District 9: strhující triky za drobný peníz - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

District 9: strhující triky za drobný peníz

2. října 2009, 00.00 | Jeden z nejlépe hodnocených sci-fi filmů tohoto roku sklízí ovace nejen za svůj poměrně originální námět, ale zároveň i za vizuální efekty, které se svou kvalitou dají v mnohém srovnat s Transformers 2 či novým Terminátorem. Rozdíl je jediný – byly pořízeny za desetkrát nižší cenu. Chcete vědět víc? Čtěte náš dnešní článek.

Jméno Neil Blomkamp je na každém rohu. District 9, filmová sci-fi nálož, která udeřila nečekaně, zato ale o to významěji, jasně dokázala, že i za málo peněz se dá udělat hodně muziky. Jedním z důvodů je i fakt, že Neil Blomkamp je nejen velmi talentovaný režisér, ale rovněž absolvent věhlasné Vancouver Film School, zaměřené na filmové vizální efekty, a muž, který nám v minulosti přinesl např. nesmírně populární Halo 3: Landfall, založené na stejnojmenné akční hře. Ostatně, byl to také on, kdo spolu s Peterem Jacksonem chtěl rozjet ambiciózní projekt Halo The Movie, který však po pěti měsících práce ve studiích Weta Digital selhal. Právě tento moment se však stal startovním bodem pro District 9.

A mužem, který vše umožnil, nebyl nikdo jiný, než Peter Jackson. „Už jsem zažil pár podobných kolapsů (= Halo, pozn.red.), ale dej mi námět na projekt a pomůžu ti ho rozjet,“ slíbil Blomkampovi. Poté již jen stačilo, aby Fran Walsh, výkonná producentka Halo (a zároveň žena Petera Jacksona), navrhla mladému režisérovi, aby rozvedl svůj dříve natočený krátký film Alive in Joburg do celovečerní podoby – a nápad byl na světě.

„Co se vizuálních efektů týče, původně jsem chtěl, aby vše vytvořila Weta Digital. Bohužel pro mě, měli v tu chvíli plné ruce práce s Avatarem,“ říká Blomkamp. V tu chvíli proto vešlo do hry studio Image Engine z jemu důvěrně známého Vancouveru, jehož byl sám spoluzakladatelem. Tato poměrně malá společnosti sice před District 9 neměla valné zkušenosti s velkými filmovými projekty, jejich nasazení, nadšení a ochota však Blokampa brzy přesvědčily o tom, že jim může svěřit tak důležitý úkol, jakým je tvorba mimozemšťanů a jejich zakomponování do scén.

district9_1f.jpg
Model mateřské lodi pocházel od Jaksonovy novozélandské trikové společnosti Weta Digital

Zbylé úkoly pak režisér rozdělil mezi studia Weta Digital, Zoic a Embassy. Prvně jmenovaní pokračovali ve vytváření scén s obrovskou mateřskou lodí vznášející se nad městem, Zoic Studios z Los Angeles se zaměřili na 2D kompozice, simulace částic a další drobné úpravy, a vancouverská The Embassy se vrhla na strhující bitvu z konce filmu a tvorbu celého mechanické Exo-suit bojového obleku.

Image Engine: modely mimozemšťanů

Firma, která se vždy zaměřovala spíše na vytváření triků pro reklamní agentury, odvedla práci, kterou by jí mohla závidět leckterá hollywoodská produkce. Studio – jehož počet zaměstnanců se během prací na filmu rozrostl na 110 – vzalo konceptuální design pro charaktery vetřelců od Weta, přizpůsobilo ho obrazu svému, vdechlo „kreveťákům“ život a emoce (což je vzhledem k omezenému repertoáru jejich obličejových výrazů skvělý výkon) a vytvořilo všech 311 záběrů, v nichž se stvoření objevila.

district9_4f.jpg
Při kontaktu s vetřelci hráli herci většinu času „do prázdna“. Modely byly přidány až v postprodukci

Vše začalo pracemi na CG modelech, jež odstartovaly ve Vancouveru v roce 2008. Mezitím Peter Muyzers (zodpovědný například za model Vrby mlátičky z Harryho Pottera) odcestoval do jižní Afriky, aby dohlédl na natáčení jednotlivých scén, na nichž se Image měli podílet. Díky velkým zkušenostem z hektické reklamní tvorby dokázali vytvořit víc než 50 rozdílných modelů vetřelců, animovat je (kombinace ruční animace a motion-capture) a poté vložit do záběrů (za použití programu The Foundry Nuke) ve velmi krátkém čase. Jako jakýsi bonus pak přišla tvorba některých záběrů mateřské lodi a vojenských vozidel, které můžeme vidět zvláště v druhé části filmu. Vše bylo nakonec vyrenderováno pomocí high-end softwaru 3delight od dnaresearch.

Jinými slovy, Image Engine se tímto zařadilo mezi "velké" firmy filmové efektové produkce, a rozhodně o nich uslyšíme i v příštích letech.

Krátká poznámka ke vzhledu mimozemšťanů: velká porce emocí proudí především z jejich velikých očí. Ty přitom v původním konceptu vůbec nepoutaly pozornost, naopak, Weta je navrhla jako černé, hmyzí. Image Engine si naštěstí rychle uvědomili, jak docílit hlubšího vcítění se do vnitřních pochodů mimozemské rasy a na poslední chvíli přidali velká, téměř lidská kukadla.

district9_5f.jpg
Velké oči plné emocí jsou dílem Image Engine

The Embassy: Exo-suit

Strhující akční scéna ze závěru filmu, kdy si Wikus, navlečený do bojového obleku Exo-suit, klestí cestu skrz vojáky přeplněný slum (který, jako část skutečného Johannesburgu, filmový tým odkoupil) – to je práce The Embassy. To, že jim byla přidělena právě ona, rozhodně nebylo náhodou. Jejich dřívější model superhrdinského obleku z Iron Mana jim vynesla pověst expertů na mechanické exoskeletony všeho druhu a jelikož má společnost sídlo rovněž ve Vancouveru, Blomkamp se dlouho nerozmýšlel. Spolu s nimi pak do projektu vstoupil poměrně netradiční výrobní postup.

district9_7f.jpg
Prvotní model od Weta Digital byl převzat The Embassy a přetvořen v Luxology modo

Na rozdíl od mnoha jiných studií spoléhají v The Embassy na software modo od Luxology. Je to předně proto, že modelování mechanických objektů je v něm nesmírně intuitivní a následný UV mapping spolu s texturováním hravě předčí 90% současných konkurenčních produktů. Tvůrci modelu sice vycházeli z již předvytvořeného návrhu od Weta, ten však kompletně předělali a přetexturovali. Další skvělé funkce modo jsou zabudované 3D texture paint nástroje a rovněž rychlý rendering scén, který umožnil nasimulovat shadery a veškeré mapy v krátkém čase (mimochodem – oblek se skládal z cca 100 UV map). Celá bojová sekvence byla natáčena na 4 RED kamery (zde si neodpustím poznámku: 4 RED kamery, které natáčely prázdný prostor), prohnána 3D trackovacím programem a poté, co byl model obleku animován v programu Softimage od Autodesk, byl do ní zakompován za pomoci kompozičního Apple Shake.

Poměrně divokým způsobem byla provedena scéna, kdy MNU džíp v plné rychlosti vrazí do bojového obleku. Režisér nechal postavit dvoumetrovou rampu a zpevnit ji betonem. Na ni najel kaskadér, který ovšem lehce překročil dohodnutou rychlost a vyletěl s autem tak daleko, že téměř smetl jeden z kamerových týmů. Nikomu se naštěstí nic nestalo a i díky této „nehodě“ vypadá záběr tak skvěle. Embassy posléze vyčistili natočenou scénu od betonové rampy a kráteru, který vozidlo vyrylo, a po nezbytném matchmovingu dosadili Exo-suit. Výsledek si sami můžete prohlédnout v uvolněném traileru.

district9_6f.jpg
Motion Blur byl dodělán v kompozičním softwaru Apple Shake

Celkově se The Embassy během tříměsíční práce podíleli na něco málo přes 100 záběrech, z nichž většina sestávala z bojové scény. Vytvořili ale kupříkladu také modely mimozemských zbraní, či domácí mazlíčky vetřelců, jež můžeme vidět kupříkladu ve scéně, kdy dva z nich bojují v miniaréně. Pro vše bylo opět použito modo.

Zoic: 2D kompozice a doplňkové efekty

Firma Zoic dostala na starost 30 záběrů z filmu, v nichž měla vytvořit železitou kapalinu, kterou vetřelci používali k nastartování své lodi, dále efekty střelby a používání vetřeleckých zbraní a další drobné úpravy. Pro prvně jmenovaný efekt využili předlohy ze skutečného světa – zelektrizované feromagnetické kapaliny. Tu pak komletně přetvořili v programu Autodesk Maya. Za pomoci stejného softwaru pak zhotovili i simulace výstřelů mimozemských pušek, rudo-fialových výbuchů a krvavých stop po zásazích. Rovněž pomohli dotvořit budovu společnosti MNU. Na její vrcholek dodali modely přistávacích plošin pro helikoptéry, samotné stroje a velké MNU logo. Ve scéně, kdy vchod do budovy exploduje, pak přidali CG tříštící se okna.

Veškerá práce probíhala v zmíněné Maye, kompozice pak v Apple Shake.

district9_8f.jpg
Zoic obdařili všechny výbuchy speciálními mimozemskými účinky.

Víc hlav víc ví

Pryč jsou doby, kdy platila rovnice „jeden velký film = jedno velké trikové studio“. Je jasné, že přístup, který zvolil Blomkamp – tedy rozložit tvorbu jednotlivých typů efektů mezi jednotlivé specializované trikové společnosti – je nejenže vysoce efektivní a rychlý, ale zároveň šetří peníze. Ostatně, stačí se podívat na sumu, kterou autoři oficiálně uvádí jako celkový rozpočet filmu. 30 milionů dolarů? Mnozí jsou toho názoru, že za podobný obnos dnes nenatočíte ani rodinné drama. Jak je vidět, mnozí se mýlí. Stačí přitom jenom mít v čele někoho, kdo ví, o čem mluví.

district9_2f.jpg
Pro natáčecí lokace si Blomkamp vybral skutečný Johannesburg. Téma zdejšího apartheidu, které se line celým filmem, je mu velmi blízké – sám se zde narodil.

Pokud se vám tento článek líbil, rozhodně si nenechte ujít ten od Josefa Novotného, který se zaměřil na vizuální efekty z nového Harryho Pottera a Prince dvojí krve. Na viděnou příště u dalšího z témat zaměřených na filmové digitální triky.

Zdroje:
CG Channel
CG Society
FX Guide
Itsartmag
Image Engine

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: