3D pro 2D grafiky - videoseriál (1) - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

3D pro 2D grafiky - videoseriál (1)

24. srpna 2010, 00.00 | Pracujete ve 2D a chtěli jste zkusit i 3D? Báli jste se časové náročnosti nebo zcela odlišné filozofie práce? Tak právě pro vás jsme připravili nový videoseriál, který vás postupně provede základy práce v programu CINEMA 4D a na reálných projektech naučí pochopit vše podstatné.

Ve 2D lze běžně udělat takřka cokoliv, ale ne vždy opravdu rychle. Leckdy je 3D efekt snazší připravit ve 3D aplikaci a to za zlomek času. A není ani pravdou, že 3D musí být složité. Jestli má některá 3D aplikace skutečně dobré renomé ve smyslu snadného intuitivního ovládání a také rychlého dosažení slušných výsledků, pak to je CINEMA 4D. Přesto se ale u mnohých jedná o zcela novou problematiku a orientace v ní by mohla zabrat více času, než si může vytížený kreativec dovolit. Proto vám nabízíme pomocnou ruku.

Připravili jsme pro vás ucelenou řadu seminářů určených právě vám, 2D grafikům, ve kterých vás uvedeme do problematiky praktického využití 3D grafiky. Naučíme vás základním postupům a pravidlům a pomůžeme vám zásadním způsobem obohatit vaše schopnosti a know-how.

Nechceme vás zahltit daty a suchopárnou teorií, i když vše má svá pravidla a bez nich není práce efektivní a základní pravidla samozřejmě zmínit musíme. Naopak. Chceme vás zábavnou formou na poměrně jednoduchých a často užívaných příkladech uvést do problematiky a dát vám vše proto, abyste si mohli říci: tohle již zvládnu sám.

Celý seminář jsme pojali jako komplexní záležitost, kdy vás provedeme jednotlivými kroky práce s programem až po samostatnou tvorbu 3D modelů a vizualizací. Takže držte si klobouky, začínáme!

 

Zkušební verze

Pokud nejnovější verzi CINEMY 4D nevlastníte, tak prvním krokem bude získání zkušební verze programu. CINEMA 4D je multiplatformní produkt, takže můžete používat počítače s operačními systémy Windows i Mac OS X včetně 64bitových variant.

Systémové požadavky:
Zde jsou minimální požadavky na systém. U PC s Windows upozorňujeme na nutnost používání grafické karty (ATI nebo nVidia), ovladače pro vestavěnou grafiku Intelu na základní desce obsahují chyby, které znemožňují spuštění CINEMY 4D. U systémů Mac OS X lze počítače s integrovanou grafikou od Intel (MacBook, Mac Mini) používat bez problémů.

 

Minimální konfigurace pro PC / Windows

  • procesor Intel Pentium 4 / AMD Athlon MP, 2GHz a rychlejší, vyžadována podpora instrukcí SSE2
  • MS Windows XP/Vista/ Windows 7 (32 nebo 64 bit verze)
  • 1.5GB RAM
  • 150 MB místa na disku

 

Minimální konfigurace pro Mac OS X

  • procesor PowerPC nad 2GHz nebo Intel
  • MacOS X 10.5-10.6
  • 1.5 GB RAM
  • 150 MB místa na disku

Doporučená konfigurace: CINEMA 4D je jedním z mála programů, který maximálně využívá vícejádrových procesorů. Čím více jader, tím rychlejší výpočty. Pro seriózní práci proto doporučujeme používat moderní vícejádrový procesor AMD nebo Intel, 3-4 GB RAM. Pokud si chcete otestovat výkon vašeho počítače v CINEMĚ 4D, navštivte prosím stránky http://www.cinebench.com a stáhněte si nejnovější verzi benchmarkovacího nástroje CINEBENCH.

Stažení a instalace zkušební verze:
Zkušební verzi ke stažení najdete na stránkách zde. Po stažení stačí rozbalit ZIP soubor a poklepat na soubor Setup.exe, čímž dojde ke spuštění instalace. Jazyk instalace si zvolte češtinu – nainstaluje se vám totiž české i anglické uživatelské prostředí, mezi kterými se později můžete přepínat.

Řešení problémů
Pokud máte problémy se spuštěním nainstalované zkušební verze, ujistěte se, že váš počítač splňuje minimální systémové požadavky. Zejména upozorňujeme uživatele PC/Windows s integrovanými grafickými kartami Intel, že zde CINEMA 4D nepoběží. I ve většině ostatních případů se potíže se startem aplikace týkají většinou ovladačů grafických karet. Pokud CINEMA 4D nejde spustit, stáhněte si aktuální ovladače grafické karty. Popřípadě před spuštěním držte stisknutou klávesu Shift, která vypíná zobrazení grafiky v režimu OpenGL. V případě jakýchkoli dalších problémů či dotazů můžete kontaktovat technickou podporu.

Aktivace
Zkušební verze CINEMY 4D je plně funkční, bez aktivace ale neumožňuje ukládání dat. Aktivaci můžete provést kdykoliv, doporučuji počkat do chvíle, kdy budete potřebovat uložit první scénu. Po aktivaci bude funkční ukládání po dobu 42 dnů, pak se zkušební verze vrátí do režimu bez ukládání. Při každém spuštění zkušební verze se zobrazí aktivační okno, (které můžete zavřít a pokračovat v práci bez aktivace), pokud však v textu kliknete na odkaz „click here to register to activate“ a vyplníte webový formulář, dostanete mailem aktivační kód. Ten stačí zadat po kliknutí na tlačítko „Activate“ do dialogového okna.

 

První díl: uživatelské rozhraní a ovládání CINEMY 4D

Pokud jste úspěšně provedli instalaci a spuštění zkušební verze, můžete se pustit do prvního dílu našeho seriálu. V něm se věnujeme popisu základního rozhraní programu, způsobu ovládání a popisu elementárních správců, bez kterých se práce v CINEMĚ 4D opravdu neobejde. Předvedeme si tedy Správce objektů scény, místo kde se nastavují objekty, nejdůležitější palety s různými nástroji a režimy a tak dále. Vše si zakončíme výpočtem do editačního okna.

Přímý odkaz na video

Scéna ke stažení

2.díl

Úvodem druhého dílu se seznámíme s materiály, které nám dává CINEMA 4D k dispozici skrze svůj systém „prohlížeče obsahu“. V tomto díle dále najdeme podrobnější popis a trénink práce s kamerami, možnosti zobrazení modelů v editačním okně, ale hlavně důkladně si probereme práci se Správcem objektů, ve kterém si předvedeme práci s hierarchií scény a mnoha nastaveními, která jsou v tomto správci k dispozici.

V závěru tohoto dílu si vytvoříme jednoduchou scénu za využití primitivních objektů a Správce souřadnic, vytvoříme prosté materiály a nakonec si vše osvětlíme pomocí přednastaveným osvětlením načteným z Prohlížeče obsahu.

Přímý odkaz na video

3. díl

Logo na všechny způsoby. Třetí díl začíná ve známém prostředí. V Adobe Illustratoru, ve kterém si připravíme jednoduchý nápis – logo, které si převedeme pomocí CINEMY 4D do 3D vzhledu. Ukážeme si všechna pravidla takového zcela praktického postupu počínaje exportem křivek do CINEMY 4D, vytvořením 3D modelu, nastavením jeho přirozeného zkosení, vytvoření prostorového efektu a také materiálů a osvětlení. Vše završíme výpočtem finálního obrázku, který si můžeme již uložit na disk.

Přímý odkaz na video

Scéna ke stažení

4. díl

Tento díl (rozdělený na tři části) je komplexní tvorbou. Možná by se mohlo zdát, že nemůžeme být ještě připravení pro vytvoření opravdu realistického předmětu. A to dokonce předmětu poměrně složitého. V tomto, již poměrně obsáhlém díle rozděleném na tři části, si ale ukážeme, že toho již dokážeme poměrně dost. Jen za pomoci tzv. primitivních křivek, tedy křivek definovaných parametry a primitivních objektů (opět řízeno jen parametry) si vytvoříme perfektně vypadající poměrně složitý náramek, který si vytvoříme opravdu komplexně. Nezapomeneme tedy na materiály ani nastavení scény a koncový výpočet. Získáme tak opravdu velmi pěkný výsledek za využití velmi jednoduchých objektů a postupů.

Mimo to se také dozvíme jak v CINEMĚ 4D pracovat s křivkami a jak fungují základní objekty generující povrch z křivek.

Část první

Přímý odkaz na video

Část druhá

Přímý odkaz na video

Část třetí

Přímý odkaz na video

Scéna ke stažení

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: