2D/3D akcelerace pro Linux - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3D grafika

2D/3D akcelerace pro Linux

2. listopadu 1999, 00.00 | Společnost ATI se rozhodla podpořit vývoj ovladačů a aplikací pro operační systém Linux. Programátorům jsou zpřístupněny podrobné informace o rozhraní grafických karet !

Operační systém Linux je v posledních letech oblíbeným tématem odborných diskusí. Velký podíl na tomto faktu mají novináři, kterým se podařilo vrýt jméno bezplatného operačního systému do paměti čtenářů. Některé společnosti vidí v Linuxu poslední spásu před všemohoucím Microsoftem a jeho veleúspěšnými Windows a například pro nás je to ideální serverový systém pro Grafiku.

Linuxu je často vytýkáno, že je příliš technicky orientovaný a nenabízí uživateli takový komfort jako Windows. To je bezesporu pravda, protože Linux vychází ze zcela jiné filosofie a zaměření, než Windows, což ovšem neznamená, že nemůže dosáhnout jejich komfortu. V prostředí X-Windows si můžete velice rychle zvyknout a najdete v podstatě vše na co jste zvyklí z ostatních operačních systémů. Drobnou nevýhodou je však problematická podpora grafických akcelerátorů, protože výrobci karet zatím nenabízejí optimalizované ovladače pro toto prostředí. Průlom v této oblasti by mohla znamenat nová iniciativa společnosti ATI.

ATI logo ATI se rozhodlo zpřístupnit informace o architektuře a rozhraní většiny svých grafických karet nezávislým programátorům z oblasti Linuxu. V praxi to znamená, že ATI ve spolupráci s vybranými programátory připraví základní sadu zdrojových kódů, kterou zpřístupní všem zájemcům z nekomerční sféry. Dále jim nabízí plnou definici 3D rozhraní čipů Rage PRO a Rage 128, která umožní plně využít všech hardwerových schopností i v prostředí XFree86. Navíc budou uvolněny specifikace rozhraní pro záznam videa a ovládání televizních karet postavených na architektuře Rage II, Rage PRO a Rage 128.

Pokud vše bude probíhat podle záměru ATI, již kolem poloviny příštího roku by měli být k dispozici kvalitní, odladěné ovladače pro uvedené karty a velké množství dalších zdrojových kódů. Tato iniciativa vychází ze základů OpenSource programu, který je zdrojem neuvěřitelně rychlého vývoje aplikací. Bližší informace můžete najít na stránkách společnosti ATI (http://www.ati.com/ca_us/resource_centre/dev_rel/linux.html)

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: