenderu. V praxi by to mělo vypadat tak, že v Render Buttons přibude tlačítko ve smyslu "Render in Yafray", které zavolá raytracer se všemi potřebnými nastaveními. Jinými slovy budeme jednou možná moci používat raytracing přímo z Blenderu bez jakýchkoli dalších úprav scény.

To je ovšem zatím jen hudba budoucnosti, navíc značně nejistá. Zatím je tu exportní skript YaBle (Yet Another Blender Exporter :-) ), který si můžete stáhnout na http://www.kino3d.com/~yable/

Samotný Yafray je ke stažení na http://www.coala.uniovi.es/~jandro/noname/about.php

Radiance- exportní skript stejně jako návod k použití naleznete na http://mywebpages.comcast.net/rayae1/tutorial.htm.

Virtualight- tento raytracer má exportní skript z Blenderu dokonce přímo na svých stránkách. Skript nefunguje v Blenderu 2.25, pouze v nižších verzích. Virtualight je free pouze pro osobní použití.

Homepage Virtualight: http://www.3dvirtualight.com/

Tutoriál, který vás provede exportem z Blenderu do Virtualight najdete na http://home.wxs.nl/%7Edotblend/vl/vltutorial.html

Tím ovšem výčet exportních skriptů do různých raytracerů nekončí. Existují i skripty pro známý Renderman, dnes již nevyvíjený BMRT nebo Lightflow. Žádný z nich jsem ovšem neměl možnost vyzkoušet.

Export do Lightwave, TrueSpace, Poseru a dalších

Pro export do těchto programů mohu doporučit šikovný pack skriptů Anthonyho D´Agostina: Import Export Suite, který ve verzi 0.5 podporuje TrueSpace (.scn, .cob) VideoScape (.obj), LightWave (.lwo), dále pak formáty .raw a .ob. Kromě toho umí exportovat i do Lightflow a Radio.

Osobně tento exportér používám i pro komunikaci s Poser 5, kdy např. oblečení vymodelované v Blenderu uložím jako .lwo a následně naimportuji v Poseru, který formát podporuje.

Kromě exportních filtrů obsahuje pack také příslušné importní filtry.

I/O Suite, stejně jako několik dalších zajímavých skriptů, najdete na stránkách http://ourworld.compuserve.com/homepages/scorpius/blender_suites.htm

3D Max a ostatní aplikace

Pro 3D Max zatím funční skript neexistuje, což ovšem neznamená, že do něj exportovat nedá. Pro tyto případy je tu výborný freeware program Crossroads podporující celou řadu 3D formátů. Jeho domovskou stránku naleznete na http://home.europa.com/~keithr/crossroads.

Žádný z uvedených filtrů pochopitelně nepracuje dokonale a převod scény z Blenderu do jiného programu je vždy proces vyžadující čas, úsilí a alespoň povrchní znalost cílové aplikace. Všem, kteří to zkusí, přeji hodně štěstí a pevné nervy.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: